Günler Ne İçindir - Günler Yaşadığımız Yerdir

Açık Dergi
-
Aa
+
a
a
a

Çok disiplinli görsel sanatçı Mike Berg ile söyleşi.

‘Sınırdaki Modern Antik Kent’ - beton kompozisyon
Evrim Altuğ
"Günler Ne İçindir": Mike Berg ile söyleşi
 

"Günler Ne İçindir": Mike Berg ile söyleşi

podcast servisi: iTunes / RSS

Amerikalı görsel sanatçı Mike Berg’ün son dönem metal yerleştirmeleri ve metal duvar işleri ile, Line Press Limited’den Ruth Lingen ile işbirliğiyle ortaya çıkan kâğıt üzerine bronz baskı çalışmaları, 27 Mayıs’tan bu yana İstanbul İstiklâl Caddesi’ndeki Mısır Apartımanı’nın dördüncü katında yer alan Galeri Nev İstanbul’da izlenebiliyor. 

Yaşamı ve çalışmalarına İstanbul ve ABD arasında salınan bir eksenle devam eden Portland, Oregon 1948 doğumlu sanatçı Berg, deneyci üretim anlayışının son halkalarını ‘Günler Ne İçindir - Günler Yaşadığımız Yerdir’ başlığıyla 8 Temmuz’a dek sunuyor. 

Sergide, kariyeri boyunca monobaskı, heykel, resim ve desen ile kilim gibi pek çok dalda üretken sanatçının ekseriyetle demir malzemeye biçim verdiği 2022 tarihli ‘Sütun’, ‘Kule’ ve ‘Kafes’ üst başlıklı yapıtları ile, ‘Sınırdaki Modern Antik Kent’i yorumladığı beton kompozisyonunun dışında, 2016, 2021 ve içinde bulunduğumuz yıla özgü soyut, isimsiz eserleri öne çıkıyor. 

Yapıtları hakkında konuşmak adına bir araya geldiğimiz sanatçı, son dönem işlerinin peşine hangi içgüdü ve gözlemlerle düştüğünü anlatırken, sevincini gizlemiyor.