Yeryüzü sistemlerinin çöküşüne doğru atılmış yeni bir adım*

-
Aa
+
a
a
a
""

Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı COP28’in sonuç kararında ‘fosil yakıtların kullanımından uzaklaşma’ tavsiyesinin yer alması tarihî olsa da, Endüstri’nin dünya ile kavga etmeyi sürdürmeye kararlı olduğu da aşikâr.

İklim İçin'de, Gökşen Şahin ile COP28’de neler olup bittiğini konuşurkenAçık Yeşil’de de, sona eren zirvenin getirip götürdükleri hakkındaki son envanter sayımını (stocktake), Dubai’den bağlandığımız Ümit Şahin’in yorumlarıyla değerlendirdik.

COP28'de seslerini duyurmak için Dubai'de olan iklim aktivistlerinin, hak savunucularının ve sivil toplum kuruluşları sözcülerinin konuşmalarından ve beyanlarından oluşan bir derlemeye ise İklim Kuşağı Konuşuyor’da yer verdik.

Web sitesinden…

Ekonomi Politik'te, Türkiye'de son zamanlarda gittikçe yükselmekte olan dolandırıcılık faaliyetlerinin köküne inerken, Gazze'de devam eden yoğun şiddete İsrail-ABD arasındaki ilişki tarafından göz attık.

Ufuk Turu'nda, İsrail'in Gazze'deki şiddetine, Polonya'daki iktidar değişikliğine, Arjantin'in yeni Cumhurbaşkanı Javier Milei'nin ilk el açılışlarına göz attık.

Antroposen Sohbetler'de, Bilim Akademisi tarafından yayımlanan Sahada: Cumhuriyetin Harcında Bilim ve Kadınlar isimli kitabı Sarkaç Sosyal Bilimler editörü Müsemma Sabancıoğlu ve İstanbul Üniversitesi Bilim Tarihi Bölümü öğretim üyesi Gönenç Göçmengil ile konuştuk.

Nereye Doğru’da, Gazze faciası ile ilgili son gelişmelere, Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin Gazze’de süregiden soykırım karşısındaki durumuna, sivil toplumun ne durumda olduğunu araştıran uluslararası CIVICUS Monitor kuruluşuna ve 14 - 15 Aralık’ta yapılacak olan Avrupa Konseyi toplantısına değindik.

Sakat Muhabbet'te, cam kemik hastalığı olan yazar, sinema eleştirmeni ve Adana Büyükşehir Belediyesi İnsan Kaynakları Bölümü görevlisi Zekeriya Ünal’ı konuk ettik.

Doğa Sohbetleri’nde, Dicle Tuba Kılıç ile yemek ve doğa arasındaki ilişkiyi, Anadolu topraklarındaki çeşitliliğin sofralarımıza nasıl yansıdığını konuştuk.

Hüsnükabul'de, Özgürlük için Hukukçular Derneği yöneticisi avukat Ahmet Baran Çelik ile mültecilerin hak temelli olarak haklarını nasıl kullanabileceklerini, hukuki bağlamda sembolik veya pratik rolleri nasıl talep edeceklerini tartıştık.

Spor Gündemi'nde, MKE Ankaragücü Futbol Kulübü Başkanı Faruk Koca'nın Çaykur Rizespor maçından sonra hakem Halil Umut Meler'e yaptığı skandal saldırıyı yerli ve uluslararası medyadaki yansımalarıyla konuştuk.

Ölmeliysem, Bir Mesel Olsun Bu Ölüm

Ömer Madra, Filistinli şair, akademisyen, yazar ve aktivist Rıfat el-Arir'in kardeşleri ve onların çocukları ile birlikte İsrail bombaları altında katledilmeden önce kaleme aldığı "Ölmeliysem, Bir Mesel Olsun Bu Ölüm" başlıklı şiirini çevirdi.

Öte Yandan

Açık Gazete ekibinin gündem odaklı önerdiği makale ve analizlere ulaşmak için Açık Radyo’nun internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Haftanın karikatürü


Açık Gazete'nin köşelerinden Haftanın Karikatürleri'nde İzel Rozental'in seçtiği ve anlattığı çizimler arasından Vladimir Kazanevsky'nin çizimi haftanın karikatürü seçildi.

Haftanın KitabıHaftanın Kitabı'nda Ceyhan Usanmaz, bir kadın yazarın elinden çıkan, kadın bir seri katili merkeze oturtan Suat Derviş'in Ankara Canavarı adlı kitabını tanıttı.

Haftanın sözü*

“Hayır sayın Sultan Ahmed Al-Jaber, #COP28 anlaşması 'tarihî bir başarı' değil, tarihî bozgunların bir yenisi. Yeryüzü sistemlerinin çöküşüne doğru atılmış yeni bir adım daha.” — Gazeteci, yazar ve aktivist George Monbiot, BM iklim zirvesi COP28'in sonunda yaptığı konuşmada, varılan anlaşmanın 'tarihî bir başarı' olduğunu söyleyen COP28 başkanı Ahmed Al-Jaber'e ânında cevap yazıyor. (X)

Açık Radyo podcast