Açık Radyo’dan gündeme dair okuma önerileri - 42

Editörden
-
Aa
+
a
a
a

Ülke ve dünya gündemi ve iklim krizi üzerine yazılmış makale ve analizleri takipçilerimizle paylaşıyoruz.

""

Filistin

İklim adaleti aktivisti Greta Thunberg, Filistin halkına destek veren paylaşımı sonrası hedef haline gelmesinin ardından, İsrail devleti tarafından terörizmle eş tutulmuştu. Greta’nın adı ve mücadelesi de İsrail’deki ders kitaplarından çıkarılıyor.

Muhalif İsrail gazetesi Haaretz, Netanyahu'yu 'İnsanlığını kaybetti' diyerek eleştiriyor.

Gazze'yle dayanışma paylaşımları yapan İsrailli Araplar sınır dışı ediliyor.

Yaklaşık 100 Yahudi sanatçı, yazar ve bilim insanı yayınladıkları mektupta, "İsrail’e yönelik her türlü eleştirinin antisemitizm olarak değerlendirilmesini reddediyoruz,” diyerek Almanya'yı özgürlükleri kısıtlamaktan vazgeçmeye çağırıyor.

İsrail’den Women Wage Peace ve Filistin’den Women of the Sun’ı temsil eden feminist barış koalisyonundan Gazze’de hızla tırmanan şiddet olaylarına ilişkin açıklama: “Yaşanan acıların ortasında, barışa olan inancın ve umudun kalmadığı bugünlerde, Gazze ve Batı Şeria’daki annelere barış elimizi uzatıyoruz.”

Arap sanatçılar çizimleriyle Gazze dramını anlatıyorlar.

New York Times gazetesi Gazze’de vurulan hastane videolarını inceleyerek İsrail ordusunun paylaştığı roket görüntüsünün hastaneye ait olmadığını açıklıyor.

Uluslararası Af Örgütü, 'İsrail saldırılarında aileleri topyekûn yok eden savaş suçlarına ilişkin çarpıcı kanıtları' dünyayla paylaşıyor.

Savaş muhabiri Chris Hedges, İsrail’in savaş politikalarının en çirkin, en vahşi yöntemini, açlıktan öldürme yöntemini kullandığını anlatıyor: Beton yesinler!

Ahmet İnsel, Hamas’ın ve İsrail’in işlemekte olduğu savaş suçlarını anlatıyor.

Aralarında Türkiye’den Kaos GL, 17 Mayıs, Eşitlik Çalışmaları Derneği, İnsan Hakları Derneği, Kadının İnsan Hakları Derneği ve On Ekim Dayanışması’nın da olduğu sivil toplum örgütleri, Birleşmiş Milletler ve Avrupa Birliği’ne mektup yazarak derhal insani ateşkes talep ediyor.

Dünya

Dağlık Karabağ çatışmalarının ardından Ermenistan’a göç eden halkı ziyarete giden Pakrat Estukyan ve Berge Arabian, izlenimlerini aktarıyor.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR), dünya genelinde sığınmacı sayısının şu ana kadarki en yüksek seviye olan 114 milyona ulaştığını açıklıyor.