"PSM Loves Summer" ikinci yılında

Açık Dergi
-
Aa
+
a
a
a
"PSM Loves Summer" konserleri ikinci yılında
 

"PSM Loves Summer" konserleri ikinci yılında

podcast servisi: iTunes / RSS

Zorlu PSM’nin geçen yıl başlattığı yaz konserleri serisi "PSM Loves Summer by %100 Müzik" bu yıl da global sahneden müzisyen ve grupları İstanbul'lu müzikseverlerle buluşturmaya devam ediyor. Haziran ve Ağustos ayında gerçekleşecek etkinliklerde Molchat Doma, Róisín Murphy, Baxter Dury, Tasha Sultana, Moderat, Benjamin Clementine ve FOALS Zorlu PSM'de sahne alacak. 

Açık Dergi'de Zorlu PSM direktörü Filiz Ova'yla bir araya geliyor; güncel programla birlikte son bir yılda sahne ve izleyicide yaşanan dönüşümü, geçtiğimiz günlerde PSM içerisinde başlayan UNSEEN başlıklı "sahne arkası turlarını" ve geçen yılın öne çıkan prodüksiyonlarını konuşuyoruz. 

Molchat Doma

Konser serisinin açılışını, 1970'lerin ve 1980’lerin dev isimleri Joy Division ve Bauhaus'tan aldıkları ilhamla şekillendirdikleri melodileri dans ritimleriyle harmanlayarak dikkatleri üzerine çeken, TikTok’ta "Sudno" şarkılarının kullanılmasıyla milyonlarca insana ulaşan ve sonrasında Spotify Viral 50 listesine girmeyi başaran Belaruslu post-punk grubu Molchat Doma 1 Haziran akşamı yaptı.

İlk albümleri S krysh nashikh domov'u 2017'de kendi imkanlarıyla yayınlayan, vokalde Egor Shkutjo, synthesizerda Roman Komogortsev ve bas gitarda Pavel Kozlov’dan oluşan Belaruslu post punk grubu Molchat Doma, ikinci albümleri Etazhi'yi 2018'de Alman plak firması Detriti Records aracılığıyla çıkardı. İkinci albümleriyle birlikte Kıta Avrupası ve Birleşik Amerika'daki dinleyicilerin dikkatini çekerek dünya çapında popülerlik kazanmayı başardı. 2020 yılında Amerikan bağımsız plak şirketi Sacred Bones Records ile sözleşme imzalayarak ilk iki albümlerini tekrar yayınlayarak daha geniş kitlelere ulaştı. Molchat Doma üçüncü ve şu ana kadarki son stüdyo albümünü Monument’ı 13 Kasım 2020 tarihinde yayımlayarak dünyanın çeşitli yerlerinde gerçekleştirdikleri dark wave evreninde geçen konserlerinde hayranlarıyla buluşmaya devam ediyor. 

Etkileyici sahne şovları ve gardrobuyla electro-pop’un divalarından biri olarak görülmesinin yanı sıra, pop müzikle funk’tan house’a, glam rock’tan country’te pek çok türü birleştirmesiyle popa yenilikçi ve özgün bir yaklaşım getiren İrlandalı şarkıcı ve söz yazarı Róisín Murphy 7 Haziran’da Zorlu PSM’nin konuğuydu. 

İngiliz müzisyen Mark Brydon ile birlikte kurdukları pop ikilisi Moloko'nun yarısı olarak tanınan Róisín Murphy, 2005 yılında ilk solo albümü Ruby Blue'yu deneysel müzisyen Matthew Herbert ile birlikte yazarak ve yapımcılığını üstlenerek çıkardı ve ikinci solo albümü Overpowered, 2007 yılının en çok ses getiren albümlerinden olmayı başardı. Çıkardığı üçüncü solo albümü Hairless Toys ile Mercury Prize'a aday gösterildi. Ertesi yıl yayınladığı dördüncü albümü Take Her Up to Monto'nun ardından 2020 yılında diskodan ilham alan beşinci solo albümü Róisín Machine ile solo kariyerinde 5 stüdyo albümü ve 32 single’a imza attı. 

Baxter Dury

Indie rock ve pop arasında uzanan şarkılarında kendine özgü tarzı, karanlık ve mizahi şarkı sözleriyle dikkat çeken, genellikle insan ilişkileri, kent yaşamı ve toplumsal konular gibi temalara odaklanan, “Cocaine Man”, “Miami”, “I’m Not Your Dog” gibi şarkılarıyla kısa sürede bağımsız müzik sahnesinde önemli bir isim haline gelen Baxter Dury hayranlarına özel bir konser gecesi yaşatmaya hazırlanıyor. 

2017 yılında disco müziğinden aldığı ilhamla yayımladığı “Prince of Tears” ile büyük çıkışını gerçekleştiren, 2020 yılında “The Night Chancers” ile etkileyici bir albüm yayınlayan Baxter Dury, 2021 yılında son zamanların parlayan yıldızı DJ Fred Again.. ile yayınladığı “Baxter (these are my friends)” ile tüm dikkatleri üzerine çekti. Aynı yıl “D.O.A” teklisiyle dijital platformlarda yerini alan Baxter Dury, prodüktörlüğünü Paul White’ın üstlendiği yedinci albümünün üçüncü teklisi “Celebrate Me”yi bu sene yayınladı.

Avustralya'nın en çok üreten müzisyenlerinden biri olarak anılan, multi-enstrümantalist, şarkıcı-söz yazarı, yapımcı, gibi saymakla bitmeyen unvanlara sahip Tash Sultana, sayısız enstrümanla geliştirdiği müziğini 23 Haziran akşamı dinleyicileriyle buluşturmaya hazırlanırken, Apparat projesiyle tanıdığımız Sascha Ring ve Modeselektor üyeleri Gernot Bronsert ve Sebastian Szary’nin, 2000’lerin başında, elektronik müziğin nabzının attığı Berlin’de birleşerek kurdukları grup Moderat hemen ertesi akşam 24 Haziran'da Zorlu PSM'de sahne alıyor.

Güncel müzik sahnesinin sadece vokaliyle değil besteci kimliğiyle de önde gelen isimlerinden, şiirsel, enstrümantal ve deneysel parçalarıyla müzikseverleri büyüleyen Benjamin Clementine Ağustos ayında, Oxford çıkışlı, ilk albümleriyle yakaladıkları ivmenin ardından dünyaca ünlü pek çok ödüle layık görülen indie rock ve new wave türlerinin en sevilen gruplarından FOALS ise Eylül ayında PSM Loves Summer etkinliklerinin konuğu. Ayrıntılar söyleşimizde.

Benjamin Clementine