Açık Radyo’dan gündeme dair okuma önerileri - 27

Editörden
-
Aa
+
a
a
a

Ülke ve dünya gündemi, iklim krizi ve seçimler üzerine yazılmış makale ve analizleri takipçilerimizle paylaşıyoruz.

İklim-Çevre

Yazar, düşünür, gazeteci ve aktivist Chris Hedges, "Türümüze Ağıt" başlıklı çarpıcı yazısında iklim krizinin hayatımıza giderek artan bir düzenlilik içinde dahil olduğunu, ama buna rağmen bir türlü  harekete geçemediğimizi belirtiyor. Feci bir yokoluşla karşı karşıya olan eski medeniyetler nasıl felç oldularsa, bizim de tıpkı öyle hareketsiz kaldığımızı anlatıyor.

Common Dreams yazarı Olivia Rosane, geçen hafta Teksas sahillerine vuran yüzbinlerce ölü balığın bilim insanlarının “kusursuz fırtına” adını verdiği bir sürecin sonunda yaşandığını ve iklim krizi ile doğrudan bağlantılı olduğunu anlatıyor.

İklim İstihdamı aktivisti ve akademisyen João Camargo, iklim krizinin artık kapitalizmin düşen kâr oranlarından kaynaklanan finans krizlerinin temeli haline geldiğini, iklimin değil sistemin değiştirilmesi gerektiğini somut örneklerle açıklıyor.

Yazar, aktivist ve akademisyen Bill McKibben, İklim destanının en korkunç evresine geçtiğimizi, 2023'ün gelmiş geçmiş en sıcak yıl olma ihtimalinin güçlendiğini ama bundan çok çok daha kötüsünün, dünyanın bu korkunçluğa rasyonel bir tepki göstermemesi olduğunu, acil mücadele gerektiğini anlatıyor.

Tomdispatch.com yazarı Tom Engelhardt, Kanada’daki korkunç orman yangınlardan dumanaltı olan New York’un durumunu 11 Eylül saldırı sonrasıyla kıyaslıyor ve bu dehşetengiz durumun saatlerce konuşulduğu TV programlarında küresel ısınma ve iklim değişikliğinden tek kelime edilmediğini dehşete kapılarak anlatıyor.

Yazar, gazeteci ve aktivist George Monbiot, aşırı sağ ile iklim felaketinin yakından bağlantılı olduğunu belirtiyor: İklim politikaları zayıflatılırken, aşırı hava olaylarının şiddetlendiğini, yerlerinden yurtlarından olan mültecilerin sayısının katlanarak arttığını, nefret döngüsünün süregeldiğini anlatıyor.

Yazar ve aktivist Margaret Klein Salamon, New York, Washington ve ABD’nin doğu yakasına çöken duman dağılmaya yüz tutarken gündelik iklim inkârcılığının büsbütün görünür olduğunu, tek ahlaki ve akılcı seçimin harekete geçerek dönüşümün bir parçası olmak olduğunu anlatıyor.

Yeşil Gazete yazarı ve akademisyen Sedat Gündoğdu, tehlikeli seviyede kirlilik içeren Seyhan ve Ceyhan nehirlerinin durumunu, “Bu Bir Ölüm İlanıdır!” başlığı ile anlatıyor.

Ukrayna Savaşı

Medea Benjamin, Geçen hafta 32 ülkeden savaş karşıtlarının biraraya geldiği Avusturya’da toplanan Ukrayna’da Barış İçin uluslararası Zirve’yi anlatıyor.

Jonathan Yerushalmy, Ukrayna işgali sonrası Batı yaptırımları nedeniyle Rusya’yı terk eden zincir markalarının mülklerini kelepir fiyatına satın alan savaş vurguncusu Rus zenginlerini anlatıyor

Dünya

The Guardian yazarı Mat Youkee, Kolombiya Amazonlarında düşen uçaktan 40 gün sonra sağ olarak bulunan en büyüğü 13 yaşında en küçüğü ise 1 yaşında olan dört yerli çocuğun hayatını kurtaran yerli kültürü ve orman bilgisini anlatıyor.

Stockholm Uluslararası Barış Araştırmaları Enstitüsü (SIPRI), dünya genelinde uzun yıllardan sonra ilk kez nükleer başlıklı silahlarının sayısının arttığını açıkladı.

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) raporu, dünya genelinde her 10 erkekten 9’unun kadınlara karşı önyargılı olduğu ve Türkiye’de halkın dörtte üçü erkeklerin eşlerini dövmesini meşru gördüğü sonuçlarının yer aldığı son raporunu açıkladı.

Türkiye

KONDA araştırma şirketi, 14 ve 28 Mayıs 2023 Genel Milletvekili ve Cumhurbaşkanlığı Seçimleri Sandık Analizi’ni yayınladı. Bekir Ağırdır da KONDA analizleri üzerinden seçim değerlendirmesi yapıyor

Medya ombudsmanı Faruk Bildirici, muhalif televizyon kanallarının ana haber bültenlerinde dış haberlerin yok denecek kadar az olduğunu yazıyor.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR), tüm dünyada mülteci sayısı artarken 2022 sonunda Türkiye'deki sığınmacı nüfusunun yüzde 5 azaldığını gösteren Küresel Trendler raporunu yayınladı.