Nöropatik ağrı ve klinik vakalar

-
Aa
+
a
a
a

Ağrıyla ilgili en sık rastlanan şikayetler neler? "Nöropatik ağrı" nedir, niçin ortaya çıkar? Temel klinik vakalar ve tedavi yöntemlerini, Açık Bilinç'teki "Acı/Ağrı" serimizin üçüncü bölümünde, konuğumuz Dr. Arman Çakar ile konuştuk.

bacak ağrısı çeken kadın illüstrasyonu
Nöropatik ağrı ve klinik vakalar
 

Nöropatik ağrı ve klinik vakalar

podcast servisi: iTunes / RSS

Geçen hafta, bedenimizin dış çeperinden kaynaklanan "periferal" ağrıların ortaya çıkış mekanizmasından söz etmiştik. Bu hafta da aynı tür "nöropatik" denilen tarz ağrılar nedeniyle tedavi gereksinimi duyulan klinik vakalar hakkında konuştuk.

-- / --

Dr. Çakar, en sık rastladıkları şikayetler arasında ayak altlarında kendini gösteren nöropatik ağrıları sayıyor.


ayak ağrısı

Yalnız acı değil, ağrı da bir ikaz işlevi görebiliyor. Örneğin, diyabet nedeniyle ağrı hisseden bazı hastaların şeker hastası olduğu bazen bu sayede ortaya çıkıyor.

Sinir ucu iltihapları gibi durumlarda baş gösteren ağrılar, kas güçsüzlüğüyle ortaya çıkan ciddi hastalıklar hep klinik ağrı vakalarında kendini gösteriyor. Kısacası, acı gibi ağrının da -mükemmel çalışan bir sistem olmasa da- bedensel savunmaya yönelik faydası olduğu görülüyor.

-- / --

Dr. Çakar, son olarak, ağrıyla ilgili bozuklularda rolü olan genetik altyapıdan da söz etti ve buna örnek olan bazı hastalarını anlattı.

-- / --

Gelecek hafta, Açık Radyo'nun Dinleyici Destek haftası. Acı/ağrı serisine ara vererek Prof. Selim Badur'un konuk olacağı programda Açık Radyo'nun bir "güvenilir bilgi kaynağı" olarak öneminden söz edeceğiz ve bilim dünyasından örnekler üzerinde duracağız.