"Kadın Arşivlerinden Yansıyanlar" özel yayını

-
Aa
+
a
a
a

Kadın Arşivlerinden Yansıyanlar Türkiyeli ve İsveçli sanatçıların, uzun soluklu kültürler ve disiplinler arası işbirliği ve sanatsal araştırmalarının sonucunda ürettikleri işleri bir araya getiriyor.

30'lu 60'lı yıllardan kadın fotoğrafları sergilemesi
Artful Living
"Kadın Arşivlerinden Yansıyanlar" sergisi özel yayını
 

"Kadın Arşivlerinden Yansıyanlar" sergisi özel yayını

podcast servisi: iTunes / RSS

Depo 30 Nisan'a kadar, Kadın Eserleri Kütüphanesi arşivini merkezine alan işlerden oluşan “Kadın Arşivlerinden Yansıyanlar” sergisine ev sahipliği yapıyor.

Türkiye ve İsveç'li altı sanatçı Türkiye’deki kadın hareketi, küratöryel araştırma pratikleri ve arşivin düzeni ve içeriğine odaklanan yoğun bir araştırma ve tartışma sürecinin ardından ikili gruplar halinde ürettikleri işlerinde "arşivde yer alan görseller, mektuplar ve gazete kupürleriyle beraber, arşiv binasının çevresindeki mekân ve topluluklar arasında kurulabilecek ilişkilere odaklanmış".

Sergi İsveç İstanbul Başkonsolosluğu, Kadın Eserleri Kütüphanesi ve Bilgi Merkezi Vakfı ve Depo'nun işbirliğiyle; İsveç Enstitüsü tarafından desteklenen Equal Spaces projesi kapsamında gerçekleşiyor.

Türkiye'de bulunan sanatçılar Larissa Araz, Şafak Şule Kemancı ve Özge Açıkkol'la Depo'da bir araya geliyor; toplumsal cinsiyet, kamusal alan, cinsiyet azınlıkları, bakım emeği, an-arşiv ve bakış rejimleri üzerine sohbet ederken, "geçmişten nelerin geriye kaldığını ve kimlerin yansımalarının açığa çıkarılabileceğini" sorguluyoruz.