"Acı çekmeden sanat yapılmaz": İpek Duben'le söyleşi

-
Aa
+
a
a
a
İpek Duben'in işlerinde sıkça kullandığı kendi beden imgelerinden esinle adlandırılan "Ten, Beden, Ben" sergisinden bir otoportre.
SALT

İpek Duben’in kırk yılı aşan pratiğini yansıtmak üzere hazırlanan en kapsamlı sergisi SALT Beyoğlu’nda gerçekleştiriliyor. İşlerinde sıkça kullandığı kendi beden imgelerinden esinle adlandırılan "Ten, Beden, Ben", erkek şiddetinden toplumsal cinsiyete, yerinden edilme ve göçten tüketim alışkanlıklarına uzanan konuları irdeleyen sanatçının üretimine yeni bir bakış sunuyor. Sergi, Duben’in 1980’lerin başındaki resim ve desenlerinden 2020 tarihli Angels and Clowns’a [Melekler ve Soytarılar] birçok işini yeniden değerlendiriyor.

Açık Radyo programcılarından, sanat eleştirmeni Evrim Altuğ, Duben’in yerel bir bağlamda göç,“öteki”ne bakış ve toplumsal cinsiyet konularını ele aldığı ilk işi Şerife ve “öteki” olana ulus kimliği üzerinden yaklaştığı What is a Turk? işinden hareket ederek sanatçı ile  "Ten, Beden, Ben" sergisinin açılışında bir araya gelerek kapsamlı bir kayda imza atıyor.

Açık Dergi'de iki bölüm halinde yayınlandığımız söyleşide, son 40 yıldır güncel sanat dünyamızda öncü bir rol üstlenmiş İpek Duben'le sanatsal uğraşının temel duraklarını, Türkiye ve dünyada değişen güncel sanat dinamiklerini ve nihayet "sanatçının dünyaya bakışını" konuşuyoruz.