Geçen Yılın Tehditlerinden Bugüne: Alp Gürkan'ın Tutuklanma İhtimali

Ayın 13'ü
-
Aa
+
a
a
a

Bundan 48 ay önce gerçekleşen Soma Katliamının görülen 21. duruşmasında sona yaklaşıldığını bir adım daha hissettiğimiz günlerdeyiz. Gelişmeleri Avukat Evren İşler ile değerlendirdik. 

 

Soma Nöbeti: 13.04.2018 - Alp Gürkan'ın Tutuklanma İhtimali Ya da Bir Patronun İlk Kez Ceza Alması
 

Soma Nöbeti: 13.04.2018 - Alp Gürkan'ın Tutuklanma İhtimali Ya da Bir Patronun İlk Kez Ceza Alması

podcast servisi: iTunes / RSS

Bundan 48 ay önce gerçekleşen Soma Katliamının görülen 21. duruşmasında sona yaklaşıldığını bir adım daha hissettiğimiz günler. 

Soma Katliamının 48 ayında Manisa Akhisar'da görülen davada hareketli günler yaşanıyor. Kış aylarında ilginin düştüğü duruşmaya ilgi bu kez Avukat Evren İşler'e göre bu kez bir nebze daha ilgi gördü. En önemli gelişme ise, savcının 14 aydır beklenen detaylı fikrini açıklaması oldu. Katliama giden süreci ilk gününden bu yana izleyen savcı, bölgece alınmayan güvenlik önlemleri, işçi güvenliği, üretim baskısı, iş güvenliği gibi konularda aile avukatlarıyla aynı fikirde fakat davaya müdahil avukatlar sorumluların olası kast üzerinden ceza almalarını talep ederken savcı bilinçli taksir yani sonucu öngördüler fakat bu konuda önlem almadılar diyor. Mütalaada Soma A.Ş'nin katliamın öncesinde Yönetim Kurulu görevinde bulunan Alp Gürkan'ın da tutuklanmasının gerekliliğine dair önemli bir görüş de var. Eğer bu gerçekleşirse 301 işçinin hayatını kaybettiği madenin sahibi yani böylece ilk kez bir patron da ceza alacak. 

Geçtiğimiz yıl bu günlerde duruşmaya Alp Gürkan'ın Avukatı olarak Hayata Dönüş Avukatı İhsan Sartık müdahil olmuş ve yine aynı duruşmada Soma A.Ş'nin avukatları ailelerin avukatlarını "Keser döner sap döner, gün gelir hesap döner" ifadeleriyle tehdit etmişti. 

Savcı 14 ay boyunca beklenen mütalasını açıkladı ve ailelerin avukatlarıyla pek çok noktada uzlaştığı yorum verdi. Fakat ailelerin avukatları ile ayrıştıkları önemli bir nokta var. Savcı tutukluların taksir üzerinden ceza almalarını isterken, aile avukatları olası kast üzeirnden bir cezalandırma işlemi uygulanmasını istiyor. Bu fark tutuklu yargılanan 8 kişinin cezalarını 301 kişinin öldürülmesi ya da tek kişi üzerinden alıp almayacaklarını belirleyecek

Davanın en önemli gelişmelerinden bir olarak belki de tarihe geçmesi gereken bir unsur da öne çıktı.  Soma A.Ş'nin katliamın yaşandığı tarihten az bir süre önceye kadar Yönetim Kurulu Başkanı olan ve katliamın yaşandığı Mayıs 2014'ten az bir süre önce görevini oğlu Can Gürkan'a devretmiş olan Alp Gürkan'ın da tutuklanma ihtimali var. Savcı mütalasında bu yönde bir görüş verdi. Geçtiğimiz yıl bu günlerde yani Soma Davası 3. yılına girerken,  Alp Gürkan'ın avukatları mahkeme heyetine "Ankara'da en üst kademelerde yaptıkları görüşmeler" sonucu  haklarında soruşturma açıldığını duyurmuş ve "Keser döner sap döner, gün gelir hesap döner," ifadeleriyle tehdit etmişler. Heyet HSYK'dan soruşturmaya dair herhangi bir bilgi alamamış, nihayetinde bu gizli soruşturmanın altından "FETÖ Sabotajı" görüşünü değerlendirmedikleri için Soma A.Ş avukatları tarafından şikayet edildikleri ortaya çıkmıştı. 

Günümüz itibariyle mahkeme başkanı Salih Pehlivan duruşmayı 19 Haziran 2018 Salı gününe erteledi. Gelişmeleri Avukat Evren İşler ile değerlendirdik. 

Soma Nöbeti, önümüzdeki ay yine burada olacak.