Adaların Sesleri

Açık Dergi
-
Aa
+
a
a
a
Adaların Sesleri
 

Adaların Sesleri

podcast servisi: iTunes / RSS

Dünya Mirası Adalar ve Açık Radyo işbirliğinde gerçekleşen İstanbul Prens Adaları’nın Sesleri başlıklı yuvarlak masa etkinliği, canlı yayın olarak, 2 Kasım Cumartesi günü, saat 14.00 - 17.00 arası, dünyamirasıadalar facebook sayfasındaki linkden ve sosyal medya üzerinden izlenebilecek.

 

16. İstanbul Bienali'yle beraber, içinde bulunduğumuz Antroposen çağının sonuçlarını düşünürken, megakent İstanbul'un bu kadar yakınında, zengin biyoçeşitliliği hızla tahrip olan Prens Adaları’nı akla getirmemek mümkün değil.

 

İstanbul Prens Adaları Marmara Denizi’nin ortasında İstanbul’a hem yakın hem uzak bir noktada doğal kalabilmiş kıyılarıyla, ormanlarıyla, bitki örtüsü, denizaltı ve üstü canlıları, göçmen kuşlarıyla nadir bir ekolojik çeşitliliğe ev sahipliği yapıyor. Ancak, Adalar İstanbul’un dibindeki konumuyla, megakentin büyüme hamlelerinin tüm tahribatını ensesinde hissediyor, hatta Yassıada ve Sivriada’daki inşaatlar nedeniyle, balıklarının, mercanlarının ve deniz hayatının yokoluşunu birebir yaşıyor. Gündelik ziyaretçi yoğunluğunun ortaya çıkardığı çöp atıkları, orman yangınları tehlikesi, artan imar baskısı karşısında canlıları ve doğal varlıkları ile Adalar ekolojik krizin bir sahnesi haline geliyor. Adalarda neye tutunarak bu kırılganlaşan ekolojiyi ve onunla birlikte gelen sosyal doku erozyonunu tamir etmeye başlayabiliriz? Adalardaki canlılar ve doğa varlıklarıyla beraber parçası olduğumuz ekolojik döngüyü nasıl devam ettirebiliriz? Adaları tüm varlıklarıyla ve doğasıyla birbirini besleyen bir ekosistem olarak korumanın hem Adalar hem İstanbul için önemini kamuoyuna nasıl anlatırız? Māori’lerin Te Awa Tupua nehrini yasalar önünde hak sahibi olarak kayıt ettirmeyi başarmalarındaki gibi Adaların doğası ve varlıklarıyla bir bütün olarak hak sahibi olmasını sağlayabilir miyiz?

 

Bu sorulara yeni bir bakış açısı sunacağına emin olduğumuz, Adalardan ve İstanbul’dan birbirinden değerli sosyal bilimci, aktivist, üretici, sanatçı, araştırmacıyı bir araya getiriyoruz. Temel olarak yukardaki sorular altında topladığımız, iç içe geçen birçok meseleyi beraber düşüneceğimiz, her konuğun masaya bir fikir ekleyebileceği bir canlı yayın etkinliği olacak bu buluşma. Canlı yayın İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi tarafından gerçekleştirilecek ve DECOL tarafından, “arttırılmış gerçeklik” kullanılarak yeni bir boyut kazanacak.

 

İstanbul Prens Adaları’nın Sesleri masasında konuşacak olanlar sırasıyla şu kişiler:

Ergün Bacak (Ornitolog, kuş gözlemcisi, öğretim üyesi, lisanslı kuş halkalamacısı)

Ünal Akkemik (İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi Prof. Dr., Türkiye Ormancılar Derneği Marmara Şubesi Başkanı ve ÇEKÜL Yönetim Kurulu Üyesi)

Uçman Sungur (Heybeliada da, İstanbul Arı Yetiştiricileri Birliği’nin üyesi olarak Arı Ürünleri Üreticisi)

Hasan Cevad Özdil (Adalı sakin, Mimar)

Koray Kayaoğlu (Burgazada motorlu yük taşıma kooperatifinin kurucusu, Faytoncu)

Derya Tolgay (Adalı sakin, Açık Radyo yayıncısı,Dünya Mirası Adalar Girişimi gönüllüsü)

Volkan Narcı (Adalar Denizle Yaşam ve Spor Klubü Derneği Yönetim Kurulu Başkanı)

Yaşar Adanalı (Şehircilik uzmanı. Mekanda Adalet Derneği (MAD) kurucularından ve direktörü)

Mahir Ilgaz (350.org Türkiye, Doğu Avrupa ve Kafkas Ülkeleri ve Pasifik sorumlusu ve araştırma direktörü)

Defne Koryürek (Slowfood Uluslararası Konsey üyesi, yazar, aktivist)

Cem Dalyan (İstanbul Üniversitesinde, hidrobiyoloji alanında Dr. Öğr. Üyesi)

Nur Eda Topçu Eryalçın (İstanbul Üniversitesi Su Bilimleri Fakültesi,, Doçent, Türk Deniz Araştırmaları Vakfı Yönetim Kurulu üyesi)

Yücel Sönmez (Hürriyet gazetesi Hafta Sonu eklerinde Doğa editörü ve Hürriyet Seyahat editorü)

Sibel Horada (sanatçı, 2017’de 12 sanatçı ile birlikte açtığı ‘Bir Batık Ada ve Yüzeyde Kalma Taktikleri’ sergisi küratörü)

Emin Mahir Başdoğan (Atlar ve faytonlarla ilgili bir çok dernek, platform ve inisiyatiflerde yer almakta)

Ömer Madra (Kurucu ortağı, genel yayın yönetmeni ve programcısı olduğu Açık Radyo’da 1995 yılında başladığı radyoculuk mesleğini halen sürdürüyor)

Atlas Sarrafoğlu (İstek Kemal Atatürk 8. sınıf öğrencisi, İklim Aktivisti, Fridays For Future Türkiye grup kurucusu)

Sera Tolgay (Şehir Plancısı, Kentsel Tasarım Stüdyosu'nun kurucusu, kentlilerin katılımını amaçlayan Muhit platformunun kurucu üyelerinden)

Murat Germen (fotoğrafı bir ifade / araştırma aracı olarak kullanan bir sanatçı, eğitimci ve arşivci)

Asu Aksoy, Derya Tolgay(Dünya Mirası Adalar Açık Radyo) ve Can Tonbil (Açık Radyo Programcısı, gazeteci ve iklim aktivisti), moderasyonu gerçekleştirecekler.

2 Kasım Cumartesi günü gerçekleşecek olan Yuvarlak Masa etkinliği ve canlı yayını, 16. İstanbul Bienali paralel programı kapsamında açılışını yapacak olan Adaların Sesleri/Islands Songlines başlıklı serginin bir parçası. Bu sergide, adını hem maddi hem de kültürel metamorfozu bünyesinde barındıran obsidyen taşından alan Studio Ossidiana, adalarda diğer canlılarla gelişen ilişkimizi yeniden gözden geçiren çalışmalarını sunacak. Sergi 3 Kasım’dan itibaren 10 Kasım tarihine kadar Pazartesi günleri hariç haftanın her günü, saat 13-16 arası Büyükada Anadolu Kulübü İkiz Köşkler'de gezilebilecek.