Erişilebilir sanat festivali: Unlimited Forum Türkiye'de

-
Aa
+
a
a
a

“Herkes için Sanat” mottosuyla yola çıkan erişilebilir sanat festivali “Unlimited Forum” bu sene ilk defa İstanbul’da düzenleniyor.

Unlimited Forum Türkiye'de
 

Unlimited Forum Türkiye'de

podcast servisi: iTunes / RSS

British Council Türkiye, “Herkes için Sanat” mottosuyla 2-4 Şubat tarihlerinde erişilebilir sanat festivali Unlimited Forum’u düzenliyor. Festival, engelli sanatçıların eserlerini sergilemeye ve Birleşik Krallık, Türkiye ve yakın coğrafi çevreden en iyi uygulama örneklerini tanıtmaya odaklanırken aynı zamanda, kültür ve sanat profesyonellerinin erişilebilirlik ve kapsayıcılık temalarına olan yaklaşımlarını değiştirmeyi amaçlıyor.

Açık Dergi'de British Council sanat müdürü ve bölgesel çeşitlilik eşitlik kapsayıcılık sorumlusu Su Başbuğu ve yaratıcı erişilebilir içerik üreticisi olarak sanatçı Eser Epözdemir'le bir araya geliyoruz. Erişilebilirlik kavramını kapsayıcılıkla bağlantısı içerisinde değerlendirdikten sonra Yapı Kredi bomontiada ve çevresinde gerçekleşecek üç günlük erişilebilir sanat festivalini konuşuyoruz.

Unlimited Forum’a özel, ilk defa izleyici ile buluşacak performans tiyatrosu: Acil!

2 Şubat Perşembe akşamı, Birleşik Krallık’tan Touretteshero'nun eş-sanat Direktörü Jess Thom'un keynote konuşmasıyla başlayacak olan Unlimited Forum, ardından bu festivale özel olarak hazırlanan, Serkan Bozkurt’un koreografisini üstlendiği ve çoğu engellilerden oluşan Arada Company ekibinin disiplinlerarası deneyimleri bir araya getiren performans tiyatrosu ‘Acil!’in dünya prömiyerini seyirciyle buluşturacak. Oyuncuların ve dansçıların engellerini, başarılarını, hayal kırıklıklarını, hedeflerini cesaretle paylaşacakları performans, engelli bireylerin sosyal dışlanma deneyimlerine ve bunların gündelik iletişim pratiklerine yansımasına odaklanıyor.

Erişilebilirlik ve sanat ilişkisi üzerine paneller ve dünyadan örnekler

Festivalin ikinci günü, katılımcıların erişilebilirlik ve sanat ilişkisi üzerine düşünmelerini sağlayacak paneller yer alıyor. İstanbul Barosu Engelli Hakları Merkezi Genel Sekreteri Avukat Deniz Yazgan Şenay’ın moderatörlüğünde gerçekleşecek “Nedir bu kültüre erişim?” paneli, Bongo Art Project’in kurucusu Çiğdem Aslantaş, Diyalog Sosyal Girişimcilik Derneği’nin kurucusu Hakan Elbir, Erişilebilir Her Şey ve Tiyatro Kooperatifi adına Zeynep Şölen Yıldız ve Puruli Kültür Sanat ve Kültüre Erişim Platformu kurucusu Ezgi Yalınalp’i bir araya getiriyor. Birleşik Krallık’tan British Council Tiyatro ve Dans Birimi Direktörü Neil Webb’in moderatörlüğünü üstleneceği “Erişilebilir sanat bir efsane mi?” panelinde ise Birleşik Krallık, Ukrayna, Sırbistan ve Gürcistan’dan bu alanda örnekler paylaşılacak.

Panellerin arasında katılımcıları müzikle buluşturmayı hedefleyen Unlimited Forum’da, engelli caz davulcusu Kaan Çelen ile Volkan Topakoğlu ve Önder Focan’dan oluşan trio da sahne alacak.

3 Şubat Cuma gününün son etkinliği, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Bomonti Yerleşkesi’nde gerçekleşecek. Dans sanatçısı, koreograf ve akademisyen Tuğçe Ulugün Tuna tarafından kurulan Farklı Bedenlerle Dans’ın 12 dansçı eşliğindeki Bedenleşen Kesitler eseri Türkiye'de erişebilirlik ve kapsayıcılık alanına bakan öncü işlerden biri. Tuğçe Ulugün Tuna önderliğindeki “Farklı Bedenlerle Dans – Bedende Öteki Yer” atölyesi ise katılımcıları, hareket aracılığıyla bedeni farklı bağlamlarda “köprü” olarak odağına alarak kinestetik deneysel bir çalışma yapmaya davet ediyor.

Yeni nesillerin bilinçlendirmesini hedefleyen iş birliği

Unlimited Forum, aynı zamanda Yücel Kültür Vakfı’yla gerçekleştirdiği iş birliğiyle gençlere ve öğrencilere de eşitlik, erişilebilirlik ve kapsayıcılık konularında eğitimler vererek onları bilinçlendiriyor. Bu etkinlik kapsamında, farklı geçmişlere sahip 15 üniversite öğrencisiyle çalışılarak engellilik algısı, erişilebilirlik ve beden farkındalığı eğitimleri verildi. Eğitimlerin ardından öğrenciler, 2-4 Şubat tarihleri arasında Unlimited Forum’da sahada gönüllü olarak etkinliğe destek verecek.

Festivalde, işaret dili, İngilizce-Türkçe simültane çeviri ve Türkçe altyazı desteği sağlanacak olup performanslarda sesli betimleme seçeneği de sunulacak. Herkese açık ve ücretsiz olacak festivale katılım için British Council Türkiye web sayfası üzerinden detaylı bilgiye ulaşılabilir ve kayıt yapılabilir.