Açık Radyo’dan gündeme dair okuma önerileri - 37

Editörden
-
Aa
+
a
a
a

Ülke ve dünya gündemi ve iklim krizi üzerine yazılmış makale ve analizleri takipçilerimizle paylaşıyoruz.

İklim ve Çevre

32 ülkede yapılan araştırma Avrupa’nın yüzde 98’inin Dünya Sağlık Örgütü PM2,5 standartlarının üzerinde hava kirliliğine sahip olduğunu ortaya koyuyor. En büyük hava kirliliği DSÖ sınırlarının dört katı kirliliğe sahip olan Kuzey Makedonya ve İtalya’nın Po Vadisi.

350.org kurucusu Bill McKibben, 17 Eylül’de New York’ta 75 bin iklim aktivistinin katıldığı büyük yürüyü anlatıyor.

Kaliforniya eyaleti Exxon Mobil, Shell, BP, ConocoPhillips ve Chevron şirketlerine tarihi bir dava açtı. Eyalet, bu beş büyük fosil yakıt şirketini on yıllardır fosil yakıtların iklim için oluşturduğu tehdit konusunda kamuoyunu yanıltmak ile suçluyor.

Türkiye'de bu yıl 27,1°C ölçülen ağustos ayı ortalama sıcaklığı, 2010'dan sonra son 53 yılın en sıcak ikinci ağustos ayı olarak kayıtlara geçti.

Burgazada'da Burgazada Orman Gönüllüleri Platformu ve Kuzey Ormanları Savunması (KOS) tarafından gerçekleştirilen, Flora/Fauna Envanter Çalışmaların endemik iki bitki alt-türü ve nadir fauna türlerinin bulunduğunu ortaya koyuyor

Dünya

45. European Essay Prize ödülünü kazanan Arundhati Roy, ödül konuşmasında Hindistan’da yükselen ırkçılığı anlatıyor.

Democracy Now sunucusu Amy Goodman, Sih toplumu aktivisti, sivil haklar avukatı ve Georgetown Hukuk Fakültesi profesörü Arjun Sethi ile Kanada’da önde gelen bir Sih liderine yönelik suikastı Hindistan hükümetinin düzenlediği yönündeki suçlamaları konuştu.

Kolombiya’nın ilk solcu başkanı Gustavo Pedro, Democracy Now sunucusu Amy Goodman’a Julian Assange davasının basın özgürlüğü ile alay etmek olduğunu, ABD’nin Latin Amerika’ya müdahalelerinin şiddeti körüklediğini, geri dönüşsüz noktaya ulaşmadan karbonsuzlaşma için iklim değişimiyle aktif mücadele etmek gerektiğini ve Ukrayna ve Filistin gibi savaş bölgelerinde takındığı savaş karşıtı tavrı anlatıyor.

Avrupa’nın 31 ülkesinde yapılan bir araştırma insanların yüzde 32’sinin düzen karşıtı partilere destek verdiğini ve bunun büyük oranda aşırı sağ partiler olduğunu ortaya koyuyor.

Agos Genel Yayın Yönetmeni Yetvart Danzikyan, Karabağ’da yaşananları anlatıyor.

Agos için Karabağ’ın tarihini geniş bir şekilde anlatan Ayşe Hür, ilk makalesindeki tarihsel analizin ardından ikinci makalesinde de Karabağ meselesinin bugüne gelmesine yol açan yakın tarih sürecini anlatıyor

Türkiye

DW Türkçe'nin araştırması, Hatay'da yıkıntılarda bulunan asbestin yayıldığını ortaya koyuyor. Aynı araştırma, İstanbul’da da kentsel dönüşüm sürecinde belediyelerin yarıya yakınının asbest raporu istemediğini diğerlerinin ise asbest tespitinde yetersiz kaldığını gösteriyor.

T24 yazarı Gökçer Tahincioğlu, garip yargılama sürecine dönen Özgür Gündem Nöbetçi Yayın Yönetmenleri davalarını anlatıyor.

Bianet muhabiri Ruken Tuncel, Avukat Gülden Sönmez ile 'rızaya dayalı’ olduğu ifade edilen zorla geri göndermeleri ve Geri Gönderme Merkezlerinde (GGM) mültecilerin karşı karşıya kaldıkları ihlalleri konuşuyor.