Öncü bir primatolog: Frans de Waal

-
Aa
+
a
a
a

Açık Bilinç'te Güven Güzeldere, geçtiğimiz hafta aramızdan ayrılan davranışsal iktisatçı ve mikro-ekonomik kararların bilişsel mekanizması üzerinde çalışan psikolog, Nobel ödüllü, Daniel Kahneman'ı anıyor.  

""
Öncü bir primatolog: Frans de Waal
 

Öncü bir primatolog: Frans de Waal

podcast servisi: iTunes / RSS

Geçen hafta aramızdan ayrılan bir bilimci daha oldu: Davranışsal iktisatçı ve mikro-ekonomik kararların bilişsel mekanizması üzerinde çalışan psikolog, Nobel ödüllü, Daniel Kahneman. Geçmiş programlarımızda Daniel Kahneman'ın 'Hızlı/Yavaş Düşünme' ayrımından söz etmiştik. Peki, Frans de Waal'ı çağdaş primatologlardan ayıran neydi? 

Frans de Waal, şempanzeler ve bonobolar gibi büyük primatların doğal ekolojileri içindeki hayatları üzerine dikkatli ve uzun soluklu gözlemler yapan ve gözlemlerinden insanlar için önemli dersler çıkartan bir bilimciydi. De Waal'ın tanınmasını sağlayan en önemli eserlerinden birisi, şempanzelerin aynı insanlar gibi kendi grupları içinde kiminle nasıl ilişkilere gireceklerini hesap ettiklerini ve hayatları buna göre 'siyasi bir çizgide' belirlediklerini iddia ettiği Şempanze Siyaseti adlı kitabıydı.

Daha ilerideki yıllarda, şempanzelere göre daha barışçıl bir tür olan bonobolar üzerine yaptığı gözlemlerden yola çıkarak yazdığı Bonobo ve Ateist adlı kitabından da yine eski programlarımızda söz etmiştik.