Sylvie Vartan'dan Arthur H'a: 2021'in sonbahar albümleri

-
Aa
+
a
a
a

Sonbaharın gelmesi ve pandemi kısıtlamalarının hafiflemesiyle birlikte müzik piyasası da hareketlendi. Biz de bu nedenle bu haftaki programımızı, 2021 yılının Eylül ve Ekim aylarında yayınlanan albümlerden seçtiğimiz yepyeni şarkılara ayırdık. 

Sylvie Vartan

Programa, Adrien Gallo’nun 3 Eylül'de yayınlanan yeni albümü "Là où les saules ne pleurent pas"da yer alan Chut adlı parçayla başladık. Otuz iki yaşındaki sanatçıyı, BB Brunes grubunun solisti olarak tanıyoruz ama bir yandan solo olarak da devam ediyor kariyerine.

2017’de piyasaya sürdüğü ilk albümünden beri ilgiyle takip ettiğimiz Gauvain Sers, iki yılda bir albüm çıkarma gibi bir alışkanlık edindi. 2019’da yayınladığı "Les oubliés"nin ardından üçüncü stüdyo albümü "Ta place dans ce monde"u da Ağustos ayının son günlerinde yayınladı genç sanatçı. On iki şarkıdan oluşan albümün yapımcılığını, Alain Souchon, Jane Birkin ve Manu Chao ile de çalışan Renaud Letang üstlenmiş. Bu çalışmasındaki parçaların bir kısmını karantina günleri sırasında yazmış sanatçı. Bu sürecin kendini çevreden izole edip, bir şeyler yazmak, bir şeyler yaratmak isteyen insanlar için iyi bir fırsat sağladığını dile getiriyor Gauvain Sers kendisiyle yapılan bir röportajda. 

Sylvie Vartan, altmış yıllık kariyerindeki kırkıncı stüdyo albümü "Merci pour le regard"ı 1 Ekim’de yayınladı. "Ben tek başıma bir yerlere gelmedim" diyor Vartan RTL kanalıyla yaptığı röportajda ve hayranlarının cömert bakışlarını hep üzerinde hissettiğini, bu nedenle sahne performansına ayrı bir önem verdiğini belirtiyor. Sonbahar ayları boyunca da bir dizi konser için yeniden sahnede olacağını ekliyor yetmiş yedi yaşındaki sanatçı. Albümün, Vartan'ın 1996 tarihli "Toutes les femmes ont un secret"den beri en iyi albümü olduğunu söylemek mümkün. Albümde Une dernière danse - (Son dans) ve Tout reste à dire – (Söylenecek çok şey var) adlı iki parça da yer alıyor. Bu da akıllara "Acaba bu sanatçının son albümü mü olacak yoksa hala söyleyecekleri var mı?" gibi soruları getiriyor. Umarız ikincisi olur ve Vartan müziğe, şarkı söylemeye daha uzun bir süre devam eder. 

Allain Leprest ile yaptığı çalışmalarla da tanıdığımız Romain Didier, yeni albümü "Souviens-moi"yı 24 Eylül’de, başka bir deyişle bir önceki stüdyo albümünden tam on yıl sonra yayınladı. Sanatçının karantina günleri sırasında yazdığı parçalardan oluşan albüm, onun kendi iç dünyasına yaptığı bir yolculuk olarak niteleniyor.  Albümde oldukça melankolik şarkılara yer vermiş Romain Didier. Merci d’être venu – Geldiğiniz için teşekkürler adlı şarkıyla açılan albümün son şarkısı da ilginç bir tesadüf eseri Une chanson de Sylvie Vartan – Bir Sylvie Vartan şarkısı ismini taşıyor. 

1979 doğumlu Malik Djoudi yeni albümü "Troie"yı 24 Eylül’de piyasaya sürdü. On iki şarkıdan oluşan albümün yapımcısı olarak yine Renaud Letang çıkıyor karşımıza. Djoudi albümde Philippe Katherine ve Isabelle Adjani ile yaptığı düetlere de yer vermiş. Bu yıl düzenlenen Victoires de la Musique ödüllerinde "En İyi Çıkış" dalında aday gösterilen sanatçı, kendisini hem fiziksel anlamda hem de moral açısından tükenmiş durumda hissettiği bir dönemde, bu yeni albümün onu kurtardığını, adeta hayata bağladığını belirtiyor Franceinfo’yla yaptığı bir röportajda. Bu albümden çıkan ilk single’la olan Point sensible'de, genç rap müzisyeni Lala &ce de eşlik etmiş Djoudi'ye.

