Jokic ve Djokovic'in şampiyonlukları

-
Aa
+
a
a
a

Günümüzde dünyanın en baskın iki sporcusunu Nikola Jokic ve Novak Djokovic’in şampiyonlukları ülkelerinin spor politikasıyla ilgili ne anlatıyor? İki sporcunun ilişkisi nasıl?

Jokic ve Djokovic'in şampiyonlukları
 

Jokic ve Djokovic'in şampiyonlukları

podcast servisi: iTunes / RSS

Nikola Jokic ve Novak Djokovic, dağılmadan önce Yugoslavya'da dünyaya geldi.  Djokovic Belgrad'da, Jokic ise Sombor'da. Ülkenin karmaşasına rağmen günümüz spor çevresinde iki büyük Balkan yıldızı olmayı başardı. Biri profesyonel basketbolda diğeri teniste en üst seviyesine ulaştı.

Sırbistan ülkenin en popüler spor figürü konumundaki Novak Djokovic, geçtiğimiz günlerde Fransa Açık (Roland Garros)  turnuvasını kazandı.

Nikola Jokic ise takımı Denver Nuggets’ıla beraber NBA’deki ilk şampiyonluğunu elde etti. Denver Nuggets takımı, 46 yıl önce kurulduklarından bu yana hiç şampiyonluk kazanmamıştı. Nikola Jokić gerçekten özverili bir oyuncu, meseleyi asla kendisiyle ilgili görmeyen, kendisini övecek insanlar aramayan bir sporcu.

Koçu Michael Malone final serisinin 1. maçından önce Jokic hakkında:

"İlgiden neredeyse utanıyor. Sadece soyunma odasındaki adamlardan biri olmak, eğlenmek, çok çalışmak ve kazanmak istiyor."

Nikola Jokic: "Basketbol hayatımdaki en önemli şey değil. Bu benim iyi olduğum bir şey."

Malika Andrews: "Drafta 41.sıradaydınız seçilirken bir Taco Bell reklamı oynatıldı. Bunun hakkında ne düşünüyorsun?"

Nikola Jokic: "Şişman bir çocuğa inanmadılar. Sanırım bu işe yaradı. Asla şişman bir çocuğa karşı iddiaya girmeyin."

Sırbistan hükümetinin son nüfus sayımına göre sadece 6.690.887 nüfusa sahip olmasına ve dünya nüfusunun sadece % 0,1'inden oluşmasına rağmen bugün dünyanın en baskın iki sporcusunu Nikola Jokic ve Novak Djokovic’i yetiştirdi.

Nikola Jokic, Novak Djokovic’in tenisteki başarılarına da değindi:

“Şu sıralar Sırbistan sporu tarihinin belki de en iyi dönemini yaşıyoruz. Novak Djokovic, Fransa Açık turnuvasında şampiyon oldu. Bir dakika, Djokovic bana tebrik mesajı atmış mı diye hemen bir telefonuma bakayım. Hayır, olamaz. Çok fazla mesaj gelmiş, sanırım telefonumu kapatmak zorunda kalacağım."

"Sırbistan’da spor, çok uzun yıllardır halkın en çok önem verdiği konulardan bir tanesi. Şu sıralar ülke sporunda Novak Djokovic gibi bir figür var, yıllardır tenis sporunda başardıkları ortada. Bizim için o, tenis tarihinin gelmiş geçmiş en iyisi. Son olarak Fransa Açık turnuvasında şampiyonluk yaşadı, bense takımımla birlikte NBA şampiyonluğuna ulaştım. Sanırım şu sıralar Sırp olmak için çok güzel bir zamandayız.”

1

Rekor Novak Djokovic'te 

23. Slam şampiyonluğunu Roland Garros’ta kazanan Novak Djokovic, tarihin en çok Slam şampiyonluğu kazanan erkek tenisçisi oldu. Böylelikle Rafael Nadal 'ı geride bıraktı. Roger Federer'in ise 20 Grand Slam'i bulunuyor. Novak Djokovic, bu sezon grand slamlerde oynadığı 14 maçı da kazandı. Bu maçlarda toplam 45 set oynayan Djokovic rakiplerine sadece 3 set kaptırdı.

Djokovic Jokic hakkında: "Şu anda onun yaptığını kimsenin yapabileceğini sanmıyorum. O kesinlikle dünyanın en iyi basketbolcusu. O harika bir adam, Sırbistan'ın gururu ve biz onunla çok gurur duyuyoruz."

Okuma önerileri:

 https://aposto.com/i/roland-garrosun-ardindaki-tartisma-goat

https://www.socratesdergi.com/yazi/kimsenin-boyle-elleri-yoktur-jokic