Kapitalizm çöküyor, ama üzerimize!

-
Aa
+
a
a
a
""

Kolonyal ve kapitalist sistemin topyekûn şiddetiyle yerinden ettiği topluluklar iklim felaketleri, savaşlar ve süreğen eşitsizliklerden etkileniyor, hem de herkesten çok.

Hüsnükabul'de, iklim krizi gibi bedellerin, eşitsizlikler ve dünyadaki diğer vahşetlerle  ilişkisini konuştuk.

Web sitesinden…

Ekonomi Politik'te, Recep Tayyip Erdoğan-Devlet Bahçeli görüşmesi, yanı sıra kamu tasarruf tedbirleri üzerine tespitlerde bulunduk.

Ufuk Turu'nda Katalonya bölge seçimleri ile Makedonya Cumhurbaşkanlığı seçimlerine değinirken, Avrupa'da hızla yükselişe geçen sağ görüşe de dikkat çektik.

Dünya Mirası Adalar'da, Kıyı Hareketleri Dayanışma Ağı temsilcileriyle kıyıların ticarileştirmesine karşı çağrıda bulunurken; Büyükadalı araştırmacı, yazar ve girişimci Meri Çevik Simyonidis ile Adanın İnsanları: Kimler Geldi Kimler Geçti - Büyükada Heybeliada Burgazada Kınalıada adlı kitabı üzerine konuştuk.

Kültürel Miras ve Koruma: Kim İçin? Ne İçin?'de avukat Pervin Çelik ile Prens Adaları'nda yaşanan iki vaka üzerinden, Anayasa ve Kıyı Kanunu hükümlerine rağmen kıyıların özel şirketlere nasıl kiralanmak istendiğini; eşitlik, serbestlik ve kamusal yarar ilkesinden nasıl uzaklaşıldığını ele aldık.

Antroposen Sohbetler'de Doğa Koruma Merkezi Vakfı Genel Müdür Yardımcısı Yıldıray Lise ile doğa koruma ile çocuk kitaplarını bir araya getirdik.

İklim Kuşağı Konuşuyor'da son iklim raporlarını masaya yatırırken, iklim krizinin sadece bir tehdit olmaktan öte, acil ve ciddi bir gerçeklik olduğuna dikkat çektik.

Sakat Muhabbet'te, Boğaziçi Üniversitesi Görme Engelliler Teknoloji ve Eğitim Laboratuvarı (GETEM) Direktörü Engin Yılmaz ile 'Eşit, Erişilebilir, Engelsiz Kentler için Erişilebilirlik Beklentileri’ raporundan hareketle eşit, erişilebilir ve engelsiz kentlere ulaşmak için ne yapabiliriz sorusuna cevaplar aradık.

Virüs Sonrası Dünyaya İlişkin Düşünceler

15 Mayıs Çarşamba müzisyen, söz yazarı, plak yapımcısı ve görsel sanatçı Brian Eno'nun 76. doğum günüydü. Açık Dergi'de, Eno'nun Yanis Varoufakis ile pandemi sırasında yayımlanan DIEM25 konuşmaları sırasında bir araya geldiği ‘Virüs Sonrası Dünyaya İlişkin Düşünceler’ başlıklı söyleşiden bölümler sunduk.

Öte yandan

Açık Gazete ekibinin gündem odaklı önerdiği makale ve analizlere ulaşmak için Açık Radyo’nun internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Haftanın karikatürü

Açık Gazete'nin köşelerinden Haftanın Karikatürleri'nde İzel Rozental'in seçtiği ve anlattığı çizimler arasından Emanuele Del Rosso'nun çizimi haftanın karikatürü seçildi.

Haftanın kitabı

Haftanın Kitabı'nda, dünyanın en önemli şehirlerinden Berlin'i konu eden Kirsty Bell'in Dip Akıntıları adlı kitabı üzerine konuştuk.

Haftanın sözü

“Ağladık, ağladık ve ağladık. Kendimiz için, halkımız için, toplumumuz için ağladık, sevdiklerimiz için ağladık. Aklımızdan geçen her şeye ağladık. Gözlerimin bağını açtıklarında, aşağılanmanın boyutunu gördüm. Bizi insan değil ‘hayvan olarak gördüklerini’ anladım.” — Gazze’de gözaltına alınıp İsrail’in askeri kampında 44 gün tutulan Dr. Muhammed al-Ran, işkence altında geçen günlerde yaşadıklarını bu sözlerle açıkladı. (Bianet)

Açık Radyo podcast