Françoise Hardy'nin ardından

Açık Dergi
-
Aa
+
a
a
a

Açık Dergi'de, dün kaybettiğimiz Fransız sanatçı Françoise Hardy'yi anıyor; kanserle mücadelesi ve ötenazi talebi de dahil olmak üzere kuşaklar boyunca ilham veren yaşamına dair sekseninci doğum gününde Fransız Öpücüğü'nde anlattıklarımıza, bir kez daha kulak veriyoruz.

 20 yılı aşkın süredir kanser tedavisi görmekte olan Fransız sanatçı Françoise Hardy, dün hayata veda etti.  
 
İsmini 60’ların başında Fransız müziğine damgasını vuran Yé-Yé akımı içinde duyursa da Hardy folk’tan bossa novaya, jazzy-rock ve hatta grunge’a kadar uzanmış, farklı dillerde şarkılar söylemiş zamanlar üstü bir figür.  

Açık Dergi’de bugün, onu dinliyor ve anlatıyoruz.

Yayını, La Comédie’yle açtık. Sanatçının, İngiliz-pop ekibi Blur’le kaydettiği, bir yandan sıradışı bir yandan tam da kendine has bir parça. Françoise Hardy 1961 tarihli daha çıkış albümünde, sonraki yıllara damgasını vuracak besteci-şarkıcılık anlayışının ilk sinyallerini vermiş, 60’lı ve 70’li yıllarda müzik çevrelerini dönüşüme uğratan ozan geleneğinin öncülerinden olmuştu. Blur’le bu ortaklığı da Hardy’nin şarkı yazarlığında nesiller üstü gücünün çok iyi bir örneği olarak bu akşam yayında kendine yer buluyor.
 
Şimdi, arşive uzanıyor ve 16 Ocak 2024 günü, Françoise Hardy’nin sekseninci yaş gününden bir gün önce Devrim Özkan’ın Fransız Öpücüğü yayınında Sedat Nemli’yle birlikte sunduğu programa kulak veriyoruz. Sanatçının farklı dönemlerinden şarkılar eşliğinde, kanserle mücadelesi ve ötenazi talebi de dahil olmak üzere ilham verici yaşam öyküsüne bakıyoruz.