Maziye Bakmak: OMM'den Büşra Erkara'yla söyleşi

-
Aa
+
a
a
a

OMM - Odunpazarı Modern Müze'de yer alan “Maziye Bakma Mevzu Derin” sergisi vesilesiyle, müzenin editoryal direktörü Büşra Erkara konuğumuz.  

OMM - Odunpazarı Modern Müze'de 31 Mayıs 2022 tarihine kadar sürecek “Maziye Bakma Mevzu Derin” sergisinin afişi.
Maziye Bakmak: OMM'den Büşra Erkara'yla söyleşi
 

Maziye Bakmak: OMM'den Büşra Erkara'yla söyleşi

podcast servisi: iTunes / RSS

OMM - Odunpazarı Modern Müze'de 31 Mayıs 2022 tarihine kadar sürecek “Maziye Bakma Mevzu Derin” isimli karma sergisi, toplumsal normlara dayanan alışkanlıklara ve “öteki”yi tanımlama biçimlerine odaklanırken tabu, özgürlük ve ifade alanları gibi kavramları sosyal düzen ve bu düzenin ritüelleri üzerinden sorguluyor. 

Ali Elmacı, Antonio Cosentino, Aydan Murtezaoğlu, Bengisu Bayrak, Can İncekara, CANAN, Cansu Yıldıran, Damla Yalçın, Eda Çekil, Fatma Bucak, Gözde İlkin, Halil Altındere, Hasan Özgür Top, İhsan Oturmak, Kezban Arca Batıbeki, Manolya Çelikler, Memed Erdener, Mustafa Boğa, Nancy Atakan, Nilbar Güreş, Nur Koçak, Olgaç Bozalp, Pınar Yolaçan, Ramazan Can, Rehan Miskci, Sinan Tuncay, Şener Özmen, Şükran Moral, Zehra Çobanlı, Zeren Göktan ve Zeyno Pekünlü’yü bir araya getiren karma sergide yer alan eserler, geleneksel teknik ve imgeler üzerinden inşa edilen ortak bir paydada buluşuyor.

Aidiyet, adaptasyon, kabul görmeme, meydan okuma gibi kaçınılmaz insan olma hallerini araştıran, kutuplaşan ve çelişkili perspektiflerin yarattığı, kökleri geçmişe uzanan birey-toplum çatışmasını irdeleyen eserler, parça ile bütün, birey ile toplum arasındaki sistematik ilişkiyi anlatıyor. Zamanın derinliklerinde gezinirken kişisel ve kolektif bilinç arasında yeni bağlar keşfetme imkânı sunan seçki, izleyiciye kendisine verilen roller, belirlenen sınırlar ve alternatif hayatlar hakkında yeni fikirler veriyor, bu bağlamda içinde bulunduğu konum ve durumları yeni bir ışık altında tekrar düşünmeye davet ediyor.

Sergi programında ayrıca, OMM Editoryal Direktörü Büşra Erkara'nın sergide işleri yer alan sanatçılarla günümüz Türkiye’sinde toplumsal aidiyet ve birey olmanın tanımları üzerine konuştuğu bir podcast serisi de yer alıyor. 

Açık Dergi'de Erkara'yla bir araya geliyor “Maziye Bakma Mevzu Derin” sergisini ve sergiye eşlik eden podcast yayınını konuşuyoruz.