Parasını veren düdüğü çalıyor

-
Aa
+
a
a
a
""

Henüz 6 Şubat depremlerinin birinci yıl dönümü tazeliğini korurken, Erzincan İliç’teki altın madeni faciasıyla yeni bir dehşete şahit olduk. İnsan eliyle, maden şirketlerinin lehine yapılan düzenlemelerle gerçekleşen bu katliam; Türkiye’de tarım, çevre, iklim ve emeğin gözetilmediğini bir kez daha ortaya çıkardı.

Ekonomi Politik’te Ali Bilge, ‘Türkiye’de altın madenciliği ve genel olarak da madencilik bir neoliberal politika alanıdır’ derkenİklim İçin’de ise madenlerin ekolojik zararlarının henüz tam olarak yaşanmadığını dile getirmeye çalıştık.

Web sitesinden…

Nereye Doğru’da, Gazze ile ilgili Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde devam eden çalışmalara ve Uluslararası Adalet Divanı’nda 52 ülkenin bir araya gelerek yaptığı konuşmalara, Münih Güvenlik Konferansı’na, Avrupa Birliği içinde her şeyi veto eden Macaristan’a ve Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki gerginliğe değindik.

Hüsnükabul'de, Göç İdaresi'nin ‘sınırdışı ve geri gönderme merkezlerindeki insanlık dışı ortamla ilgili haberlerin yanlış ve yanıltıcı olduğu’ yönündeki basın duyurusunu ele aldık.

Antroposen Sohbetler'de, Yuvam Dünya Yönetim Kurulu Başkanı Kıvılcım Pınar Kocabıyık ile son BM İklim zirvesi COP28 hakkında konuştuk.

Sakat Muhabbet'te, sakat haklarının, sakat aktivizminin annesi olarak bilinen Amerikalı Judith Heumann ve kitabı Being Heumann üzerine konuştuk.

İklim Kuşağı Konuşuyor'da, iklim krizine bir kez daha dikkat çekerek dünyadaki iklim haberlerini değerlendirdik.

Öte yandan

Açık Gazete ekibinin gündem odaklı önerdiği makale ve analizlere ulaşmak için Açık Radyo’nun internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.

La Nuit des idées / Fikirler Gecesi

Uzun yıllardır dünyanın dört yanında süren La Nuit des idées yani Fikirler Gecesi, geçtiğimiz hafta sonu Institut français'de gerçekleşti. Açık Radyo’nun gün boyunca aldığı ses kayıtlarını ve radyoya özel söyleşileri Açık Dergi’de dinledik.

Haftanın karikatürü

Açık Gazete'nin köşelerinden Haftanın Karikatürleri'nde İzel Rozental'in seçtiği ve anlattığı çizimler arasından Oğuz Demir'in çizimi haftanın karikatürü seçildi.

Haftanın Kitabı

Haftanın Kitabı'nda Ceyhan Usanmaz, Werner Herzog'un iki etkileyici hikâyeye sahip Buzda Yürüyüş ve Dünyanın Alacakaranlığı adlı kitapları üzerine konuşuyor.

Haftanın sözü

“Ben diyorum ki altın madenleri aslında sadece doğayı, toprağı, suyu, havayı değil hukuku da kirletti. Siyaseti kirletti. Toplumu, toplumsal ahlakı kirletti. Ve bu çok çarpıcı bir şekilde Erzincan’da görülüyor.” — 32 yıllık çevre avukatı Arif Ali Cangı, Erzincan İliç'te yaşanan büyük çevre felaketini değerlendiriyor. Cangı, son otuz yılda toplumda ciddi anlamda bilgilenme ve bilinçlenme oluştuğunu ama siyasi yöneticilerde de ciddi bir vurdumduymazlık olduğunu söylüyor. (Yeşil Gazete)

Açık Radyo podcast