"Kültür Hattı" eğitimlerine başvurular açıldı

Editörden
-
Aa
+
a
a
a

İKSV’nin UNESCO destekli “Kültür Hattı” projesi kapsamındaki eğitim programına başvurular için bir açık çağrı yayımlandı. İKSV Kültür Politikaları Çalışmaları’nın yürüttüğü “Kültür Hattı”, ülke genelinde kültür-sanat alanında çalışanlar için tasarlanmış bir eğitim ve işbirliği projesi.
 

İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın (İKSV) UNESCO 2005 Kültürel İfadelerin Çeşitliliği Sözleşmesi bağlamında Türkiye Avrupa Vakfı (TAV) ortaklığında hayata geçirdiği “Kültür Hattı” projesi kapsamında, Ekim-Kasım-Aralık aylarında bir dizi eğitim programı gerçekleştirilecek. Türkiye genelinden başvurulara açık olan program, farklı kentlerde faaliyet gösteren kültür profesyonellerinin gelişimine odaklanıyor.

Eğitim programlarına son başvuru tarihi 30 Ağustos

Kültür Hattı projesi kapsamında Ekim-Kasım-Aralık aylarında farklı bölgelerden katılımcılar için gerçekleşecek beş günlük çevrimiçi eğitim programına dair açık çağrı projenin web sitesi www.kulturhatti.org üzerinden duyuruldu. Eğitim programları, kültür profesyonellerinin kültür politikaları ve yönetimi alanındaki bilgi, beceri ve yetkinliklerinin artırılmasını ve farklı şehirlerden uzmanlar arasında etkin bir iletişim ağının geliştirilmesini hedefliyor. Eğitimlerle ilgili genel bilgiler, başvuru şartları ve başvuru formuna açık çağrı metni üzerinden ulaşılabiliyor.

Türkiye’nin tüm kentlerinden kültür-sanat alanında çalışmalarını sürdüren resmi kurum, sivil toplum kuruluşu ve özel sektör çalışanları ile bağımsız kültür profesyonelleri ve kültür-sanat konuları üzerine çalışan akademisyenlerin katılabileceği eğitimlerin başvuruları 30 Ağustos 2021 saat 23.59’a kadar devam edecek. Süreç sonunda seçici kurul tarafından belirlenecek kişiler eğitimlere katılmaya hak kazanacak. Katılımcılar 27 Eylül 2021 Pazartesi günü www.kulturhatti.org üzerinden açıklanacak.

İhtiyaç analizi yayında

Kültürel ifadelerin çeşitlenmesi için yeni alanlar açmayı ve kültür profesyonellerinin bilgi, beceri ve yetkinliklerinin artırılmasını hedefleyen proje kapsamında, kültür-sanat alanında çalışanların ihtiyaçlarını anlamaya yönelik bir saha araştırması gerçekleştirildi. Aralık 2020 – Ocak 2021 döneminde Türkiye’nin 68 ilinden 446 kültür-sanat kurumu ve kültür profesyonelinin katıldığı ihtiyaç analizinin özetine www.kulturhatti.org üzerinden ulaşılabiliyor.

Barem araştırma şirketi tarafından raporlanan araştırmada; kültür-sanat alanında çalışan kurum ve kişilerin kurumsal ve finansal kapasitelerine, işbirliği stratejilerine, politika üretim süreçlerine katılımlarına ve eğitim ihtiyaçlarına dair çarpıcı veriler bulunuyor. Araştırmanın rapor özetine buradan ulaşabilirsiniz. 


Proje web sitesi açıldı

Proje kapsamında hayata geçirilen www.kulturhatti.org adresli web sitesi, proje ile ilgili duyuru ve haberlerin paylaşılacağı ve Türkiye’den kültür profesyonelleri için, görsel-işitsel içerikler ve yayınlarla çevrimiçi bir kapasite güçlendirme aracı olarak işleyecek. İlerleyen dönemde kültür politikaları ve yönetimi üzerine makaleler, araştırmalar ile kültür politikaları gündemini ele alan bültenlerin yer alacağı sitede, projeye özel olarak çekilecek ve her birinde alandan uzmanların anlatımlarına yer verilecek bir dizi kısa video da yer alacak.