Fransa’da boğa güreşine yer var mı?

-
Aa
+
a
a
a

Avrupa Ne Konuşuyor?’da bu hafta Fransa’daki boğa güreşi tartışmalarını ele aldık.

Çin'de sıfır vaka politikasına karşı protestolar
 

Çin'de sıfır vaka politikasına karşı protestolar

podcast servisi: iTunes / RSS

Eurotopics bültenlerinden derlediğim haber ve yorumlarda bu hafta Fransa’daki bir gelişmeden bahsedeceğim. Solcu La France Insoumise Partisi’nin milletvekili Aymeric Caron, geçen hafta ülkede boğa güreşlerinin yasaklanması için bir yasa teklifi verdi.

Bu teklif ülkede eski tartışma konusunu yeniden alevlendirdi. Çeşitli şehirlerde hem yasağı destekleyenler hem de karşı çıkanlar gösteriler düzenlediler.

Bir yanda bu “barbarca geleneği” sonlandıralım diyenler var. One Voice hayvan hakları örgütünün başkanı Muriel Arnal, L’Humanité’deki yazısında şöyle demiş:

Halkın çok büyük bir çoğunluğunun doğayla ve hayvanlarla saygı dolu bir ilişki kurmaya çabaladığı gerçeği, siyasi karar vericilerin büyük bir kısmı tarafından basitçe görmezden geliniyor. Fransızların artık istemediği bu barbarca boğa güreşi geleneğine son vermenin vakti geldi.

Gerçekten de çeşitli anketlere göre, halkın yüzde 75’inden fazlası boğa güreşlerinin sonlandırılmasını destekliyor. Öte yandan Fransa’nın İspanya’yla komşu güney kesiminde boğa güreşinin ciddi taraftarları var. Örneğin boğa güreşlerinin yapıldığı bölgeden bir belediye başkanı yasa teklifini, “Güney’de neyin doğru neyin yanlış olduğunu son derece ahlakçı bir tonla Paris’ten açıklama” girişimi olarak değerlendiriyor.

Toplamda küçük bir kesimi oluştursalar da, Sarı Yelekler hareketindeki gibi önemli bir güç olabilecekleri için kırsaldaki halkın tepkisi karar alıcıları bu konuda düzenleme yaparken iki kere düşünmeye sevk ediyor. 

Boğa güreşini destekleyenlerin parlamentodaki temsilcilerinden birisi, Macron’un partisinden milletvekili Marie Lebec, tepkisini “Yasadışı ilan edeceğimiz bir sonraki bölgesel gelenek hangisi olacak acaba?” diyerek ifade ediyor.

Boğa güreşi pek çok kişi tarafından bir gelenek olarak, o bölgeye özgün karakterini veren bir özellik olarak görülüyor.

Le Figaro gazetesindeki yorumcu bu yasaklama girişimini“Fransızları maddi ve manevi miraslarından yavaş ancak emin adımlarla yoksun bırakma girişimine eklenen acımasız bir yeni halka” olarak niteliyor ve şöyle diyor:

Küçük kasabalar ölürken, kırsal bölgeler git gide boşalırken, metropolleşme kamusal alanı uluslararası markalarla aynılaştırırken, sıra bölgesel bir geleneği ceza kanununda suç olarak sınıflandırmaya mı geldi?

Yasa teklifinin geçtiğimiz Perşembe günü görüşülmesi gerekiyordu ancak süreci tıkamak için o kadar çok değişiklik önerisi sunuldu ki, milletvekili önerisini geri çekmek zorunda kaldı. Teklifin önümüzdeki aylarda tekrar görüşülme ihtimali var ancak sert tepkiler nedeniyle yasalaşma ihtimalinin çok düşük olduğu söyleniyor.

Boğa güreşi Fransa’ya İspanya’dan 19. yüzyılda gelmiş. Şimdi İspanya’da ve Latin Amerika’da boğa güreşi organizasyonları düşüş trendinde ama Fransa’da izleyici sayısı son dönemde artıyor ve yıllık 2 milyon kişiye ulaşıyor. Fransa’da organizasyonlarda her yıl ölen boğa sayısı ise 800 ila 1000 arasında. 

Hayvan hakları savunucuları, modern dönemde böyle bir geleneğin yerinin olmadığını, bir hayvanın acı çekerek öldürülmesinin üzerine kurulu bir gösteri olamayacağını söylüyorlar.