İnsan hakları ve demokrasi çökmedi

-
Aa
+
a
a
a

Aylardır süren Gazze saldırılarını Batı’nın desteğiyle aralıksız devam ettiren İsrail, insan haklarını savunan herkesi karşısına alırken; ABD’de yaşanan üniversite protestoları karanlıkların içinden umut verici bir ışık oluyor.

Açık Gazete’de Ömer Madra ve Özdeş Özbay’a konuk olan Galatasaray Üniversitesi Araştırma Görevlisi Yunus Emre Erdölen de ABD’deki üniversite isyan olaylarını ABD'nin politikası ve ABD halkının çıkarları için uzun vadede umut verici olarak değerlendirdi.

Web sitesinden…

Ekonomi Politik'te, Türkiye’nin içinde bulunduğu ekonomik açmazları bir kez daha masaya yatırdık.

Hüsnükabul'de, komşuluk, vatandaşlık ve mültecilik üzerine konuştuk.

Antroposen Sohbetler'de, 'Küresel Orman Kayıpları' başlığıyla alarm veren orman kaybı trendlerini ve Türkiye’nin durumu üzerine değerlendirmeler yaptık.

Kültürel Miras ve Koruma: Kim İçin? Ne İçin?'de, Uluslararası Anıtlar ve Sitler Konseyi ICOMOS'un önümüzdeki üç yıl boyunca odaklanacağı “Venedik Tüzüğü Merceğinden Afetler ve Çatışmalar” temasına göz attık.

Dünya Mirası Adalar'da yazar, psikolog ve aynı zamanda adalı Gündüz Vassaf ile bir araya gelerek aktif yurttaşlık, sivil toplumun yapması gerekenler ve Adalar üzerine konuştuk.

Kadim Anadolu Eserlerinden Seçmeler'de, Cicero’nun ‘Cilicia Mektupları'nı ve diğer eserlerini tanıttık.

Spor Gündemi'nde, 1 Mayıs İşçi Bayramı vesilesiyle spor dünyasında işçiler tarafından kurulmuş kulüplere ve işçi olimpiyatlarına değindik.

Öte yandan

Açık Gazete ekibinin gündem odaklı önerdiği makale ve analizlere ulaşmak için Açık Radyo’nun internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Bazen Hep Birlikte

Çıplak Ayaklar Kumpanyası’nın kurucularından dansçı ve koreograf Mihran Tomasyan ile performans kayıtları ve arşivlerin izinde bir umut ve İstanbul belgeseli olan Bazen Hep Birlikte’yi filmin yapımcısı, sanatçı ve eğitimci Didem Pekün ile Açık Dergi’de konuştuk.

Haftanın Kitabı

Haftanın Kitabı'nda, Gabriel García Márquez'in 'işe yaramaz, imha edilmesi lazım' dediği kitabı Ağustosta Görüşürüz ile Daphne du Maurier'nin Kuşlar’ı da içeren altı öykülük derlemesi üzerine konuştuk.

Haftanın sözü

“Gazze’deki insanların direnişi, kadınların ve çocukların dirayeti Amerika'yı özgürleştiriyor. Şu anda kampüslerde öğrenciler kendi ülkelerinin normlarını eleştiriyorlar ve büyük bir değişime öncülük ediyorlar.” — Galatasaray Üniversitesi Araştırma Görevlisi Yunus Emre Erdölen, ABD’de üniversiteleri saran Filistin dayanışma kamplarını ve eylemlerini bu sözlerle yorumladı. (Açık Radyo)

Açık Radyo podcast