Özdeş Özbay

-
Aa
+
a
a
a
Aktivistler LGBTİ+ bayrağını kaldırıyor.
22 Haziran 2022
LGBTİ+ Onur Haftası etkinlikleri otuzuncu yılında yasaklı olarak sürüyor. Açık Dergi ve Açık Gazete'de LGBTİ+ aktivisti Câker'e mikrofon uzatıyoruz.
savaş karşıtı protestocu tutuklanırken
18 Haziran 2022
Açık Gazete’de Özdeş Özbay ve Ömer Madra, iki Rus savaş karşıtı aktivist Eva Rappoport ve Kate Yasnaya ile bir söyleşi gerçekleştirdi, iki gencin Rusya'dan kaçış hikâyelerini dinledi.
İstanbul Sözleşmesi'nin uygulanması için yapılan eylemlerinden bir kare
29 Nisan 2022

İstanbul Sözleşmesi’nin feshedilmesine karşı açılan davalar hakkında Danıştay savcısı, sözleşmeden çekilmenin hukuka aykırı olduğunu söyledi. Ömer Madra ve Özdeş Özbay duruşma sürecini aktardı. 

25 Mart 2022

Dostumuz, oyun yazarı, gazeteci ve programcımız Aydın Engin'in vefatının ardından Açık Gazete'nin ilk saatinde usta kalemi Açık Radyo arşivinden kendisine ait özel kayıtlarla birlikte andık.

sel altında kalmış yerleşim yerinde ucu gözüken yön tabelası
03 Mart 2022

Açık Gazete'de Ömer Madra ve Özdeş Özbay, IPCC’nin Altıncı Değerlendirme Raporu'nu ve raporda yer alan doğal ve insani krizlere dair açıklanan veriler ışığında yapılan uyarıları yorumladı. 

Rusya'da eylem sırasında tutuklanan bir genç kadın
25 Şubat 2022

Ömer Madra ve Özdeş Özbay Açık Gazete'de Ukrayna ve Rusya arasında çıkan savaşın ikinci gününde bölgeden ve dünyadan savaşla ilgili gelişmeleri aktardı. 

24 Şubat 2022

Ömer Madra ve Özdeş Özbay Açık Gazete'de Ukrayna ve Rusya arasında çıkan savaşı yorumladı ve savaştan gelişmeleri aktardı. 

Binanın önünde grevciler
28 Ocak 2022

Açık Gazete’de bu hafta Türkiye Gazeteciler Sendikası Genel Başkanı Gökhan Durmuş BBC İstanbul Bürosu grevini anlattı.

"Kapitalizm bizi bir günde yaşanıp bitecek bir felakete götürmüyor. Aslında o felaketin içindeyiz."
26 Ocak 2022

21 Ocak tarihli Açık Gazete programında Özdeş Özbay, Foti Benlisoy’la geçen yaz yayımlanan “Kapitalist Kıyamet - Sermaye mi Dünya mı?” çalışmasını konuşuyor.

Tan Oral'ın Karikatür hayatının 50. yılında 13 Ocak’ta açılan sergi Karaköy Bankalar Caddesi Felek Sokak No: 1 adresindeki Schneidertempel Sanat Merkezi'nde yer alıyor. Sergi 6 Şubat tarihine kadar açık kalacak.
26 Ocak 2022

21 Ocak tarihli Açık Gazete’de İzel Rozental’in de katılımıyla Tan Oral ile yeni sergisi ‘Gazete’ üzerine bir söyleşi.

Pandora Papers illüstrasyon
31 Aralık 2021

İnsanlar tarafından üç kelimeyle, "yorucu", "yitik", "kaotik" olarak tarif edilen 2021 yılının sonunda, Türkiye ve dünya gündeminden siyasi, ekonomik, iklim-çevre ve COVID-19'a dair haberleri derlediğimiz programın üçüncü ve son bölümü. 

Greta Climat4Change konferansında
30 Aralık 2021

İnsanlar tarafından üç kelimeyle, "yorucu", "yitik", "kaotik" olarak tarif edilen 2021 yılının sonunda, Türkiye ve dünya gündeminden siyasi, ekonomik, iklim-çevre ve COVID-19'a dair haberleri derlediğimiz programın ikinci bölümü. 

Boğaziçi Üniversitesi öğretmen eylemi
29 Aralık 2021

İnsanlar tarafından üç kelimeyle, "yorucu", "yitik", "kaotik" olarak tarif edilen 2021 yılının sonunda, Türkiye ve dünya gündeminden siyasi, ekonomik, iklim-çevre ve COVID-19'a dair haberleri derlediğimiz programın ilk bölümü. 

10 Kasım 2021

COP26 zirvesi için Glasgow'da bulunan Yeşiller Partisi ve Yeryüzü Derneği üyesi Devin Bahçeci'nin izlenimleriyle zirvede yaşananları, söylenenleri, vaatleri takip ediyoruz. 

