Açık Gazete

-
Aa
+
a
a
a

Satır aralarında kıtalararası yolculuk, kuşaklar arası sohbet.

 
Hafta içi her gün 08:00-10:00'da. Tekrarı geceyarısından sonra 01:00 - 03:00 arasında.
 
Ömer Madra, Özdeş Özbay
 
59. Yayın Dönemi: 29 Nisan 2024 - 27 Ekim 2024
Açık radyo
 

Açık Gazete

Açık Gazete bir haber programıdır. Türkiye ve dünya gündemine dair güncel haberleri ele alır, takip eder ve yorumlar.

Günün Sözü arşivine ulaşmak için tıklayın.

Pazartesi

Ekonomi Politik: Ali Bilge ile ülke gündemine dair konuşmalar.

Haftanın Karikatürleri: İzel Rozental dünyadan ve Türkiye'den haftanın karikatürlerini yorumluyor.

Salı

Ufuk Turu: Ahmet İnsel'le Türkiye ve dünya gündemine dair değerlendirmeler.

Açık Bilinç: Güven Güzeldere ile bilim ve felsefe sohbetleri.

Çarşamba

Hüsnükabul:  Ferhat Kentel, Taha Elgazi, Waseem Ahmad Siddiqui ile mültecilerden hak temelli sesler.

Nereye Doğru: Cengiz Aktar'la geleceğe bakışlar.

Perşembe

Avrupa Ne Konuşuyor? : Tuğba Tekerek ile Avrupa gündemi.

Seyfettin Gürsel'le Ekonomik Gidişat (15 günde 1)

Standing Rock (Dikilen Kaya): Bikem Ekberzâde ile "petrol, açgözlülük ve lakotaların adalet mücadelesi". (15 günde 1)

Cuma

Spor: Burcu Biçer'le spor kültürü.

""
22 Mayıs 2024

Ekonomi Politik'te Ali Bilge, Kobane davasından çıkan kararlar üzerine konuşurken, hükümetin tasarruf tedbirlerine de değiniyor.

""
20 Mayıs 2024

Açık Gazete'nin köşelerinden Haftanın Karikatürleri'nde İzel Rozental'in seçtiği ve anlattığı çizimler arasından Patrick Lamassoure'in çizimi haftanın karikatürü seçildi.

""
17 Mayıs 2024

Hüsnükabul'de odadaki fili, iklim değişikliğini gösterirken iklim krizi gibi sonuçların süregelen eşitsizlikler ve dünyadaki diğer vahşetlerle nasıl ilişkili olduğunu konuşuyoruz.

""
16 Mayıs 2024

Ufuk Turu'nda Ahmet İnsel, Katalonya’da yapılan bölge seçimleriyle Makedonya’daki Cumhurbaşkanlığı seçimlerine değinirken, Avrupa'da hızla yükselişe geçen sağ görüşe de dikkat çekiyor.

""
15 Mayıs 2024

Ekonomi Politik'te Ali Bilge, Erdoğan - Bahçeli görüşmesinin yanı sıra, kamu tasarruf tedbirleri üzerine de açıklamalarda bulunuyor.

15 Mayıs 2024

Türkiye'de yaşayan Filistin diasporasından Yahya El-Haldi ile Nakba'yı, Toprak Günü'nü ve bugün gerçekleşecek Filistin'e Özgürlük eylemini konuşuyoruz.

""
13 Mayıs 2024

Açık Gazete'nin köşelerinden Haftanın Karikatürleri'nde İzel Rozental'in seçtiği ve anlattığı çizimler arasından Emanuele Del Rosso'nun çizimi haftanın karikatürü seçildi.

""
10 Mayıs 2024

Açık Gazete'de Ömer Madra ve Özdeş Özbay, Hollanda'da devam eden İsrail karşıtı üniversite gösterilerini detaylarıyla inceliyor.

""
10 Mayıs 2024

Spor Gündemi'nde Burcu Biçer, 43. İstanbul Film Festivali'nde ilk gösterimi gerçekleşen, spor belgeseli "Eclipse" üzerine film ekibinden İpek Kent ve Efe Öztezdoğan ile konuşuyor.

