Güven Güzeldere

-
Aa
+
a
a
a
Başı ağrıyan erkek birey ve etrafındaki virüs illüstrasyonları
03 Ağustos 2022
Covid ilintili baş ağrısı nedir; belirtileri ve nedenleri nelerdir? Olağan baş ağrısından farklı mı? Ne yapmak gerekir? Nörolog Prof. Hayrunnisa Bolay anlattı.
Baş ağrısı yaşayan bir kadın
27 Temmuz 2022
Uzun Covid'in yol açtığı bilişsel bozukluklara dikkat etmek niçin önemli? Covid enfeksiyonunu izleyen dönemde baş gösteren rahatsızlıklar nasıl tedavi edilebilir? Çalışmalarını Britanya'da sürdüren psikiyatrist Dr. Muzaffer Kaşer anlattı.
ABD'nin Yüksek Mahkeme binası önünde kürtaj kararının ardından gerçekleştirilen protesto eylemi
20 Temmuz 2022
ABD'de kürtaj yasasının statüsü nasıl değişti? Bu konunun tartışma odağı olan en hassas noktaları neler? Bilim tarihinde bir embriyoloji tezinin -"Pre-formationism"- bu tartışmayla ilgisi ne? Açık Bilinç'te tartıştık.
Hipnotize olmuş, terapi koltuğunda yatan bir erkek.
06 Temmuz 2022
Kimler hipnoz yapabilir, herkes hipnotize olur mu? Hipnozla kilo vermek, sigarayı bırakmak mümkün mü? Ya eski hatıralara ulaşmak, önceki hayatlara geri dönmek? Prof. Timuçin Oral ile "Her Yönüyle Hipnoz" serimizin ikinci bölününde tekrar birlikteydik.
Sallanan köstekli bir saat
29 Haziran 2022
Hipnoz nedir? Nasıl yapılır, kim yapabilir, kimler hipnotize olur? Hipnozun tarih boyunca kullanımı ve evrimi, hipnozun acı/ağrı ile ilişkisini iki bölümlük bu serinin ilk programında Prof. Timuçin Oral anlattı.
Sanal bir ortamda kafalarında kilit olan insan başı illüstrasyonu
27 Haziran 2022
Kişisel verilerin güvenliği niçin önemli? Boğaziçi Üniversitesi'nde neler oluyor? Bu konu halen mecliste tartışılan 'sosyal medya yasası'na nasıl bağlanıyor? Bilişim teknolojileri uzmanı ve yazar Füsun Sarp Nebil ile konuştuk.
Dağa tırmanan iki insandan biri diğerini yukarı doğru çekerek ona yardımcı oluyor (illüstrasyon)
22 Haziran 2022
"Diğerkamlık Ağrısı" tezi nedir? İnsanlarda doğum sancısı diğer hayvanlara göre niçin daha şiddetli? Bunun biyolojik bir faydası olabilir mi? Açık Bilinç'te acı/ağrı serisini özetleyerek ve diğerkamlık davranışıyla ilintilendirerek bitiriyoruz.
aralarında kırık kalp olan ve sırtları birbirine dönük kadın ve erkek
15 Haziran 2022
"Sosyal acı" nedir, nasıl oluşur ve fiziksel acıyla ilişkisi var mı? Kalp kırıklığına ağrı kesiciler niçin iyi gelsin? Son on yılın beyin görüntüleme çalışmaları ne gösteriyor? Acı/ağrı serisinin son programında konuştuk.
Ayağı kırılmış köpek
08 Haziran 2022
Hayvanlar acı hisseder mi? Teşhis nasıl konur, tedavisi nasıl yapılır? İnsanlardan farklı yanları neler? Açık Bilinç'te Acı/ağrı serisinin sonuna yaklaşırken veteriner hekim Dr. Pınar Can ile konuştuk.
el ve yüzde "Hayalet Duyu" ve "Hayalet Ağrı"
01 Haziran 2022
Hayalet duyu ve hayalet ağrı nasıl ortaya çıkar? Beyinde el ve yüz bölgelerinin temsil edildiği korteks dokularının komşu olması neye yol açar? Evrimsel açıdan, hayalet duyuyu nasıl açıklayabiliriz? Akdeniz Üniversitesi'nden Prof. Hilmi Uysal anlattı.
beyindeki nöronlar, illüstrasyon
22 Mayıs 2022
Canınız acıyor ama hiç dert etmiyorsunuz. Bu hayal edilebilir bir şey mi? Beyindeki kopuklukların sebep olduğu "ağrı asembolisi" nedir, nasıl oluşur? Kronik ağrıya karşı cerrahi müdahale mümkün mü? Prof. Hakan Gürvit anlattı.
iğneler batmış ve sakin duran bir erkek illüstrasyonu ve karşısında tek iğne batmış ve acı çeken kadın illüstrasyonu
11 Mayıs 2022