Bu yıl düzenlenen Eurovision Şarkı Yarışmasında, Voilà adlı parçasıyla Fransa’ya ikinciliği getiren Barbara Pravi, ilk stüdyo albümü "On n’enferme pas les oiseaux" - "Kuşlar hapsedilmez"i Ağustos ayının son günlerinde piyasaya sürdü. Hazırlıkları yedi yılı aşkın bir sürede tamamlanan bu albümdeki parçalarda, aşk ve özgürlük arayışı gibi temaları ele almış genç kadın. La ritournelle adlı çarpıcı şarkıda ise Alzheimer hastalığından bahsediyor. Müzikal anlamda da piyano ve yaylı çalgılar hâkim albümün geneline, bazı parçalarda da araya serpiştirilen oryantal melodiler dikkat çekiyor.

Programın ikinci yarısına Fransız popüler müziğinin güçlü seslerinden Florent Pagny’nin yeni albümünden çıkan ilk single olan L’instinct ile başladık. Sanatçı, "L’avenir – Gelecek" adlı albümünü 17 Eylül’de piyasaya sürmüştü. Serge Lama, Barbara Pravi, Julien Clerc ve Carla Bruni imzalı şarkılar yer alıyor 6 Kasım’da altmışıncı yaş gününü kutlayacak olan Pagny’nin bu albümünde.

1975 doğumlu Emily Loizeau, yeni albümü "Icare"ı 17 Eylül’de yayınladı. O da albümdeki şarkıları karantina döneminde yazmış, albümün kayıtları da yine aynı dönemde İngiltere’de gerçekleştirilmiş. Annesi İngiliz, babası ise Fransız Loizeau’nun, bu açıdan albümünü İngiltere’deki bir stüdyoda kaydetmek onu bir hayli heyecanlandırmış. Albümün en dikkat çeken özelliği de şarkılarında genelde piyano tınılarına yer veren sanatçının bu kez bunun yanına elektrogitarı da eklemesi. 

Biraz da önümüzdeki günlerde yayınlanacak albümlere göz atarsak: 8 Ekim'de yayınlanan ama süre kısıtlaması nedeniyle bu programda yer verme şansı bulmadığımız albümler mevcut. Bunların arasında Gérard Lenorman’ın yirmi bir yıl aradan sonra yayınladığı ilk stüdyo albümü olan "Le goût du bonheur" ve ilk albümüyle beğeni toplayan Vanille’in yeni çalışması "A part entière"i sayabiliriz. 15 Ekim’de Cœur de Pirate adıyla tanınan Kanadalı şarkıcı Béatrice Martin’in yeni albümü yayınlanacak. 22 Ekim’de ise Yeni Yayın Döneminde bir programı ayıracağımız Jean-Louis Murat, "La vraie vie de Buck John" adlı albümle çıkacak hayranlarının karşısına. Yine 22 Ekim’de ülkemizde de önemli bir dinleyici kitlesine sahip olan Zaz’ın yeni albümü alacak müzik marketlerdeki yerini. Gelecek hafta çıkacak bir başka albüm de Alex Beaupain’in Serge Gainsbourg şarkılarına yer verdiği "Love on the Beat". 29 Ekim’de bu kez Fransız pop müziğinin en üretken isimlerinden Pascal Obispo yeni albümü "France"ı hayranlarının beğenisine sunacak. Kasım ayında da Bernard Lavilliers, Nolwenn Leroy, Nicoletta, Eddy Mitchell ve Juliette Armanet gibi isimlerin yepyeni çalışmalarını dinleme fırsatına kavuşacağız.

