Açık Radyo’dan gündeme dair okuma önerileri - 26

Editörden
-
Aa
+
a
a
a

Ülke ve dünya gündemi, iklim krizi ve seçimler üzerine yazılmış makale ve analizleri takipçilerimizle paylaşıyoruz.

İklim, çevre, yaşam

Yeni bir çalışma, etkisi yıllarca devam eden bir hava olayı olan El Niño’nun bazı örneklerinin küresel ekonomiye 4 trilyon dolara mal olduğunu ve yüzyılın sonuna kadar 84 trilyon dolara mal olabileceğini gösteriyor

Bilim insanları, dünyanın en önemli tatlı su kaynaklarından bazılarının yaklaşık otuz yıl boyunca kümülatif olarak yılda yaklaşık 22 gigaton su kaybettiğini söylüyor.

Greenpeace raporu, geri dönüştürülen plastiklerin ilk üretime kıyasla çok daha toksik, kimyasal madde içerdiği uyarısı yaparak Fransa’da başlayacak plastik anlaşması görüşmeleri öncesi plastiklerin üretimine sınırlandırma talep ediyor.

Kaygı verici yeni bir araştırma Biyolojik çözünürlüğü olduğu için daha yeşil alternatif olarak satılan plastiklerin deniz ortamında farklı davrandığını ve aslında okyanusta çözünmediğini ortaya koydu

70 bin kadar hayvan türü popülasyonunu işleyen yeni bir araştırma hayvan türlerinin yüzde 48’nin tehlikeli şekilde nüfus azalması yaşandığını, bununsa yeryüzünde 6. Büyük Yokoluş tehlikesine işaret ettiğini ve sebebinin de ilk kez insan kaynaklı olduğunu belirtiyor.

Yazar, araştırmacı ve aktivist Bill McKibben, en son araştırmalarda dünya okyanuslarının hiç görülmemiş hızda ısındığını, bunun hiç yapılmamış bir deney olduğunu, kullandığımız “deney tüpü”nün ise tüm gezegen olduğunu yazıyor

Okyanus tabanı madenciliği çalışmalarının sürdüğü Clarion-Clipperton Zone’da yapılan yeni bir araştırma daha önce hiç keşfedilmemiş 5 bin yeni tür canlı buldu. Yenilenebilir enerji amacıyla girişilen derin deniz madenciliğine izin verilirse bu türlerin keşfedildikleri anda yok olacağı, bunun da yeryüzünün en büyük paradokslarından biri olacağı belirtiliyor.

Antarktika’da buzların küresel ısıtma yüzünden erimesi yüzünden okyanus akıntılarının yavaşlamasının iklim üzerinde çok ağır sonuçları olacağı yeni bir araştırmada ortaya kondu

Dünya

ABD’li ekonomist Jeffery Sachs, ABD’nin tarihi dış açığının en önemli kaynağının dünya genelinde sürdürdüğü savaşlar ve savaş ekonomisi olduğunu açıklıyor.   

Suriye İnsan Hakları Ağı (SNHR), Suriye'de hükümete toprak ve mülklere el koyma yetkisi veren yasaları açıklayarak Suriye savaşı nedeniyle dünyaya yayılan 14 milyon Suriyeli mültecinin geri dönüşünün neredeyse imkânsız olduğunu anlatıyor.

Türkiye

Küresel Kölelik Endeksi, Türkiye'de 1,3 milyonu aşkın "modern köle" olduğunu ortaya koydu. Türkiye, modern köleliğin en yaygın olduğu ülkeler sıralamasında ilk beşe girdi.

Barış Akademisyenlerinden Dr. Nail Dertli, cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turundan önce, AKP'nin yoksullara yönelik yürüttüğü aktif siyaseti analiz ediyor.

Atilla Dirim, bir LGBTİ+ ebeveyninin ikinci tur beklentisini anlatıyor

Kadın Savunması Ağı, mültecilerin Türkiye'deki erkek şiddetinin sorumlusu olduğu yönündeki tartışmalara karşı sorumluların kimler olduğunu ve göçmen sorununun nasıl çözüme kavuşturulacağını madde madde anlatıyor.

İzmir Mültecilerle Dayanışma Platformu siyasilerin mültecileri hedef alan söylemlerine dikkat çekiyor.

Seçimler

Cumhurbaşkanlığı ikinci tur seçimleri için çok sayıda yazar, aktivist, gazeteci ve siyasetçiden sandık çağrısı geldi

KESK, TMMOB, TTB ve TDB, 28 Mayıs’ta yapılacak Cumhurbaşkanlığı ikinci tur seçimine dair, ‘Oyumuzu kullanmaya ve sandıklarımıza sahip çıkmaya çağırıyoruz’ diyor.

Aydınlar, gazeteciler ve oyunculardan ikinci tur için oy kullanma ve sandıklara sahip çıkma çağrısı

Oy ve Ötesi ile Seçim Güvenliği Platformu, seçim güvenliği için sandıklara sahip çıkarak oy kullanmaya çağırdı.

Kadın oyuncular, sanatçılar ve yazarlardan ikinci tur için sandık çağrısı

Aralarında Şivan Perwer, Xelil Xemgin ve Deniz Deman'ın da olduğu Kürt sanatçılar, cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turu için sandığa gitme çağrısı yaptı

Millet İttifakı'nın Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun YouTube’daki Babala TV kanalında konuk olduğu yayın, 1.5 günde 20 milyon izlenmeyi aşarak rekora gidiyor