Farklı kişiler aynı acı uyaranına niçin farklı tepkiler verir? Farklı olan acı/ağrı deneyimi mi, bu deneyime takındığımız tavır mı? Bu programda felsefi sorgulamaların yanı sıra acı/ağrı serisinin önceki ve önümüzdeki bölümlerine dair kısa bir özet yaptık.

Beyin haritası illüstrasyonu
26 Nisan 2022

Acı/ağrı deneyiminde kişinin genetik özellikleri ve beklentileri belirleyici olabilir mi? Sinir sisteminde "yukarıdan aşağı" etki nedir, nasıl gerçekleşir? "Kapı Kontrol Kuramı", "Nöromatrix" ve merkezi mekanizmalarını, Acı/Ağrı serisinde, Hacettepe Üniversitesi'nden konuğumuz Prof. Hülya Karataş Kurşun ile konuştuk.

20 Nisan 2022

Baş ağrısının evrimsel açıdan bir faydası var mı? Baş ağrısına karşı yüksek dozda ağrı kesici kullanmak zararlı mı? Migrene karşı ne yapmalı? Acı/Ağrı serimizde nörolog Prof. Betül Baykan ile konuşuyoruz.

Ömer Madra Açık Radyo stüdyolarında
15 Nisan 2022

Ömer Madra, Açık Radyo 19. Dinleyici Destek Yayını vesilesiyle Vakayiname özel programında programcı koltuğundan konuk koltuğuna geçti ve Açık Radyo'nun kuruluş hikayesini anlattı. 

Fake mi Fact mi? Sahte mi gerçek olgu mu?
13 Nisan 2022

Güven Güzeldere, programcımız Prof. Dr. Selim Badur’u konuk aldığı 19. Radyo Günleri Özel Yayını'nda “Bilimde yapılan yanlışlar, hatta sahtekârlıklar bilimsel çalışmanın güvenilir bir bilgi kaynağı olmadığını gösterir mi?” sorusuna yanıt arıyor ve Prof. Badur'la Açık Radyo ve gerçekleri anlatmak üzerine tartışıyor. 

bacak ağrısı çeken kadın illüstrasyonu
07 Nisan 2022

Ağrıyla ilgili en sık rastlanan şikayetler neler? "Nöropatik ağrı" nedir, niçin ortaya çıkar? Temel klinik vakalar ve tedavi yöntemlerini, Açık Bilinç'teki "Acı/Ağrı" serimizin üçüncü bölümünde, konuğumuz Dr. Arman Çakar ile konuştuk.

sinir sistemine ait bir illüstrasyon
30 Mart 2022

Acı/Ağrı duyusunun sinir sistemi mekanizması nasıl çalışır? Sinir uçları hastalıkları nelerdir? Acı/ağrı serisine, İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden nörolog Prof. Yeşim Gülşen Parman ile devam ediyoruz.

ahşap manken
23 Mart 2022

Acı duyusu biyolojik dünyada niye var? Hangi canlının acı hissedebildiğini bilebilir miyiz? Hayalet ağrı nedir? Açık Bilinç'te "Acı/Ağrı" serimizin ilk bölümünde konuştuk.

