Geçen yılın ardından

-
Aa
+
a
a
a
""

Dünyada ve ülkede iklim ve çevre felaketleri.

Savaş ve iç savaş felaketleri.

Deprem ve yıkım felaketleri.

Göç ve mülteci felaketleri.

Demokrasiye darbe ve suikast felaketleri.

Ve de, dünyada ve ülkede iklim ve çevre direniş hareketleri.

Barış ve özgürlük hareketleri.

Deprem dayanışma ve destek hareketleri.

Mülteci dayanışma ve destek hareketleri.

Demokrasi dayanışma ve destek hareketleri.

Bir yıl işte böyle geçti.

Yoksa geçmedi mi?

Ocak

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, emeklilik yaşını yükseltecek karar tasarısını sundu. Tasarıya karşı sendikalar sokaklara indi. Ocak ayı içerisinde bütün sendikaların katılımıyla iki büyük genel grev gerçekleşti.

Şubat

Maraş'ın Pazarcık ilçesinde, 7,7 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi ve öğleden sonra yine Maraş’ın Elbistan ilçesinde, bu kez de 7,6 büyüklüğünde yeni bir deprem yaşandı.

Mart

İran'da Mahsa Amini, 'ahlak polisi' tarafından gözaltına alınırken öldü. Ardından patlak veren protestolara katılan kadın öğrencilerde zehirlenme vakaları görülmeye başlandı. 

Nisan

Shell’in de Exxon Mobil şirketi gibi iklim değişikliğini çok erken bir tarihte bildiği ortaya çıktı. Shell’in 1970’lerde görevlendirdiği bilim insanları, fosil yakıtların iklimi ısıttığı uyarısını yapıyordu.

Mayıs

Kılıçdaroğlu, ikinci tur için giriştiği kampanyada tarzını radikal bir şekilde değiştirerek çok daha agresif ve Sinan Oğan’ın aşırı sağcı seçmenine uygun bir göçmen düşmanı, “terör karşıtı” ve hatta AKP döneminin “barış süreci” görüşmeleri karşıtı bir kampanya tarzına büründü.

Haziran

ABD’nin en önemli LGBT hakları örgütlerinden biri olan Human Rights Campaign, eyalet yönetimlerinde LGBT bireylerin hayatlarına yönelik yasal düzenlemelerin artışını gerekçe göstererek, ülke çapında ilk kez olağanüstü hal ilan etti.

Temmuz

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri António Guterres, Temmuz sonunda yaptığı açıklamada küresel ısınma çağının sona erdiğini, artık “küresel kaynama çağının” başladığını söyledi.

Ağustos

İngiltere Manş Denizi üzerinden gelerek iltica başvurusunda bulunan göçmenleri Bibby Stockholm adlı dev gemiye yerleştirmeye başladı. Hollanda hükümeti de mültecilere karşı benzer bir uygulama başlattı.

Eylül

Akdeniz’de oluşan Daniel Kasırgası, hızını artırarak Libya’yı vurdu ve muazzam boyutta yıkıma neden oldu. Derna kentinde iki baraj yıkıldı ve bölgeyi sular altında bıraktı. Derne kentinin dörtte biri yolları, binaları, köprüleriyle birlikte kelimenin gerçek anlamıyla yok oldu. 

Ekim 

İsrail, bir hafta süren saldırılarının ardından 24 saat içerisinde Gazze’nin kuzeyinin boşaltılması çağrısı yaptı. BM, bu kararın kabul edilemez olduğunu 24 saat içerisinde 1,1 milyon insanın Gazze’nin kuzeyinden güneyine geçmesi gerektiği anlamına geldiğini söyledi.

Kasım

17 Kasım günü gezegen tarihinin dönüm noktalarından birisi yaşandı. Dünyanın dört bir yanında yaşanan sıcak hava dalgalarının ardından Kopernik İklim Değişikliği Servisi, gezegenin 2 derecelik ısınma eşiğinin ilk kez aşıldığını açıkladı. 17 Kasım’da sanayi öncesi döneme kıyasla 2,06 derecelik artış ölçüldü.

Aralık

Gazze’de öldürülenlerden 13 kadar yazar ve şairden birisi de 'Sayılardan ibaret değiliz' projesinin kurucusu olan akademisyen, yazar ve şair Refaat Alareer’di. Sayılardan ibaret değiliz projesi, çok sayıda Filistinlinin Gazze’de savaş boyunca yaşadıklarını anlattığı bir platformdu. 

Açık Dergi 2023 Müzik Seçkisi2023 yılının albümlerinden oluşan seçkisiyle Açık Dergi’nin hazırladığı Geleneksel Yıl Sonu Müzik Programı.