Les Victoires de la Musique 2022

-
Aa
+
a
a
a

Fransa'nın Grammy'leri olarak adlandırabileceğimiz Les Victoires de la Musique ödül töreninin otuz yedincisi 11 Şubat Cuma akşamı gerçekleşti. Biz de bu haftaki programımızda, Orelsan ve Clara Luciani'nin damga vurduğu gecede, ödül ya da adaylık alan sanatçılardan parçalar dinledik.

Les Victoires de la Musique 2022 - Orelsan

Bu yılki seremoninin başkanlığını, 4 Mart’ta merakla beklenen yeni albümü "Multitude"ü piyasaya sürecek olan Belçikalı elektro-pop / hip hop müzisyeni Stromae yaptı. Sanatçı, törenin hemen başında Santé adlı parçasını seslendirdi.

Bu yıl da pandemi tedbirleri çerçevesinde gerçekleşen törene katılanlar arasında geçen yıl olduğu gibi Fransa Kültür Bakanı Roselyne Bachelot da bulunuyordu. Törenin sunuculuklarını ise Laury Thilleman ve Olivier Minne üstlendi. Gecenin ilk ödülü, En İyi Video Klip dalında, kendi hayat hikayesini anlatan Montre jamais ça à personne adlı belgeselle Orelsan’a gitti. Orelsan gece boyunca kazandığı ödülleri almak için sahneye iki kez daha çıktı. Bu yıl, En İyi Kadın Sanatçı dalında Juliette Armanet, Hoshi ve Clara Luciani aday gösterilmişti. Ödülü, 2020’de de bu dalda zafere ulaşan Clara Luciani kazandı. Geçen yaz "Cœur" adlı albümü yayınlayan yirmi dokuz yaşındaki sanatçı, gecenin sonunda En İyi Albüm ödülünü de kucaklayan bu çalışmasıyla Fransa ve Belçika listelerinde zirveye çıkmayı başarmıştı. 

En İyi Çıkış Yapan Erkek Sanatçı kategorisinde Chien noir, Myd ve Terrenoire yarışıyordu bu yıl, ödülü de Terrenoire kazandı. Raphaël ve Théo Herreiras kardeşler tarafından kurulan bir grup, isimini iki kardeşin çocukluklarını geçirdikleri Saint Etienne kentinde bulunan bir işçi mahallesinden almış. İlk albümünü 2020 yılında yayınlayan Terrenoire'ın "Forces contraires – Karşıt güçler" adlı bu çalışmasında: ölüm, aşk, deniz ve ışık gibi dört ana tema öne çıkıyordu. Geçtiğimiz günlerde de elektro-pop altyapılı şarkılardan oluşan bu albümün genişletilmiş bir versiyonunu piyasaya süren ikili; Alain Bashung, Prince, NTM ve Radiohead gibi pek çok farklı ilham kaynağına sahip. Yaptıkları bestelerde de farklı tarzları harmanlamaktan hoşlandıklarını belirtiyor iki kardeş. 

Bu yılki Victoire de la Musique ödüllerinde en büyük başarıyı elde eden isim Orelsan’dı kuşkusuz. En İyi Erkek Sanatçı, En İyi Video Klip, En İyi Şarkı ve En İyi Albüm dallarında aday gösterilen sanatçı bu dallardan ilk üçünde zafere ulaştı. En İyi Erkek Sanatçı dalında, Julien Doré ve Feu Chatterton’la yarışan Orelsan, ilk olarak bundan on yıl önce, 2012’de En İyi Çıkış Yapan Erkek Sanatçı ve En İyi Rap Müzik albümü dallarında Victoire de la Musique ödülüne layık görülmüştü. Bunun ardından 2018’de En İyi Erkek Sanatçı, En İyi Video Klip ve En İyi Rap Müzik albümü, ertesi yıl da En İyi Konser Performansı ödüllerine uzandı. Yeni albümü "Civilisation"u 2021’in kasım ayında yayınlayan Orelsan, bu albümden çıkan ilk single olan L’odeur de l’essence – Beniz kokusu ile En İyi Şarkı ödülünü de kazandı. Parçasında medyanın politikacılara olan aşırı ilgisi, eğitim sistemi ve insanların korkaklığı gibi pek çok toplumsal konuyu eleştiren sanatçı; “Moğollar, Mısırlılar, Romalılar ya da Mayalar gibi yıkılıp gideceğiz” sözleriyle toplumu ya da daha doğrusu medeniyeti, son hızla yere çakılmakta olan bir uçağa benzetiyor. 

