Bazen Hep Birlikte: Didem Pekün'le söyleşi

-
Aa
+
a
a
a

"Bazen Hep Birlikte", Çıplak Ayaklar Kumpanyası’nın kurucularından dansçı ve koreograf Mihran Tomasyan ile performans kayıtları ve arşivlerin izinde bir umut ve İstanbul belgeseli.

fotoğraf: Ekin Özbiçer
"Bazen Hep Birlikte"
 

"Bazen Hep Birlikte"

podcast servisi: iTunes / RSS

“Deneysel belgesel filmleri “Tülay German: Kor ve Ateş Yılları”, “Huzursuz Topraklar”ve “Araf”’ın yanı sıra “Zarlar ve İnsanlar” gibi video enstalasyonlarıyla adından söz ettiren ödüllü yönetmen, sanatçı ve akademisyen Didem Pekün’ün ilk uzun metrajlı belgesel filmi “BAZEN HEP BİRLİKTE / OTHERWISE IN ISTANBUL”, 43. İstanbul Film Festivali kapsamında seyircisiyle buluştu. Anna Maria Aslanoğlu (istos film)’nun yapımcılığı ve Melek Ulagay’ın ortak yapımcılığında hayata geçirilen film Ulusal Belgesel Yarışması’nda da yer alıyor.

Seyircisini, kuruluşundan bu yana paylaşarak üretimin devamlılığını önemseyen ve kendi dilini oluşturmayı odağına alan Çıplak Ayaklar Kumpanyası’nın kurucularından, dansçı ve koreograf Mihran Tomasyan’ı takip ederek hem Tomasyan’ı hem de İstanbul’u keşfetmeye davet eden “BAZEN HEP BİRLİKTE / OTHERWISE IN ISTANBUL" performatif bir belgesel olarak tarif ediliyor ve Tomasyan'ın Ermeni aile tarihi ve kimliği üzerinden paylaştığı arşivler, kolektif bir doğaçlama koreografi ve günümüz İstanbul’unun hengâmesiyle örülü bir anlatıyı takip ediyor.

Yaratım ve dans performanslarında Mihran Tomasyan’ın yanı sıra Beste Demir, Ekin Önce, Leyla Postalcıoğlu, Nazlı Durak, Nazlı Tecimer ve Ufuk Fakıoğlu’nun yer aldığı belgeselin görüntü yönetmenliğini Petros Nousias üstlenirken kurgusu Eytan İpeker tarafından gerçekleştirildi. Filmin müziklerinde ise Berke Can Özcan ile Elena Margarita Kakaliagou’nun imzası bulunuyor.

Evrensel bir iyimserlik ve toplulukçuluk hikâyesi sunan “BAZEN HEP BİRLİKTE / OTHERWISE IN ISTANBUL”  belgeselini yönetmeni Didem Pekün'le konuşuyoruz. 

Bazen Hep Birlikte posteri, Çıplak Ayaklar Kumpanyası dansçıları