59. yayın dönemi başladı!

-
Aa
+
a
a
a
""

59. yayın dönemi itibarıyla Açık Radyo’da en başından beri bin 416 programcı bin 279 farklı programla kendine yer buldu. Yeni yayın döneminde 219 programcı tarafından hazırlanıp sunulan 145 program var! Bu bir dünya rekoru mudur bilemeyiz tabii ama dünyada eşine az rastlanan bir örnek olduğu açık.

Bu dönem, 18 yeni program ve 10 yeni programcı aramıza katılırken, geçmiş yayın dönemlerinden tanıdığınız 9 programcı dostumuz yeniden Açık Radyo mikrofonlarında.

59. Yayın Dönemi Yayına Başlayanlar (I)

Yeryüzü Tanığı'nda, “En sevdiğiniz meyve ne?” ve “O meyve artık hayatınızda olmasa ne hissederdiniz?” sorularını sorarak; gündemdeki iklim haberlerini, yeni krizleri ve çözüm olasılıklarını gündeme getirdik.

Doğa Dedektifi'nde, kent ve doğa üzerine uzman konuklarla devam edecek sohbetlere bir girizgâh yaptık.

Merhaba Canım’da, Irak'ta geçtiğimiz hafta yürürlüğe giren ve LGBTİ+’ları hedef alan yasayı; 1 Mayıs gibi mücadele alanlarının LGBTİ+ hareketiyle kesiştiği anları konuştuk.

Eksik Mecaz’da, dünya edebiyat ve sanatını derinden etkilemiş, Batı edebiyatının en önemli eserlerinden biri olan Faust'u konuşmaya başladık.

Web sitesinden…

Ekonomi Politik'te, CHP Genel Başkanı Özgür Özel'in Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile gerçekleştirdiği görüşmeye değinirken, Türkiye ile ABD arasındaki son dönem ilişkilerini de yorumladık.

Ufuk Turu’nda, İsrail’in Gazze’deki dehşetengiz katliamının protesto edildiği dünya çapındaki öğrenci eylemlerini, Makedonya’daki Cumhurbaşkanlığı seçimlerini, Gürcistan’daki Yabancı Etkilerinin Şeffaflaşması Yasası’nı ve İsrail’in Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım Ajansı’na yönelik asılsız iddialarını ve suçlamalarını ele aldık.

İklim Kuşağı Konuşuyor'da, iklim adaleti mücadelesinde enerji anlaşmalarını ve haftanın iklim haberlerinı yorumladık.

Kültürel Miras ve Koruma: Kim İçin? Ne İçin?'de, gazeteci Ali Boratav ile Marmaris’in en güzel koylarından Kızılbük koyunda 6 bin kadar nüfusu çekmeyi planlayan dev bir turizm ve konut projesinin nasıl yapılabildiğini, Marmaris kıyılarının karşı karşıya olduğu benzeri turizm baskılarını tartıştık.

Antroposen Sohbetler'de, Kapadokya Üniversitesi Öğretim Üyesi Sinan Akıllı ile antroposen kavramını insan ve hayvan ilişkileri üzerinden değerlendirdik.

Sakat Muhabbet'te, Murad Canbulut ile bir araya gelerek 1986’da yaşanan Çernobil faciasının insanlar üzerindeki etkilerini yeniden ele aldık.

Yedi Yahudi Çocuk: Gazze Üzerine Oyun

Deniz Türkali ve Metin Balay ile geliri Filistin'deki sağlık çalışmalarına aktarılan ve Mayıs sonuna dek her Pazartesi Tatavla Sahne'de olacak 15 dakikalık performansları Yedi Yahudi Çocuk üzerine Açık Dergi’de söyleştik.

Öte yandan

Açık Gazete ekibinin gündem odaklı önerdiği makale ve analizlere ulaşmak için Açık Radyo’nun internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Haftanın karikatürü

Açık Gazete'nin köşelerinden Haftanın Karikatürleri'nde İzel Rozental'in seçtiği ve anlattığı çizimler arasından Mr. Fish'in çalışması haftanın karikatürü seçildi.

Haftanın Kitabı

Haftanın Kitabı'nda Ceyhan Usanmaz, Özgür Türesay'ın ölülerin yaşayanlarla iletişim kurduğuna yönelik inanış olarak tanımlanabilecek “ispiritizmacı” faaliyetlerini irdelediği Osmanlı'da Ruh Çağırma: 1850’lerden 1910’lara Osmanlı İmparatorluğu’nda Manyetizmacılık ve İspiritizmacılık adlı kitabı üzerine konuştu.

Haftanın sözü

“Az önce dede olduğunu biliyor musun? Evet, baba. Bu senin ilk torunun. Bir aydan fazla oldu. Bu senin kucağına alacağını hayal ettiğim torunun Abdurrahman. Onunla tanışamadan seni bu kadar erken kaybedeceğimi hiç düşünmemiştim.” — Bir İsrail saldırısında öldürülen Filistinli şair ve akademisyen Rıfat Alareer’in kızı Şeyma Alareer’in doğum yaptıktan sonra babasına seslendiği paylaşım. Fakat bu sözlerin sahibi Şeyma Alareer, kocası ve iki aylık bebekleri Abdurrahman da dün İsrail askerleri tarafından öldürüldü. (Common Dreams)

Açık Radyo podcast