3 Eylül'de piyasaya çıkan, Arthur H’ın yeni albümü "Mort prématurée d’un chanteur populaire dans la force de l’âge", aslında ilk başta bir gösteri olarak doğdu. Wajdi Mouawad’la birlikte sahneye koyduğu bu sıra dışı tiyatro oyununda Arthur H, sistemi yıkmak isteyen Alice adlı umutsuz bir şarkıcıyı canlandırıyordu. Sekiz şarkılık bu konsept albüm de, oyunda kendine sahnede sahte bir ölüm düzenleyen Alice karakterinin bunun sonrasında yayınlamayı planladığı albümdeki parçalardan oluşuyor. 

Kariyerine yetmişli yıllarda başlayan Hubert-Félix Thiéfaine, medyada fazla yer alamasa da Fransız pop & rock müziğinin en önemli isimlerinden biri konumunda olmayı sürdürüyor. İlham kaynakları arasında Tom Waits, Bob Dylan, Lou Reed ve Léo Ferré gibi isimler yer alan sanatçı, özellikle seksenlerde yazdığı parçalarda uyuşturucunun da etkisiyle, hayalle gerçek arasında mekik dokuyordu.  Hatta o dönem bir ara aşırı dozdan öldüğü dedikoduları da çıkmıştı ama sonrasında hayatını düzene soktu ve özellikle son on-on beş senedir yayınladığı albümlerle hayran kitlesini genişletmeyi başardı. Bu sene ellinci sanat yılını kutluyor Thiéfaine, onun on sekizinci stüdyo albümü "Géographie du vide" de, geçen hafta çıktı piyasaya. Albümün kayıtlarını evinin bodrum katında, en küçük oğlunun desteğiyle gerçekleştiren sanatçı, albümdeki şarkıların bir kısmını da 2015-16 yılları arasında çıktığı turne sırasında kaleme almış.

Fransız müziğinin efsanevi isimi Charles Aznavour, 1 Ekim 2018’de hayata veda etmişti. Aznavour'un en büyük hayranlarından olan Dany Brillant da geçen yıl, onun şarkılarını yorumladığı bir albüm yayınlamıştı. Sanatçı, 8 Ekim'de kez, Aznavour’un en sevilen parçalarını farklı meslektaşlarıyla yorumladığı bir düetler albümünü piyasaya sürdü. Kimler var bu albümde diye baktığımızda Pascal Obispo, Florent Pagny, Anggun, Carla Bruni ve Garou gibi isimler gözümüze çarpıyor. 

1985’te Paris’te dünyaya gelen Cyril Mokaeish, "Dyade" adlı albümünü 8 Ekim’de piyasaya sürdü. Bunu da bir düetler albümü olarak değerlendirmek mümkün zira Dominique A, Keren Ann, Elodie Frégé ve Radio Elvis grubundan Pierre Guénard gibi isimlerle bir araya gelmiş sanatçı albümdeki parçalarda. Zaten “dyade” da çift ya da ikili anlamına geliyor. Karantina dönemi sonrası iki kişinin birlikte şarkı söylemesinin, insanların birbiriyle yeniden bağ kurabilmesi açısından önemli olduğunu belirtiyor Mokaeish kendisiyle yapılan bir röportajda.

Şarkıcı / YorumcuParça AdıAlbüm AdıSüre
Adrien Gallo Chut Là où les saules ne pleurent pas 3:06
Gauvain Sers Ta place dans ce monde Ta place dans ce monde 3:51
Sylvie Vartan Merci pour le regard Merci pour le regard 3:19
Romain Didier La nostalgie Souviens-moi 3:22
Malik Djoudi Point sensible Troie 2:26
Barbara Pravi Saute On n'enferme pas les oiseaux 3:34
Florent Pagny L'instinct L'avenir 4:14
Emily Loizeau Renversé Icare 3:18
Arthur H La plus triste des chansons Mort prématurée d'un chanteur populaire dans la force de l'âge 3:27
Hubert-Félix Thiéfaine La fin du roman Géographie du vide 3:14
Dany Brillant & Bénabar & Ibrahim Maalouf Pour faire une jam Dany Brillant chante Aznavour - en duo 2:43
Cyril Mokaiesh & Elodie Frégé La fin du bal Dyade 2:46