Sizsiz olmaz

-
Aa
+
a
a
a
""

Çoklu yokoluş krizinden çıkmamız, dünyanın önde gelen ekoloji yazarlarından birinin dediği gibi, “direniş adaları”nı savunmaktan ve genişletmekten geçiyor. Bu “adalar” yeryüzü sistemlerinin çöküşüne ilişkin krizleri açıklayabileceğimiz, enine boyuna tartışabileceğimiz yegâne yerler.

Çağımızın en acil sorunları hakkında önde gelen bilimcilerin, düşünürlerin ve sıradan insanların sesleri olmayı neredeyse 30 yıldır sürdürmekte olan Açık Radyo, bunca yıldır süregelen bağımsız yayınlarını her zamanki gibi güçle ve coşkuyla sürdürebilmek amacında.

Kâinattaki tüm "yaşam belirtileri"ni bunca yıldır yakından izlemeye, yansıtmaya ve korumaya çalışan Açık Radyo “ada”mızın, bunca yıldır süregelen bağımsız yayınlarını sürdürebilmesi için her zamanki gibi güçlü desteklerinize ihtiyacı var.

Web sitesinden…

Kültürel Miras ve Koruma: Kimin İçin Ne İçin?'de, 2023'ün kültürel miras gündemini değerlendirdik.

İklim Kuşağı Konuşuyor'da, dünyadan ve Türkiye'den derlediğimiz iklim haberlerine göz attık.

Açık Bilinç'te, 2024 ile birlikte alınan 'yeni yıl kararları' üzerinde durduk.

Sinefil'de, Melis Behlil ile Yeşim Burul’un 2023 senesindeki sinema seçkilerine göz attık.

Sakat Muhabbet’te, Sağlık Hizmetleri Sendikası Engelliler Komisyonu Başkanı Ayşe Sarı ile bağımsız bir yaşam sürdürebilmenin yol ve imkânlarına dair sohbet ettik.

Doğa Sohbetleri'nde, Doğa Derneği Görsel İletişim Sorumlusu ve ressam Gökçe Sümerkan ile sanat ve doğa arasındaki ilişki üzerine konuştuk.

Kadim Anadolu Eserlerinden Seçmeler'de, İskenderiyeli Appianos’un Roma Tarihi adlı kitabının Büyük İskender sonrası Anadolu ile ilgili bölümlerini tanıttık.

Spor Gündemi'nde, geçtiğimiz hafta Suudi Arabistan'da iptal edilen Türkiye Süper Kupa Final maçına değinirken, ayrıca Rafael Nadal'ın kortlara dönüşünü; Milli tenisçi Zeynep Sönmez'in başarısını ve Jenni Hermoso'nun davasında son durumu konuştuk.

Noise_Media Art: Türkiye'nin İlk Medya Sanatı Fuarı

12 Ocak – 21 Ocak 2024 tarihleri arasında İstanbul’u teknoloji, sanat ve müzikle buluşturacak Türkiye’nin ilk medya sanatı odaklı uluslararası sanat fuarı Noise_Media Art’ı Hande Şekerciler ve Arda Yalkın ile birlikte Açık Dergi’de değerlendirdik.

Yılın kelimesi sizin için neydi?

Yapay zeka, doğruluk, iklim krizi, konut krizi ya da enflasyon? Açık Dergi'de Ceyhan Usanmaz ile İlksen Mavituna, 2023 yılının kelimelerine, ruh hallerine bakıyor.

Öte yandan

Açık Gazete ekibinin gündem odaklı önerdiği makale ve analizlere ulaşmak için Açık Radyo’nun internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Ayla Algan'ın seçtikleri

Kariyeri boyunca tiyatro, sinema ve müzik gibi sanatın farklı alanlarında birbirinden değerli çalışmalara imza atan ve yaşama veda ettiği haberini aldığımız Ayla Algan’ı Fransız Öpücüğü’ne konuk etmiş ve kendisiyle hem sanat kariyeri hakkında sohbet gerçekleştirmiş, hem de onun bizler için seçtiği şarkıları dinlemiştik.Haftanın sözü

“Çocuklarımız ve torunlarımız ileride insan yapımı iklim değişikliğine geri dönüp baktıklarında bu yılla gelecek yılın, hükümetlerin iklim değişikliği ile başetmekte çuvalladıklarını nihayet apaçık ortaya çıkaran yıllar olduğunu görecekler.” — Dünyanın önde gelen iklim bilimcilerinden James Hansen, tarihi kayıtlara geçen en sıcak yıl olan 2023'ü, insanlığın kendi yarattığı iklim krizi ile başetmekteki başarısızlığını iyice açığa çıkartan "dönüm noktası" olarak niteliyor. (The Guardian)

Açık Radyo podcast