Açık Dergi: Görecek Günler Var Daha - 70'li Yıllarda Türkiye

-
Aa
+
a
a
a
Fotoğraf: YKY
Açık Dergi: Sazlı Cazlı Sözlük - 70'li Yıllarda Türkiye
 

Açık Dergi: Sazlı Cazlı Sözlük - 70'li Yıllarda Türkiye

podcast servisi: iTunes / RSS

Derya Bengi'nin 2017 yılından bu yana Yapı Kredi Yayınları bünyesinde sürdürdüğü Sazlı Cazlı Sözlük çalışmasının 3. cildi olan, '70'li Yıllarda Türkiye: 'Görecek Günler Var Daha' geçtiğimiz günlerde okuyucusuna sunuldu.

50'li yıllarda başlayıp 60'larla şahikasına ulaşan,kültürel çeşitlenmenin, 12 Eylül öncesi bir nevi son uzatmaları olan 70'li yıllar; TRT'nin İstanbul'da televizyon yayınına başladığı (bu sırada sürekli yönetimsel değişikliklere uğradığı), 60'lı yıllarda ilk nüveleri atılan arabeskin kitleselleştiği, Hippi kültürünün (belki de Hippi Kraliçesi Perihan'la birlikte) artık yok olduğu, Midnight Express'in Türkiye hariç tüm dünyada izleyici karşısına çıktığı ve tabii ki 'KıbrısBarış Harekatı' yılları.

A'dan Z'ye 70li yılların kültür hayatını, akımları ve alışkanlıkları, çelişkileri ve bağdaşmazlıkları, ve çoklu dinamikleri ile alan bu muazzam çalışmayı böyle bir paragrafla özetlemek imkansız. Radyo yayını da keza, 'Sazlı Cazlı Sözlük'ü tüketme iddiasında değil ama bol sohbetli ve müzikli bir mülakat olarak yukarıdaki linkte.