Evrimi tasvir eden bir illüstrasyon
16 Mart 2022

Doğa tarihinin ilk dönem canlılarında bilinç nasıl ve niçin ortaya çıktı? Evrimsel açıdan en temel bilinç halleri dış dünyayla mı, bedenlerin iç durumlarıyla mı ilgili? Bu hafta Açık Bilinç'te bilim ve felsefe dünyasında son zamanlarda gündeme gelen bir tartışmayı aktarmaya çalışıyoruz.

"8 Mart 2022 hatırası"
15 Mart 2022

Kadın hakları için çalışan STK'ler neler yapıyor, kimlerle ortaklaşa çalışıyor, dayanışma yeterli mi? Türkiye'de kadın hareketi 10 yıl sonra nerede olabilir? Kadının İnsan Hakları Yeni Çözümler Derneği'nden Berfu Şeker anlattı.

bell hooks
08 Mart 2022

Feminist, aktivist, akademisyen bell hooks kimdir, neler yapmıştır? Dünya genelinde kadın hareketi kuramcılarının söyledikleri ülkemiz kadınlarını niye ilgilendirmeli? Felsefeci Dr. İmge Oranlı anlatıyor.

 
Nadire Mater'in fotoğrafı
08 Mart 2022

Vakayiname'de, Bağımsız İletişim Ağı ve Bianet'ten gazeteci-yazar Nadire Mater ile 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü öncesinde Türkiye'de kadın hareketinin dünü ve bugünü üzerine konuştuk.

Metaverse parselli İstanbul haritası
01 Mart 2022

Metaverse, geleceğe dair neler vaat ediyor? Teknolojik altyapısı hazır mı? Nasıl girilir, neler yapılabilir? İstanbul'un sanal dünyada emlak piyasası ne gösteriyor? Teknoloji yazarı Hayri Cem ile Metaverse serimizin ikinci ve son bölümünde konuşuyoruz. 

23 Şubat 2022

"Metaverse" nedir? Gerçekten önemli mi? Neleri değiştirecek? Sanal, arttırılmış, ve karma gerçeklik... Teknoloji yazarı Hayri Cem iki bölümlük serinin ilk programında anlatıyor.

hangi yön? illüstrasyon
12 Şubat 2022

İnsanlarda ahlaki bir anlayış ve tutum hangi aşamalardan geçerek ortaya çıkar, olgunlaşır? Davranışa dökmediğimiz ama zihnimizde oluşmasını engelleyemediğimiz düşüncelerden sorumlu muyuz? Konuğumuz Dr. İlker Küçükparlak ile tartışıyoruz.

farklı dinlerden insanlar ve dini semboller illüstrasyon
08 Şubat 2022

 

Din-Ahlak ilişkisini tartışmaya devam ediyoruz. İslam inancına göre iyi insan olmak için Müslüman olmak şart mıdır? İlahiyatçı akademisyen ve yazar Prof. Mustafa Öztürk anlatıyor.

Suratlar içinde dini semboller illüstrasyonu
02 Şubat 2022

İyi insan olmak için dini inanç gerekli (olmazsa olmaz) koşul mudur? Dini inanç, ahlak için yeterli midir? Mantıkta "gerekli/yeterli koşul" ayrımı nasıl yapılmalı? Açık Bilinç'te tartıştık.

Sayfaları açık bir kitap
25 Ocak 2022

"Philo-sophia" = "Bilgelik sevgisi" demek. Peki, bugün Felsefe'nin bilgelikle ilişkisi nedir? Bilge insanlar Felsefeciler arasından mı çıkar? Aforizmaların bilgelikle ne ilgisi var? Bir aforizma ustası olan Nietzsche bu konuda derdi? Açık Bilinç'te Felsefe tartışmalarına devam ediyoruz.

kuşkuculuk illüstrasyon
19 Ocak 2022

"Kuşkuculuk" akımının temel sorunsalı, gerekçeleri ve örneklerini "Felsefe Akımları" dizimizin ikinci bölümünde, East Carolina Üniversitesi'nden Dr. Ümit Yalçın ile incelemeye devam ediyoruz.