Soma Davası'na "Hayata Dönüş Operasyonu" Avukatı

Ayın 13'ü
-
Aa
+
a
a
a

Mahkeme heyeti üzerinde soruşturma baskısı kurulan Soma Davası'nın karar duruşması 16 Nisan Anayasa Değişikliği Referandumu'ndan 2 gün sonraya ertelenmişken, taraflı davrandığı gerekçesiyle şikayet edilen fakat hakkında soruşturma izni verilmeyen "Hayata Dönüş Operasyonu" avukatlarından İhsan Sartık müdahil oldu. Davanın miladını oluşturan bu gelişmeler ışığında Avukat Can Atalay ile birlikte Soma'yı değerlendirdik.

Ayın 13'ü: Soma Nöbeti: 13 Nisan 2017: Soma Davası'na "Hayata Dönüş Operasyonu" Avukatı
 

Ayın 13'ü: Soma Nöbeti: 13 Nisan 2017: Soma Davası'na "Hayata Dönüş Operasyonu" Avukatı

podcast servisi: iTunes / RSS

Soma Davası 3. ​yılına girerken Alp Gürkan'ın avukatları mahkeme heyetine "Ankara'da en üst kademelerde yaptıkları görüşmeler" sonucu  haklarında soruşturma açıldığını duyurdu ve "Keser döner sap döner, gün gelir hesap döner," ifadeleriyle tehdit ettiler. Heyet ise HSYK'dan soruşturmaya dair herhangi bir bilgi alamıyor.

Ö​te yandan ​Şubat ayında karar duruşması gerçekleşmesi beklenen davada Alp Gürkan'ın 'yeni' avukatı İhsan Sartık'ın isteğiyle, duruşma 18 Nisan'a yani referandumun 2 gün sonrasına ertelendi. Sartık, "Hayata Dönüş Operasyonu" Mahkeme Heyeti'nde bulunan hakimlerden biri. HSYK, "taraflı davranması, gerçeği ortaya çıkarmak için çabalamaması ve duruşmada horlaması" gibi gerekçelerle Hayata Dönüş Operasyonu Ümraniye Davası hakiminin soruşturmalarını reddetmişti. 

Davanın miladını oluşturan bu gelişmeler ışığında Avukat Can Atalay ile birlikte Soma'yı değerlendirdik.