""
10 Mayıs 2024

İşte Böyle Güzelim'in ilk bölümünde resmi kadın cinayeti verilerinden, 6284-İstanbul Sözleşmesi tartışmasına, Aile Çalıştayı'ndan 9. Yargı paketiyle planlanan nafaka ve soyadı kararlarına kadar birçok ana hattı olan KEFEK toplantısını konuşuyoruz.

""
09 Mayıs 2024

Nereye Doğru’da Cengiz Aktar, II. Dünya Savaşı'nın sonlanmasının 79. yıl dönümünde her tarafta devam eden savaşlara, Yunanistan Başbakanı'nın gerçekleştireceği Türkiye ziyaretine, Kariye Müzesi'nin camiye dönüşümüne ve Kosova için yaklaşan Avrupa üyeliği oylamasına değiniyor.

""
09 Mayıs 2024

Ufuk Turu'nda Ahmet İnsel, İngiltere’deki yerel seçimlere, Gürcistan’daki Yabancı Etkileri Yasası’na, Panama’daki cumhurbaşkanlığı seçimlerine ve İsrail - Hamas savaşına değiniyor.

""
08 Mayıs 2024

Filistinli mimar ve aktivist Sandi Hilal ile "Mülteci Mirası, Misafir Odası ve Kalıcı Geçicilik" çalışmasını temel alarak, mülteci kamplarının siyasi başarısızlıkların bir sonucu olarak nasıl kurulduğunu ve insanların bu kamplarda nasıl yaşadıklarını inceliyoruz.

""
06 Mayıs 2024

Açık Gazete'nin köşelerinden Haftanın Karikatürleri'nde İzel Rozental'in seçtiği ve anlattığı çizimler arasından Rayma Suprani'nin çizimi haftanın karikatürü seçildi.

""
02 Mayıs 2024

Ufuk Turu’nda Ahmet İnsel, İsrail’in protesto edildiği dünya çapındaki öğrenci eylemlerini, Makedonya’daki Cumhurbaşkanlığı seçimlerini, Gürcistan’daki Yabancı Etkilerinin Şeffaflaşması Yasası’nı ve İsrail’in Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım Ajansı’na yönelik asılsız iddialarını ve suçlamalarını ele alıyor.

""
02 Mayıs 2024

Ekonomi Politik'te Ali Bilge, CHP Genel Başkanı Özgür Özel'in Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile gerçekleşmesi beklenen görüşmesine değinirken, Türkiye - ABD arasındaki son dönem ilişkilerini de yorumluyor.

""
29 Nisan 2024

Açık Gazete'nin köşelerinden Haftanın Karikatürleri'nde İzel Rozental'in seçtiği ve anlattığı çizimler arasından Mr. Fish'in çizimi haftanın karikatürü seçildi.

""
26 Nisan 2024

Açık Gazete'de Ömer Madra ve Özdeş Özbay, Galatasaray Üniversitesi Araştırma Görevlisi Yunus Emre Erdölen ile ABD üniversitelerinde yayılan Filistin eylemlerini konuşuyorlar.

26 Nisan 2024

Hüsnükabul'de "Bugün komşumuz kim?", "Çağımız için konukseverlik ne anlama geliyor?", "Başkalarını tanımak neden benliğin ötekiliğiyle bu kadar acı verici bir karşılaşmadır?" gibi sorular üzerinden komşuluk, vatandaşlık, mültecilik üzerine düşünüyoruz.

""
26 Nisan 2024

Nereye Doğru'da Cengiz Aktar, yasaklanan 109. Ermeni soykırımı anma etkinliğine, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Irak ziyareti dönüşü uçakta gazetecilerle yaptığı konuşmalara, CHP lideri Özgür Özel’in Strasbourg ziyaretine, Brüksel’de yayınlanan Avrupa Birliği Konseyi raporuna ve İlerici Enternasyonal çalışmalarına değiniyor.