Şehre Kulak Vermek: Yeniköy'de Caz Günleri

Açık Dergi
-
Aa
+
a
a
a

Yeniköy'ün kültürel mekânlarına, seslerine ve sakinlerine odaklanan caz günlerini Başak Zorlu, Ahmet Lütfi Şişman ve Andreas Metzler'le konuşuyoruz.

Yeniköy Caz Günleri'ni bu seneki maskotu Karga Yuki trompet çalıyor.
YCG
Yeniköy Caz Günleri bu hafta başlıyor!
 

Yeniköy Caz Günleri bu hafta başlıyor!

podcast servisi: iTunes / RSS

Yeniköy Caz Günleri'nin ikincisi 24-29 Mayıs haftası ve 4 Haziran günü müzik severleri bekliyor.

"Seslerin peşinde, Yeniköy'ün özgün mekanlarda, cazın önde gelen müzisyenleriyle" gerçekleşecek ikinci Yeniköy Caz Günleri 32. Akbank Caz Festivali “Yıl Boyu Caz” etkinlikleri kapsamında yer alıyor. 

Geçen yıl ilkini uzaktan istediğimiz bu kent festivalini, bu sene Açık Dergi'de daha ayrıntıyla ele alıyoruz. "Sesleri, hareketliliği ,müziğe dönüştürerek bambaşka bir yere koyan karga sürüleriyiz" diyor festival ekibi; "mekanımız olarak ise bir kere daha bu deniz kıyısını, Yeniköy’ü seçtik". 

80'li Yıllardan Caz Fotoğrafları Sergisi

Yeniköy Caz Günleri kapsamında bir müzik arşivi aralanıyor. Merih Akoğul’ un 1980-1990 arasında çektiği caz fotoğraflarından oluşan Caz Zamanı sergisi Avusturya Kültür Ofisi’nde 24 Mayıs’ta açılıyor. Sergilenen caz fotoğrafları müzik tarihimize ışık tutması açısından önemli birer belge niteliği taşıyor. Merih Akoğul’ un henüz İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi Fotoğraf Bölümü öğrencisi iken başladığı bu serüvenin ilk on yılında çektiği fotoğraflar bu sergide bir araya geliyor. 
Sergide Keith Jarrett’tan Oscar Peterson’a, Paco de Lucia’dan Hermeto Pascoal’a , Dave Brubeck’ten Stan Getz’e, John Abercrombie’den Charles Lloyd’a, Süheyl Denizci’den Okay Temiz’e kadar caz dünyasının önemli müzisyenlerinin 30 adet fotoğrafı yer alıyor.

Yeniköy Caz Günleri'nde müzik ise 26 Mayıs Perşembe günü Yeniköy Kitapçısı’ndaki iki seans ile başlıyor. Tek kişilik müzik projesiyle Cihan Gülbudak önce dünyanın ortasına kara delik açacak, elektronikler ve efektler ile doğaçlarken hem theremin çalacak hem de kitap yapacak.  

Günün devamında Sibel Köse, Kamil Erdem ve Serdar Barçın ‘Akustik Latin Trio’ adını verdikleri projeleri ile Apartıman Yeniköy’de bir konser veriyor. Dostlukları uzun
yıllara dayanan, her biri kendi alanında deneyimli bu üç müzisyen, büyük ölçüde doğaçlamaya yer verdikleri performanslarında farklı coğrafyalardan ve ağırlıklı olarak
Güney Amerika ülkelerinden seçtikleri şarkıları seslendirecekler.

27 Mayıs Cuma günü, müzik ve enstrüman dünyasının önemli isimleri; Derya Türkan, Arto Tunçboyacıyan, Cenk Erdoğan ve Kağan Yıldız ilk kez Yeniköy Caz Günleri kapsamında Avusturya Kültür Ofisi İstanbul bahçesinde bir araya geliyor!


Hafta Sonu Mahallede Ses Temelli Etkinlikler

Bozcaada Caz Festivali’nin KEŞİF programından aşina olduğumuz Ada’da Ses Yürüyüşü, Yeniköy Caz Günleri’ne konuk oluyor. Ses yürüyüşü, 1970’lerden beri dünyanın çeşitli yerlerinde gerçekleştirilen meraklısı bol olan bir aktivite. Geçtiğimiz yerlerden ‘daha’ farkında geçmek gayesiyle, yola çıkan adanın sokaklarında sesler toplayan KEŞİF, şimdi 28 Mayıs Cumartesi sınırları Yeniköy’e uzanan bir ses deneyimi olarak karşımıza çıkacak.

29.Mayıs Pazar sabahı Suzin Akalan Maçoro önderliğinde Yeniköy Panayia Rum Ortodoks Kilisesi’nde şehir seslerinin dinleneceği bir "ses banyosuyla" başlıyor. Saat 14:00'de kilise avlusunda "hi-fi ve caz kültürü" üzerine Adnan Arduman ve Merih Akoğul'la bir söyleşi düzenlenecek. Günün devamında ise 15 yaşında bir kuş gözlemcisi olan Çağan Abbasoğlu ile "nadir kuş türleri, İstanbul merkezli göç yolları, Yeniköy’ün kuş ekosistemi hakkında muhabbet ediyor, kargalara kulak kesilecek". Saat 19:00’da ise kilisenin avlusunda “Selüt” konser var.

Daha ilerleyen saatlerde ise Göksu Sandıkçı Trio'nun Yeniköy'ün bilindik mekanlarından Sedona Concept’te bir performansı olacak. Göksu Sandıkçı sahneyi gitarda Eylül Biçer, trompette Barış Doğukan Yazıcı'yla paylaşacak. Bu arada 28-29 Mayıs’ta Araka Yeniköy’de duayen müzisyen Randy Esen vokal caz başlığı altında farklı seviyelerdeki ve katılımcılardan oluşan 2 farklı sınıf ile bir araya gelip atölyeler de verecek.

David Friedman İstanbul'da

Festival birkaç günlük aradan sonra vibrafon sanatçısı, marimbist, besteci ve caz eğitimcisi olarak uluslararası üne sahip olan David Friedman'ı da Yeniköy'de ağırlıyor. Friedman, François Lindemann ve Andreas Metzler'le birlikte 4 Haziran Cumartesi akşamı 20:30’da YCG’nin kapanış konseri için Avusturya Kültür Ofisi İstanbul’da sahne alıyor.

Açık Dergi'de festivali düzenleyen ekibe; Başak Zorlu, Ahmet Lütfi Şişman ve Andreas Metzler'e mikrofon uzatıyoruz.