Çekya’da ayrımcı uygulama: Heteroseksüel ailelere sadakat nişanı

-
Aa
+
a
a
a

Avrupa Ne Konuşuyor? bu hafta Çekya’ya uzandı. Çekya örnek evli çiftlere sadakat nişanı verilmesini tartışıyor.

Çekya'da aileyi korumak için ilginç öneri
 

Çekya'da aileyi korumak için ilginç öneri

podcast servisi: iTunes / RSS

Çekya Senatosu’nun gündeminde “örnek karı koca çift”lerin “sadakat nişanı”yla onurlandırılması var. İki senatör, geleneksel aile değerlerini desteklemek için hazırladıkları bir öneriyi Senato’ya sundu. Öneriye göre evlilikte belirli bir süreyi geride bırakmış, bir kadın ve bir erkekten oluşan çiftlere sadakat nişanı verilecek. Çekya’da eşcinsel birliktelikler resmî olarak tanınıyor. Bu öneriyle aslında bu tür eşcinsel birlikteliklere mesafe konması hedefleniyor.

Öte yandan, Korsan Parti’den bir milletvekili ailenin pek çok formu olduğunu, örneğin tek ebeveynli anneler, nene-torunlar olduğunu ve hepsinin desteklenmesi gerektiğini söylüyor. Ayrıca birbirine sadık pek çok çift varken sadece kadın ve erkekten oluşan nikâhlı çiftlere nişan verilmesinin onlara ayrıcalık tanımak anlamına geldiğini belirtiyor.

Sadakat nişanı önerisi medyada eleştirilerle karşılandı: Český rozhlas gazetesindeki yorumcu bunun bir saçmalık olduğunu ifade ediyor:

İstesek de istemesek de ailenin yapısı değişiyor. Medeni Kanun'u bükmek veya sadakat ödülü vermek de buna engel olamayacak. Heteroseksüel bir çift ve çocuklardan oluşan çekirdek aileyle özellikle gurur duymamız gerektiğini söylemek, birçok insan için kendi deneyimlerinin inkâr edilmesi anlamına geliyor.

Yunanistan doğalgaz arıyor

Yunanistan, Girit Adası’nın Batısı ile Güney Batısında 10 Kasım’da doğalgaz aramaya başladı. Bu arama, Yunan kamu şirketinin Amerika Birleşik Devletleri’nde ExxonMobil’le yaptığı işbirliğiyle gerçekleştiriliyor. Başarılı olunması hâlinde, 5 yıl içinde üretime geçmesi bekleniyor.

Naftemporiki gazetesi bu adıma övgüler düzüyor:

Yunanistan’ı uluslararası bir enerji merkezine dönüştürme planı, birkaç on yıl öncesine kadar boş ve akıl almaz bir rüyayken, son yıllarda giderek somut bir şekle bürünmeye başladı. Karşımıza bir kez çıkacak bir fırsat bu.

Türkiye’deki siyasi istikrarsızlığın yanı sıra enerji meselesinde ülkeyi şüpheyle yaklaşılan bir muhatap hâline getiren kısmi izolasyon politikası ve çöken ekonomi de bu fırsatı güçlendiriyor.

Öte yandan Yunanistan’da doğalgaz arama faaliyetlerinin başlamasının Türkiye’yle deniz yetki alanları konusunda yaşanan gerilimi yeniden artırmasından endişe ediliyor.

Asıl tartışma noktası ise dünyanın fosil yakıtlardan uzaklaşması gerekirken Yunanistan’ın gaz arayıp çıkarmaya çalışması.

Doğal Hayatı Koruma Derneği’nin Yunanistan Direktörü Dimitris Karavellas, TVXS'te bu konuda bir yazı yayımlamış:

Mevcut ve önceki hükümetlerin hidrokarbon ısrarı tarihi bir hatadır. Bu yaklaşım, mevcut enerji krizine bir çözüm sunmadığı gibi, Yunanistan’ın iklim nötr olma çabalarını baltalıyor ve doğasına da ciddi hasar veriyor.

Başbakan Miçotakis ise bu eleştirilere karşılık olarak yeşil enerjiye geçiş konusunda kararlı olduklarını ancak ülkenin doğalgaz üretim kapasitesine sahip olduğundan emin olunmasının yalnızca Yunanistan’ın değil AB’nin de enerji güvenliğine katkı yapacağını söylüyor.