Bu yıl, En İyi Kadın Sanatçı kategorisinde yer alan adaylardan biri de 1996 doğumlu Hoshi’ydi. Daha önce En İyi Sahne Çıkışı dalında bir adaylığı bulunan Hoshi, 11 Şubat gecesi düzenlenen Victoires de la Musique töreninde seslendirdiği şarkıyla da herkesi duygulandırmayı başardı. Sanatçının 2020 tarihli albümünde yer alan bu parça Fais-moi signe – Bana işaret ver adını taşıyordu. Meniere hastalığı adındaki bir işitme probleminden mustarip Hoshi, baş dönmesine de yol açan bu rahatsızlık yüzünden uçağa da binemiyor. Bu şarkıda da “Bana işaret ver, sadece görüntü var ses yoksa. Bana işaret ver, altyazısı ol zindanımın. Bana işaret ver, son şarkım ol benim” sözleriyle atıfta bulunuyor bu duruma. 

Victoires de la Musique ödüllerinde her yıl, yakın zamanda aramızdan ayrılan müzik emekçilerine adanan bir bölüm de mevcut. Bu yıl da Philippe Chatel, Hélène Martin, Patrick Juvet, Julos Beaucarne, Claude Carriere, Tonton David ve Nicolas Ker gibi 2021 yılı içinde kaybettiğimiz pek çok isim bu vesileyle bir kez daha anıldı. Yetmişli ve seksenli yıllar Fransız pop müziğine damgasını vuran Patrick Juvet’ye ise ayrı bir parantez açıldı. Önce onun La musica, Lady Night ve I Love America gibi en güzel parçalarından bölümler geldi ekrana daha sonra da Clara Luciani, Patrick Juvet denince akla ilk gelen şarkılardan biri olan ve Fransızca sözlere sahip ilk disko parçası olarak kabul edilen 1977 tarihli Où sont les femmes’ı bir dansı grubu eşliğinde seslendirdi.

En İyi Şarkı kategorisinde yarışan isimlerden biri de Avrupa çapında geniş bir hayran kitlesine sahip olan Belçikalı Angèle idi. Ülkesinin başkentine adadığı Bruxelles je t’aime adlı parçayı seslendiren genç kadın, bu parça için çekilen kliple, En İyi Video Klip dalının adayları arasındaydı aynı zamanda.

Bilindiği gibi 2020 yılında pandemi nedeniyle dünya genelinde tüm sanatsal etkinlikler sekteye uğramıştı. Bu nedenle geçen yıl düzenlenen Victoires de la Musique töreninde, En İyi Konser dalında ödül verilmedi. 2021’de koşulların biraz düzelmesiyle konserler yeniden organize edilmeye, müzikseverler de yavaş yavaş konser salonlarına dönmeye başlayınca bu kategori de geri döndü. Adaylar arasında Hervé, Ben Mazué ve Woodkid yer alıyordu. Ödülü ise Ben Mazué kazandı. 1981 doğumlu Mazué’nin ilk Victoire de la Musique ödülüydü bu. Tıp eğitimi aldıktan sonra müziğe yirmi beş yaşında başlauan sanatçı, ödül konuşmasında da: “Öğrencilik günlerinde, nöbetçi doktor odasında, müziğe atılmak için gerekli cesarete sahip olup olmadığını sorgulayan genç bir adamı hatırlıyorum” sözleriyle atıfta bulundu bu yıllara.

