Açık Radyo’dan gündeme dair okuma önerileri - 43

Editörden
-
Aa
+
a
a
a

Ülke ve dünya gündemi ve iklim krizi üzerine yazılmış makale ve analizleri takipçilerimizle paylaşıyoruz.

""
Michel Euler/AP

İkim ve çevre

The Guardian ve Le Monde gazetelerinin ortak araştırması, Fransa’nın Avrupa’nın en büyük karbon bombası finansörü olduğunu ortaya çıkarıyor.

Yeni bir araştırma, küresel ısınmanın 1,5 derece ile sınırlandırılması için var olan karbon bütçesinin tahmin edilenden çok daha az olduğunu ve sadece altı yıl içerisinde tükenebileceğini açıklıyor.

Ugandalı iklim aktivisti Vanessa Nakate, zengin ülkeleri Afrika’nın yenilenebilir enerji dönüşümüne destek vermek yerine fosil yakıtlara yatırım yapmasını eleştiriyor.

George Monbiot, yeryüzü sistemlerinin hızla devrilme noktasına doğru yaklaştığını anlatıyor.

Dünyayı insan kaynaklı sera gazı salımı yüzünden iklim faciası geleceği konusunda ilk uyaran bilim insanlarından James Hansen ve arkadaşlarının yeni araştırması, küresel ısıtmanın müthiş hızlandığı uyarısını yapıyor.

Dünyada insan kaynaklı sera gazı salımı yüzünden iklim faciası geleceği konusunda ilk uyaran bilim insanlarından James Hansen’ı izleyerek kendisi de sıradan insanları bu konuda aydınlatan ilk gazeteci, yazar ve aktivist Bill McKibben iklim lügatindeki en kirli kelime olan eXport’u (ABD’nin petrol ihracatını) anlatıyor.

Filistin

Avrupa-Akdeniz İnsan Hakları Gözlemevi, İsrail’in Gazze'de günde 120 çocuğu (her 15 dakikada bir Filistinli çocuğu) öldürdüğünü açıklıyor.

İsrailli 30 insan hakları örgütü Batı Şeria’da Filistinlilere yönelik saldırıların tehlikeli bir boyuta ulaştığı uyarısını yaparak uluslararası toplumu 'acilen İsrail’e baskı yapın' çağrısı yapıyor.

Jonathan Cook, Hamas’tan tamamen gitse dahi Gazzelilerin özgür olmayacağını kolonyalizm üzerinden anlatıyor.

Yahudi tarihçi Raz Segal, İsrail’in Holokost'u silah olarak kullanmayı bırakması gerektiğini anlatıyor.

Savaş muhabiri Chris Hedges, “Soykırım, Batı emperyalizminin temelinde yatmaktadır,” diyerek Gazze’de yaşananları muhabirlik döneminde tanık olduğu Bosna’da yaşanan soykırımla karşılaştırıyor.

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği'nin New York Direktörü Craig Mokhiber, BM’deki görevinden istifa ettiği mektubunda Gazze’de göz göre göre bir soykırımın işlenmekte olduğu durumda hiçbir şey yapamayan BM’de artık devam edemeyeceğini açıklıyor.

BM’nin insan hakları konusundaki özel uzmanlar grubu, Gazze’de “Çok vahim Soykırım Riski” baş gösterdiği konusunda dünyayı kuvvetle uyarıyor.

Amerikalı siyah devrimci, feminist ve yazar Angela Davis, Texas’ta katıldığı bir konferansta siyah hareketinden feminizme, hapishane deneyiminden Filistin’de yaşananlara değin fikirlerini paylaşıyor.

Holokost’ta anne ve babasından başka tüm ailesinin katledildiği dünyaca ünlü düşünür, doktor ve yazar Gabor Mate, İsrail’in kuşattığı Gazze şeridinde yürüttüğü korkunç askerî operasyonun “Soykırımın ta kendisi,” olduğunu anlatıyor

Türkiye

Temiz Hava Hakkı Platformu (THHP) ve Türk Tabipleri Birliği (TTB), 28 Ağustos-16 Eylül 2023 tarihleri arasında yürüttükleri çalışmada deprem bölgesinde çöken tozdan aldıkları örnekleri inceleyerek asbest tespit ettiklerini açıklıyor.

İHD Irkçılık ve Ayrımcılık Karşıtı Komisyon ve Irkçılığa ve Milliyetçiliğe Dur De Platformu, Cumhuriyet'in 100. yılı vesilesiyle eleştirel bir açıklama yayınlıyor.

Bekir Ağırdır, Cumhuriyet’in 100. yılı kapsamında yazdığı yazısında “Cumhuriyet’in başlangıcındaki mutabakat ve 'biz' tahayyülü bozuldu. Cumhuriyet'i yeniden ilk günün heyecanıyla anmaya, düşünmeye, sahiplenmeye ihtiyaç var,” diyor.

BBC Türkçe yazarı Öykü Altuntaş, Cumhuriyet’in ilk yıllarında Kadın Halk Fırkası kurmak için başvuran Nezihe Muhiddin ve feminist arkadaşlarının başına gelenleri anlatıyor.