04 Kasım 2021

Glasgow'da bulunan programcımız Ümit Şahin'in tanıklığında COP26 görüşmelerini konuştuk. CAN International'ın 2007’den beri COP’larda her sene yaptığı, müzakereler sırasında günün en kötü ülkesine verdiği "günün fosili" ödülünü ilk gün Birleşik Krallık aldı. 

02 Kasım 2021

COP26 zirvesi için Glasgow'da bulunan 350.org Türkiye'den Cansın Leylim'in izlenimleri ve yorumlarıyla zirvede ve Glasgow sokaklarında yaşananları takip ediyoruz. 

26 Ekim 2021

Kazıların yakında başlayacağı açıklamasının ardından Kanal İstanbul Haber Bülteni programımızı genel bir değerlendirmeyle sonlandırdık.

06 Ekim 2021

Bozcaada Uluslararası Ekolojik Belgesel Festivali (BIFED)'nin koordinatörü Ethem Özgüven ve festival direktörü Petra Holzer konukluğunda bu yıl “Evimiz Yanıyor” sloganıyla 13-19 Ekim tarihleri arasında sekizincisi düzenlenecek festival hakkında konuştuk.

Boğaziçi Üniversitesi öğretmen eylemi
10 Eylül 2021

İnsanlar tarafından üç kelimeyle, "yorucu", "yitik", "kaotik" olarak tarif edilen 2021 yılının sonunda, Türkiye ve dünya gündeminden siyasi, ekonomik, iklim-çevre ve COVID-19'a dair haberleri derlediğimiz programı dinleyicilerimize sunuyoruz.

08 Eylül 2021

Kamuoyunda “Büyükada Davası” olarak bilinen ve aralarında kendisinin de bulunduğu 11 insan hakları savunucusunun dava sürecini Uluslararası Af Örgütü Türkiye şubesinin onursal başkanı Taner Kılıç’la konuştuk. 

04 Eylül 2021

Afganistan’da Taliban’ın yönetimi ele geçirmesinin ardından ülkede neler olduğu ve neler olabileceğini konuşmak üzere, İstanbul Üniversitesi’nden siyaset bilimi ve uluslararası ilişkiler bölümünden ve özellikle de orta Asya ülkeleri üzerindeki çalışmalarıyla bilinen akademisyen Hakan Güneş, Açık Gazete’de Ömer Madra ve Özdeş Özbay’a konuk oldu.

02 Ağustos 2021

Açık Gazete’ye konuk olan aktivisti ve analist Eren Can İleri, Avrupa Birliği’nin karbon salımlarını yüzde 55 azaltmayı hedefleyen planının ayrıntılarını paylaştı. 

28 Temmuz 2021

Melih Bulu’nun rektörlük görevinden alınmasının ardından yerine vekaleten gelen Prof. Dr. Naci İnci tarafından, Boğaziçi Üniversitesi’ndeki görevine son verilen akademisyen Can Candan, Açık Gazete’de Ömer Madra ve Özdeş Özbay’a konuk oldu. 

12 Haziran 2021

Açık Gazete’nin 9 Haziran 2021 tarihli nüshasına konuk olan rehber dalgıç Seyit Ali Aral’la Marmara Denizi’ni saran müsilajı konuştu.

04 Haziran 2021

Açık Gazete’ye konuk olan Nobel ödüllü yazarımız Orhan Pamuk, yeni kitabı Veba Geceleri’ni anlattı.

25 Mart 2021

Açık Gazete’de Ömer Madra ve Özdeş Özbay, Dünya Hali programının kitaplaşmasını sağlayan iki ismi, Timuçin Oral ve Sıla Tanilli’yi konuk etti.

24 Mart 2021

Açık Gazete’de İKSV Kültür Politikaları Çalışmaları Direktörü Özlem Ece ve İKSV’nin yayınladığı “Ekolojik Dönüşüm için Kültür ve Sanat” raporunun yazarı, Bahçeşehir Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Hande Paker'i konuk ettik. 

18 Mart 2021

18 Mart 1871'den 28 Mayıs’a kadar süren Paris Komünü ayaklanmasını İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Doğan Çetinkaya, Açık Gazete'de Ömer Madra ve Özdeş Özbay'ın sorularıyla anlattı. 

12 Ocak 2021

Biz her ne kadar hükmettiğimizi düşünsek de, sorunlarını görmezden gelsek de 2020 yılında hayatlarımızın belirleyici unsur yine doğa oldu. Hatta öyle geleceğimizde de belirleyici olacak birtakım kırılma noktalarını bu yıl yaşadık. Ama yine de umut veren, gülümseten gelişmeler de olmadı değil.