Bu yıl En İyi Çıkış Yapan Kadın Sanatçı kategorisinde; L’impératrice, Barbara Pravi ve Silly Boy Blue aday gösterilmişti. Bu üçlünün arasından ödülü kucaklayan Barbara Pravi oldu. Adaylar arasında yer alan L’impératrice, 2012’de Paris’te, altı müzisyenin bir araya gelmesiyle kurulmuş. 2018’e kadar elektro-pop altyapılı şarkılar içeren farklı EP’ler yayınladıktan sonra o yıl ilk stüdyo albümü "Matahari"yi piyasaya süren L’impératrice’in yeni albümü "Tako Tsubo", 2021’in Mart ayında aldı müzik marketlerdeki yerini. "Tako Tsubo", kırık kalp sendromu olarak da bilinen bir kalp rahatsızlığına verilen isim. Funk, pop ve néo-disco arasında gidip gelen bu albümde de feminizmden sosyal medyaya toplumun genelini ilgilendiren konulardan bahseden şarkılara yer vermiş grup. 

Victoires de la Musique ödül gecesinde her yıl, o senenin başarılı sanatçıların dışında bir de mesleğe uzun yıllardır katkı sağlayan bir isme Onur Ödülü veriliyor. Bu ödüle bu sene altmış yılı aşkın bir süredir Fransız müziğine yaptığı katkılar nedeniyle Jacques Dutonc layık görüldü. Oğlu Thomas takdim etti ödülü babasına duygusal bir konuşmanın ardından. Bu yıl birlikte bir turneye çıkacaklarını da duyurduktan sonra baba-oğul birlikte Dutronc’un 1966 tarihli Et moi, et moi, et moi adlı parçasını seslendirdi. Burjuva yaşam tarzını esprili bir şekilde eleştiren parça, 100 binin üzerinde bir satış rakamına ulaşmış ve Dutronc’a şöhreti getirmişti. Fransa listesinde altıncı sıraya kadar tırmanan şarkı, o yıl radyolarda en fazla çalınan parçalardan biriydi aynı zamanda.

En İyi Çıkış Yapan Erkek Sanatçı kategorisindeki adaylardan biri de sahne adı olarak Chien noir’ı kullanan 1986 doğumlu Jean Grillet idi. 6 yaşında piyano, 13 yaşında da gitar çalmaya başlayan Bordeaux doğumlu sanatçı, sahne adı için Define Adası romanında yer alan Kara Köpek adlı korsandan ilham almış. 2020’nin Haziran ayında ilk single’ını yayınlayan Chien noir'ın, yedi şarkıdan oluşan ilk EP’si ise 2021’in Mayıs ayında çıktı piyasaya.

Les Victoires de la Musique töreninde En İyi Çıkış Yapan Kadın Sanatçı dalında bu yıl ödüle Barbara Pravi layık görüldü. Geçen yıl düzenlenen Eurovision şarkı yarışmasında Voilà adlı parçayla ikinci olarak Fransa’ya uzun bir aradan sonra en iyi derecesini getiren Pravi, bu başarının ardından ilk albümü "On n’enferme pas les oiseaux" 2021’in Ağustos ayında piyasaya sürdü. Tören gecesinde bu albümde yer alan L’homme et l’oiseau - İnsan ve kuş adlı parçayı seslendiren sanatçı, bu yılın sonunda Olympia’da sahne alacak.

Şarkıcı / YorumcuParça AdıAlbüm AdıSüre
Stromae Santé Santé 3:10
Clara Luciani Respire encore Cœur 3:47
Terrenoire L'infini Les Forces contraires 2:40
Orelsan L'odeur de l'essence Cizivilisation 4:43
Hoshi Fais-moi signe Sommeil levant 3:51
Patrick Juvet Où sont les femmes Age tendre... La tournée des Idoles Saison 3 2:17
Angèle Bruxelles, je t'aime Nonante-Cinq 3:48
Ben Mazué Quand je marche Paradis 3:50
L'Impératrice Peur des filles Tako Tsubo 3:29
Feu! Chatterton Monde nouveau Palais d'argile 3:35
Chien noir Drôle de vie Histoires vraies 2:53
Barbara Pravi L'homme et l'oiseau On n’enferme pas les oiseaux 3:36