Kadınlar birlikte güçlü*

-
Aa
+
a
a
a
""

8 Mart Dünya Kadınlar günü hayatın farklı alanlarında kadınların yüzyıllardır yaşadığı cinsiyetçiliğe, ayrımcılığa, erkek şiddetine karşı uluslararası direniş günü. Savaşa, patriyarkaya, homofobiye, transfobiye, erkek şiddetine karşı dünyanın her yerinde kadınlar bir araya gelip haykırıyor: Kurtuluşumuz feminist mücadelede!

8 Mart Kadınlar Günü vesilesiyle biz de Açık Gazete'de Türkiye'nin yetiştirdiği en önemli kadın direnişçilerden Sabiha Sertel'i Nur Deriş'ten dinledik. Ayrıca Sakat Muhabbet'te, Erişilebilir Her Şey sosyal girişiminin kurucu ortağı Seben Ayşe Dayı ile bir araya gelirkenSpor Gündemi’nde de spor medyasının güçlü kadınlarının sesi olduk.

Web sitesinden…

Ekonomi Politik'te, şeriat hukukunun yürürlükten kaldırılmasının 100. yılında Türkiye'nin 1923 sonrası yapılan reformlarına ve laiklik kontratına yeniden değindik.

Nereye Doğru’da, ABD’nin Gazze için ateşkes çağrısına, Freedom House Dünya Özgürlük Raporu'na, Birleşmiş Milletler’in insan hakları ve çevre savunucuları konusundaki son raporlarına ve Transdinyester Moldova Cumhuriyeti’nin durumuna değindik.

Hüsnükabul'de, Judith Butler'ın Hannah Arendt okuması üzerinden kötülüğün kapitalizmin mekânsal gerçekliğiyle de kesişen sıradanlığını ve günlük hayatın içinde görünmezleşen kötülüğe tanıklığın imkânsızlığını ele aldık.

Kültürel Miras ve Koruma: Kim İçin? Ne İçin'de, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Varlıklarından Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Oktay Özel ile Haliç Tersanesi’nde birinci etabı açılan 'İstanbul Sanat' isimli kültür merkezi üzerine konuştuk.

Antroposen Sohbetler’de, arkeolog ve yazar Prof. Dr. İsmail Gezgin ile Uygarlaşan İştah: Atalarımız Nasıl Besleniyordu? Karnını Doyuran Canlıdan Gözü Doymayan İnsana adlı kitabından hareketle son 10 bin yıl içindeki beslenme alışkanlıklarımızdaki değişim üzerine konuştuk.

Kopuk Bağlar'da, Berna Güler ile doğada, insan bedeninde bulunan ve aynı zamanda medeniyetin ağlarını ören demiri ve Cumhuriyetin yüz yıllık sürecinde demir cevherinin çeliğe dönüşümünü konuştuk.

İklim Kuşağı Konuşuyor’da, iklim haberlerinden söz ederken iklim adaleti hareketinin toplumsal cinsiyet eşitliği mücadelesiyle kesiştiği anları vurguladık.

Öte yandan

Açık Gazete ekibinin gündem odaklı önerdiği makale ve analizlere ulaşmak için Açık Radyo’nun internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Gece Yürüyüşü

Açık Radyo’nun 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Seçkisi “Gece Yürüyüşü” ile kadınların seslerine bir kez daha kulak verdik.

Morricone, Mingus, Moondog ve Reich Buluşursa

Açık Dergi’de Şevket Akıncı ile yeni çıkan konser albümü Live at Borusan Müzik Evi üzerine konuştuk.

Haftanın karikatürü

Açık Gazete'nin köşelerinden Haftanın Karikatürleri'nde İzel Rozental'in seçtiği ve anlattığı çizimler arasından Adene'in çizimi haftanın karikatürü seçildi.

Haftanın Kitabı

Haftanın Kitabı'nda Ceyhan Usanmaz, bu coğrafyanın bizlere armağanlarından biri olarak tanımladığı, Türk felsefesinin en önemli isimlerinden İoanna Kuçuradi'nin portresini sunan Ömrümüzü Yönlendiren Rastlantıların Kavşağında: İoanna Kuçuradi adlı kitap üzerine konuştu.

Haftanın sözü

“"Artık hayal görmüyorum" diye başlayan şarkının aksine, benim hâlâ hayalim var. Sıcak bir duş almayı, çilekli dondurma yemeyi ve güvende olmayı hayal ediyorum.” — Gazze’den günlüklerini yazmaya devam eden Ziad, Dalida’nın söylediği "Je Suis Malade" şarkısının sözlerine gönderme yaparak bombalar altında geçen günlerinde, her şeye rağmen kurduğu hayali anlatıyor. (The Guardian)

Açık Radyo podcast

* ‘Kadınlar Birlikte Güçlü’ Feminist Gece Yürüyüşü’nde kadın+ların arkasında birleştiği pankart.