Ömer Madra

-
Aa
+
a
a
a
Ömer Madra'nın fotoğrafları
16 Temmuz 2022
Genel Yayın Yönetmenimiz Ömer Madra'nın kurulmasına birkaç ay kala, 24 Eylül 1995 tarihli Cumhuriyet Gazetesi'nin Kültür sayfaları için verdiği Açık Radyo hakkındaki röportajı sizlerle yeniden paylaşıyoruz.
Beyrut'ta hükümet karşıtı gösteri
03 Temmuz 2022
Ömer Madra, İtalya'nın Napoli kentindeki L’Orientale Üniversitesi'nde 22-24 Haziran tarihlerinde düzenlenen "Kaosun Ötesinde Krizi Açıklamak: Orta Doğu ve Kuzey Afrika'da Küresel Değişim" başlıklı konferansa Açık Radyo'yu temsilen katıldı ve konferansın düzenleyicilerinden öğretim üyesi Lea Nocera'yla konferans üzerine özel bir röportaj gerçekleştirdi.
savaş karşıtı protestocu tutuklanırken
18 Haziran 2022
Açık Gazete’de Özdeş Özbay ve Ömer Madra, iki Rus savaş karşıtı aktivist Eva Rappoport ve Kate Yasnaya ile bir söyleşi gerçekleştirdi, iki gencin Rusya'dan kaçış hikâyelerini dinledi.
Yangından kül olmuş orman
16 Haziran 2022
Türkiye Ormancılar Derneği Başkanı Hüsrev Özkaya ve akademisyen Prof. Dr. Erdoğan Atmış ile “Türkiye Ormancılığı 2022” raporunu kotuştuk.
TBMM önünde tank
27 Mayıs 2022
27 Mayıs Darbesi'nin üzerinden 62 yıl geçti. 20 yıl boyunca "Hürriyet Bayramı" olarak kutladığımız ve yakın tarihimizdeki askeri darbeler silsilesinin başlangıcı olan 27 Mayıs'la ilgili sorulması gereken pek çok soru olduğunu düşünerek, programcımız Ali Bilge'yle birlikte hazırladığımız özel program dizisini yeniden paylaşıyoruz.
İstanbul Sözleşmesi'nin uygulanması için yapılan eylemlerinden bir kare
29 Nisan 2022

İstanbul Sözleşmesi’nin feshedilmesine karşı açılan davalar hakkında Danıştay savcısı, sözleşmeden çekilmenin hukuka aykırı olduğunu söyledi. Ömer Madra ve Özdeş Özbay duruşma sürecini aktardı. 

16. Dinleyici Destek Özel Yayınından Ömer Madra, Eraslan Sağlam ve Ercan Kesal
11 Nisan 2022

Açık Radyo 19. Dinleyici Destek Yayınının ikinci gününde Ömer Madra ve Eraslan Sağlam, konukları hekim, oyuncu, yönetmen, yazar Ercan Kesal ile radyodan ve Açık Radyo'dan konuştular.

25 Mart 2022

Dostumuz, oyun yazarı, gazeteci ve programcımız Aydın Engin'in vefatının ardından Açık Gazete'nin ilk saatinde usta kalemi Açık Radyo arşivinden kendisine ait özel kayıtlarla birlikte andık.

"8 Mart 2022 hatırası"
15 Mart 2022

Kadın hakları için çalışan STK'ler neler yapıyor, kimlerle ortaklaşa çalışıyor, dayanışma yeterli mi? Türkiye'de kadın hareketi 10 yıl sonra nerede olabilir? Kadının İnsan Hakları Yeni Çözümler Derneği'nden Berfu Şeker anlattı.

Nadire Mater'in fotoğrafı
08 Mart 2022

Vakayiname'de, Bağımsız İletişim Ağı ve Bianet'ten gazeteci-yazar Nadire Mater ile 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü öncesinde Türkiye'de kadın hareketinin dünü ve bugünü üzerine konuştuk.

sel altında kalmış yerleşim yerinde ucu gözüken yön tabelası
03 Mart 2022

Açık Gazete'de Ömer Madra ve Özdeş Özbay, IPCC’nin Altıncı Değerlendirme Raporu'nu ve raporda yer alan doğal ve insani krizlere dair açıklanan veriler ışığında yapılan uyarıları yorumladı. 

Rusya'da eylem sırasında tutuklanan bir genç kadın
25 Şubat 2022

Ömer Madra ve Özdeş Özbay Açık Gazete'de Ukrayna ve Rusya arasında çıkan savaşın ikinci gününde bölgeden ve dünyadan savaşla ilgili gelişmeleri aktardı. 

24 Şubat 2022

Ömer Madra ve Özdeş Özbay Açık Gazete'de Ukrayna ve Rusya arasında çıkan savaşı yorumladı ve savaştan gelişmeleri aktardı. 

Kontrol başında Ömer Madra
13 Şubat 2022

Bu yıl on birincisi kutlanan 13 Şubat Dünya Radyo Günü vesilesiyle Genel Yayın Yönetmenimiz Ömer Madra'nın sizlere bir mesajı var! 

Joyce ve Ulysses kapağı
02 Şubat 2022

Ömer Madra, Açık Gazete'de İrlandalı yazar James Joyce'un 40. yaşında yayınlanan "Ulysses" romanını, romanın yayınlanışının 100. yıl dönümünde anlatıyor. 

