"ABD tek kelimeyle faşizmin eşiğindedir"

Ufuk Turu
-
Aa
+
a
a
a

Ufuk Turu'nda Ahmet İnsel'in gündemini Amerika Kongre binasına yönelik saldırının araştırma komisyonunun ikinci kamuoyuna açık toplantısı, Fransa'daki milletvekili seçimlerinin ilk turu ve Bulgaristan yönetimindeki istifalar oluşturdu.

Bir elinde Rambo şeklinde fotomontajlanmış Trump fotoğrafının olduğu, diğer elinde "Make America Great Again" yazılı bayrak taşıyan ABD'li şahıs
Ufuk Turu: 14 Haziran 2022
 

Ufuk Turu: 14 Haziran 2022

podcast servisi: iTunes / RSS

Amerika Kongre Binasına Yönelik Saldırının Araştırma Komisyonunun İkinci Kamuoyuna Açık Toplantısı Gerçekleştirildi

Ahmet İnsel ile Ufuk Turu bu hafta, Amerika’da 6 Ocak 2021’de gerçekleşen kongre binasına yönelik saldırının, araştırma komisyonunun ikinci kamuya açık toplantısı yapıldığı haberi ile başladı. İnsel, Trump’ın seçimlerden bir yıl öncesinden başlayarak, hiçbir gerçekle teması olmadığı halde, seçim hileleri konusunu sistematik bir biçimde gündeme aldığını ve Cumhuriyetçi seçmenin radikal kanadının bu konuda inandırılmaya, üzerinde kanaat oluşturulmaya çalışıldığı bir kampanya içerisinde olduğunu belirtti. Seçimlerden bir ay önce yoğunlaşarak devam eden hile söylemli kampanya girişiminin 3 Kasım 2021 akşamı seçim sonuçlarının açıklanması sırasında, Trump’ın öfke nöbetleri şeklinde yansımasını bulduğunu ifade eden İnsel, özellikle genelde Cumhuriyetçilerin kazandığı Arizona eyaletinden Biden’ın kazanmış olarak çıkmasının, Trump’ın öfkesini artıran önemli bir gelişme olduğu yorumunu yaptı.

Trump’ın inkârcı ve saldırgan politikalarını destekleyen, bu noktada onu en fazla teşvik ettiği düşünülen eski belediye başkanı Rudy Giuliani ve yine avukat olan Sidney Powell’ın seçim sürecine dair 62 itirazda bulunduklarını belirten İnsel, mahkemelerin hiçbirinde bu itirazların kabul edilmediğini belirtti. Bu itirazların finanse edilebilmesi için bir yardım kampanyası açıldığını söyleyen İnsel, seçimleri koruma fonu adı altında bir siyasal eylem komitesi kurulduğunu ve 250 milyon dolar toplandığını belirtti. İnsel, bu paranın bir kısmı seçim itiraz davalarına gitmişse de büyük bir kısmının nerede olduğunun bilinmediği gibi araştırma komisyonunun da henüz bu konuda hiçbir açıklama yapmadığını aktardı. Dava, araştırma komisyonunun yetki sınırlarını aşarken adalet bakanlığına suç duyurusu yapılıp yapılmayacağının bilinmediği, bu yönde bir beklenti olduğunu belirtti.

İnsel, araştırma komisyonunun ikinci kamuya açık toplantısı yayınlandıktan sonra Trump’ın 12 sayfalık bir basın bildirisi yayınladığını belirtmiş ve bu bildiride Trump’ın, mevcut komisyonun halkın dikkatini gerçeklerden uzaklaştırmak için düzenlenmiş bir manevra olduğunu söylediğini belirtti.

İnsel’in Trump’ın seçim hilesi yalanına gerçekten inanmış olma ihtimali ya da sonraki seçimlere hazırlık mı yaptığı soruları üzerine Ömer Madra da Alexandria Ocasio-Cortez’in Kongre binasına yönelik saldırıyla ilgili şu sözlerine yer verdi: “ABD tek kelimeyle faşizmin eşiğindedir ve Kongre binasına yapılan saldırı benzeri durumlar her an tekrar edebilir.”

Yine dikkat çekici bir bilgi olarak Özdeş Özbay, Ipsos’un yayınladığı bir araştırma sonucuna göre Cumhuriyetçilerin %55’inin, Kongre baskınından Demokratların sol kanadını sorumlu tuttuğunu ifade etti.

Fransa’ da Milletvekili Seçimleri

Fransa’da milletvekili seçimlerinin birinci turunun yapıldığını belirten İnsel, geçen haftaki değerlendirmelerde ön görüldüğü üzere, katılımın düşük olduğunu ve hatta İkinci Dünya Savaşı sonrasındaki süreçten bu yana en düşük katılımlı seçim olduğunu ifade etti. Solun dört partisinin birleştiği, Sosyal ve Ekolojik Yeni Halk Birliği (Nupes) ittifakının oyların %26’sını alırken, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un liderliğindeki “Ensemble” (Birlikte) ittifakının oyları ile başa baş geldiğini ifade etti. Böylelikle sağ partinin ikinci tura beklenilenden çok daha az adayla gireceğini söyleyen İnsel, solun dört partisinin birleşmesini Macron’un oyununu bozan bir hamle olarak değerlendirdi. Ek olarak, Macron ile solun adayları aşağı yukarı 577 seçim bölgesinin yarısında, Macron ile aşırı sağın adayları 110 seçim bölgesinde, sol ittifak ile aşırı sağın adaylarının da 60 seçim bölgesinde karşı karşıya geleceğinin bilgisini verdi.

İnsel, “Eğer sol ittifak ikinci turda başarılı olursa, mecliste daha büyük bir temsil kazanacak ve Macron mecliste tek başına çoğunluğu alma imkanını kaybedecek” dedi. Böylelikle yarı-başkanlık rejiminin birdenbire parlamenter ayağının güçleneceğini ve çok daha dengeli bir yapıya dönüşebileceğini ekledi.

Bulgaristan’da İstifalar

Kiril Petkov başbakanlığında kurulan dörtlü koalisyonun geçtiğimiz günlerde meclis çoğunluğunu kaybettiğini belirten İnsel, dörtlü koalisyonun bir ayağını oluşturan "Böyle Bir Halk Var" hareketinin bir sonucu olarak bu azalmanın açıklanabileceğini ifade etti.  Bakanlarını bir video ile hükümetten geri çeken Slavi Trifonov’un 10 civarında milletvekili kaybına neden olduğunu aktardı. İnsel, Slavi Trifonov’un Kuzey Makedonya konusu ve bütçenin tekrar gözden geçirilmesinin gerekliliği üzerinde durduğunu aktardı ve diğer partiler cephesindeki karışıklık ve huzursuzlukların tekrardan bir seçim olma olasılığını düşündürdüğünü ifade ederek programı sonlandırdı.