Cengiz Özek'le kukla sanatı ve festivali

-
Aa
+
a
a
a

İstanbul Uluslararası Kukla Festivali'ni kurucusu, Karagöz ustası Cengiz Özek'le konuşuyoruz.

Flanör Kukla’nın “Üç Günlük Dünya’da Bir Muhsin Bey” gösterisi.
Cengiz Özek ile kukla sanatı ve festivali
 

Cengiz Özek ile kukla sanatı ve festivali

podcast servisi: iTunes / RSS

Bu yıl 24. kez perdelerini açan Uluslararası İstanbul Kukla Festivali 3 Ekim’den bu yana dünyanın önemli kukla sanatçı ve gruplarını ağırlıyor. Özbekistan Devlet Kukla Tiyatrosu’nun gösterileri ile başlayan festival 27 Ekim’e dek devam ediyor.

Almanya’dan Thomas Herfort, Çekya’dan Pavel Vangeli ve Karromato, İspanya’dan Toni Zafra ve Macaristan’dan Andras Lenart’ın gösteriler sunduğu festival yoğun ilgiyle karşılandı.

Festivalin sanat yönetmeni ve gölge tiyatrosu sanatçısı Cengiz Özek’in de “Büyülü Ağaç” ve “Çöp Canavarı” adlı Karagöz oyunlarını sergilediği festivale Naif Bey Kumpanyası da “Naif Bey ve Yaveri” adlı oyunla katıldı. İstanbul Kukla Festivali’nin Akbank Sanat binasında düzenlenecek son hafta gösterilerinde ise bu kez yerli gruplar sahne alıyor.

Önümüzdeki yıl 25. yılını kutlayacak olan Uluslararası İstanbul Kukla Festivali'ni kurucusu Cengiz Özek'le bir araya geliyoruz. Bu yılın etkinliklerini, Türkiye ve dünyada kukla sanatının güncel kullanımlarını, yanı sıra Özek'in 17. İstanbul Bienali kapsamında Bread & Puppet topluluğuyla buluşmasını konuşuyoruz.

Cengiz Özek Karagöz'le