Binanın önünde grevciler
28 Ocak 2022

Açık Gazete’de bu hafta Türkiye Gazeteciler Sendikası Genel Başkanı Gökhan Durmuş BBC İstanbul Bürosu grevini anlattı.

Pandora Papers illüstrasyon
31 Aralık 2021

İnsanlar tarafından üç kelimeyle, "yorucu", "yitik", "kaotik" olarak tarif edilen 2021 yılının sonunda, Türkiye ve dünya gündeminden siyasi, ekonomik, iklim-çevre ve COVID-19'a dair haberleri derlediğimiz programın üçüncü ve son bölümü. 

Greta Climat4Change konferansında
30 Aralık 2021

İnsanlar tarafından üç kelimeyle, "yorucu", "yitik", "kaotik" olarak tarif edilen 2021 yılının sonunda, Türkiye ve dünya gündeminden siyasi, ekonomik, iklim-çevre ve COVID-19'a dair haberleri derlediğimiz programın ikinci bölümü. 

Boğaziçi Üniversitesi öğretmen eylemi
29 Aralık 2021

İnsanlar tarafından üç kelimeyle, "yorucu", "yitik", "kaotik" olarak tarif edilen 2021 yılının sonunda, Türkiye ve dünya gündeminden siyasi, ekonomik, iklim-çevre ve COVID-19'a dair haberleri derlediğimiz programın ilk bölümü. 

Ömer Madra ve Noam Chomsky
07 Aralık 2021

Ömer Madra, 2013'te Noam Chomsky ile bir söyleşi yapmış ve kendisine oldukça kısa ve temel bir soru sormuştu: "Dünya nereye gidiyor?" Söyleşiye bugün baktığımızda filozofun sekiz yılın ardından 93. yaşına bastığını fakat dünyanın pek de farklı bir yol almadığını söyleyebiliriz. 

Cansu Çamlıbel ve Ömer Madra - IPI Press Freedom Podcast
24 Kasım 2021

Genel Yayın Yönetmenimiz Ömer Madra, IPI Freedom Podcasts'in 8 Kasım 2021 tarihli programında Cansu Çamlıbel'in konuğu oldu. 

10 Kasım 2021

COP26 zirvesi için Glasgow'da bulunan Yeşiller Partisi ve Yeryüzü Derneği üyesi Devin Bahçeci'nin izlenimleriyle zirvede yaşananları, söylenenleri, vaatleri takip ediyoruz. 

09 Kasım 2021

COP26 zirvesi için Glasgow'da bulunan Esmiyor Podcast'ten Derin Altan'ın izlenimleriyle, zirve ve kulislerde yaşananları, söylenenleri takip ediyoruz. 

04 Kasım 2021

Glasgow'da bulunan programcımız Ümit Şahin'in tanıklığında COP26 görüşmelerini konuştuk. CAN International'ın 2007’den beri COP’larda her sene yaptığı, müzakereler sırasında günün en kötü ülkesine verdiği "günün fosili" ödülünü ilk gün Birleşik Krallık aldı. 

02 Kasım 2021

COP26 zirvesi için Glasgow'da bulunan 350.org Türkiye'den Cansın Leylim'in izlenimleri ve yorumlarıyla zirvede ve Glasgow sokaklarında yaşananları takip ediyoruz. 

Ugandalı iklim adaleti aktivisti ve Rise Up Hareketi'nin kurucusu Nakate ve İsveçli iklim aktivisti ve Fridays for Future hareketinin kurucularından Greta Thunberg, dünya üzerindeki medya mensuplarına seslendi.
31 Ekim 2021

Ugandalı iklim adaleti aktivisti ve Rise Up Hareketi'nin kurucusu Nakate ve İsveçli iklim aktivisti ve Fridays for Future hareketinin kurucularından Greta Thunberg, dünya üzerindeki medya mensuplarına seslendi.

26 Ekim 2021

Kazıların yakında başlayacağı açıklamasının ardından Kanal İstanbul Haber Bülteni programımızı genel bir değerlendirmeyle sonlandırdık.

12 Ekim 2021

87. doğum gününde Oğuz Atay'ı Açık Kitap'ta Ömer Madra'nın kaleme almış olduğu Oğuz Atay yazısıyla anıyor ve Günün ve Güncelin Edebiyatı'nın Atay'ın ölümünün 40. yılı nedeniyle 2017'nin Aralık ayı boyunca yaptığı programların podcast'lerini paylaşıyoruz. 

13 Eylül 2021

Farklı disiplinlerden ve 81 ülkeden, 2000’den fazla akademisyen, bilim insanı, ve araştırmacı, yarınki BM Genel Kurulu’nda toplanacak dünya liderlerine, kömür, petrol ve gazdan küresel bir çıkışı düzenlemek ve denetlemek için Fosil Yakıtların Yayılmasını Önleme Anlaşması talep eden bir mektup yayınladı.

Over 2185 academics across disciplines and from 81 countries have delivered a letter demanding a Fossil Fuel Non-Proliferation Treaty to manage a global phase out of coal, oil and gas to governments gathering at tomorrow’s UN General Assembly.