Adalet, inat, umut ve sebat

-
Aa
+
a
a
a
""

“İlk ânı unutmam mümkün değil (...) O kadar şoke ediciydi ki, bu haberi duyduğunda ne yaptığını unutan kimse yok (...) Bir yerdeyken bir telefon geldi ve konuşmaya başladı. Ben karşı tarafın ne dediğini duymuyordum ama onun yüzünün düştüğünü gördüm ve çok kötü bir haber aldığını anladım (...) İkimizin de ortak bir arkadaşıymış arayan. Ölüm haberi bu şekilde geldi bize.”*

17 yıl önce katledilerek bizden alınan gazeteci ve eylem insanı Hrant Dink’i Hikâyenin Her Hâli’nde yeniden andık ve sanatçı Hale Tenger ile Sebat Apartmanı'nın cephesine yansıtılmak üzere tasarladığı projeksiyon çalışması üzerine konuştuk.

2004’te Cuma Rehaveti programına konuk olan Hrant Dink, ‘Demokrat olmak, bugünden yarın sabaha olunan bir şey değil’ demişti.

Web sitesinden…

Açık Gazete'de, Montreal Üniversitesi tarih profesörü Yakov Rabkin ile siyonizmin kökenleri ve Filistin’de yaşanmakta olan savaş üzerine konuştuk.

Açık Gazete’de, Türkiye'nin önde gelen müzisyenlerinden Taner Öngür ile geçtiğimiz hafta sonu gerçekleştirilen ‘Filistin'e Özgürlük Konseri’ üzerine bir söyleşi gerçekleştirdik.

Nereye Doğru’da, Gazze’deki soykırımın 100. günü konuşmalarına, Almanya’nın soykırımı destekler tavrına, medyanın son durumuna ve Avrupa Parlamentosu’nda Macaristan için gerçekleştirilen oylamaya yer verdik.

Ekonomi Politik'te, Türkiye’nin kadim sorunu olan Kürt sorununa değindik.

Hüsnükabul’de, bir göçmenin yazdığı ‘Kimse Benim Adımı Bilmiyor’ başlıklı mektubu seslendirdik ve mültecilerle ilgili haberleri aramızda tartıştık.

Kültürel Miras Ve Koruma: Kim İçin? Ne İçin?'de, Europa Nostra Türkiye/Bizim Avrupa Derneği 2018 dönemi başkanı, bugün ise başkan yardımcısı olan Burçin Altınsay ile 13 Ocak’ta düzenlenen Büyükada Rum Yetimhanesi İzleme Toplantısı’nı ele aldık.

Açık Gazete'de Dünya Mirası Adalar programından Derya Tolgay’ın kaleme aldığı 'Son İstanbul: Adalar hafızasını kaybetmek istemiyoruz' adlı makalesi üzerine konuştuk.

İklim Kuşağı Konuşuyor'da, 'iklim gölgesi' kavramını detaylı bir şekilde inceledik.

Sakat Muhabbet'te, Altın Koza Film Festivali’nde prömiyeri yapılan Kuru Otlar Üstüne filminin yönetmeni Nuri Bilge Ceylan, filmle Cannes Film Festivali'nden En İyi Kadın Oyuncu ödülünü kazanan Merve Dizdar ve filmin senaristlerinden Ebru Ceylan’a mikrofon uzattık.

Spor Gündemi'nde, devam eden Avustralya Açık'taki favorilere ve turnuvada olan bitenlere göz attık.

Öte yandan

Açık Gazete ekibinin gündem odaklı önerdiği makale ve analizlere ulaşmak için Açık Radyo’nun internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.

İçeri ve dışarı arasındaki musallat ilişkisi

Ses, metin ve yerleştirmelerden oluşan ‘İçli Dışlı’ sergisi vesilesiyle programcı dostumuz ve fotoğraf sanatçısı Merve Ünsal ile Açık Dergi’de buluştuk.

Haftanın karikatürü

Açık Gazete'nin köşelerinden Haftanın Karikatürleri'nde İzel Rozental'in seçtiği ve anlattığı çizimler arasından Firuz Kutal'ın çizimi haftanın karikatürü seçildi.

Haftanın Kitabı

Haftanın Kitabı'nda Ceyhan Usanmaz, Siegfried Lenz'in Nazi Almanya'sında geçen Almanca Dersi adlı kitabı üzerine konuşuyor.

Haftanın sözü

"Biz Gazze’de sivilleri korumak için operasyon yapıyoruz." — Gazze'de 100 gün içinde ezici çoğunluğu çocuklar ve kadınlardan oluşan 90 bini aşkın sayıda ölü, yaralı ve kayıpla yüzyılın en ölümcül saldırısını yürütmekte olan İsrail’i Uluslararası Adalet Divanı önündeki soykırım davasında temsil eden avukatlar, ülkelerinin insanları yok etmek şöyle dursun, aksine, onları koruduğunu öne sürdüler. (BBC Türkçe)

Açık Radyo podcast

*Hale Tenger’in Hikâyenin Her Hâli’nde Hrant Dink’in katledilmesiyle ilgili söylediği cümleler.