Açık Radyo’dan gündeme dair okuma önerileri - 55

Editörden
-
Aa
+
a
a
a

Ülke ve dünya gündemi ve iklim krizi üzerine yazılmış makale ve analizleri takipçilerimizle paylaşıyoruz.

""

İklim ve çevre

Bill McKibben, ABD tarihinde iklim hareketinin en büyük kazanımı olan yeni LNG lisanslarının iptal edilme kararını analiz ediyor.

The Guardian muhabiri Arthur Neslen, Birleşmiş Milletler raporunda yer alan küresel hammadde (altın, kömür vb. madenler) çıkarımının 2060 yılına kadar %60 oranında artması beklentisini değerlendiriyor.

DeSmog platformu, ABD’li otomotiv ve fosil yakıt endüstrisinin, fosil yakıtların iklim değişimine yol açtığını 1954 yılındaki bir araştırmadan beri, yani 70 yıldan beri net olarak bildiğini – ve hiçbir önlem almadığını, tersine yeşil badana yaptığını – tüm gerçekliği ile ortaya çıkarıyor. Bu araştırmaya kadar fosil yakıt şirketlerinin bu bilgiyi 1970’lerden beri bildiği düşünülüyordu.

Filistin

Democracy Now! mecrasının yayıncıları Amy Goodman ve Juan Gonzales, Khan Younis'teki Nasser Hastanesi'nde bir uluslararası yardım kuruluşunun görevlisi olarak üç hafta geçiren Filistinli muhacir Amerikalı acil servis uzmanı doktor Thaer Ahmad ile Dante Alighieri’nin İlahi Komedya klasiğinin 'Cehennem' bölümünü çağrıştıran insanlık hayat tablolarını dile getiren kapsamlı bir söyleşi gerçekleştiriyor

Jonathan Cook, Uluslararası Adalet Divanı’nın İsrail’a karşı ihtiyati tedbir kararı almasının hemen ardından İsrail’in Birleşmiş Milletler’e bağlı UNRWA örgütünün 12 çalışanının 7 Ekim’de Hamas’a yardım ettiği iddiasını ve bu iddianın ardından 10 Batılı devletin UNRWA’nın fonu kesmesi kararını değerlendiriyor

Chris Hedges, İsrail’in UNRWA çalışanlarının Hamas’la işbirliği yaptığı iddialarını ve Dünya Sağlık Örgütü’nün de Hamas’ın sağlık kolu gibi davrandığı iddialarını yanıtlıyor.

Dünya’nın akil insanları, İsrail’e ve müttefiklerine Adalet Divanı’nın geçici tedbirlerini derhal uygulayın çağrısı yapıyor.

Mondoweiss yazarı Tareq S. Hajjaj, Gazzeli bir ailenin İsrail saldırıları nedeniyle çıkmak zorunda kaldığı akıl almaz göç yolculuğunu ve tüm sivillerin İsrailli askerler tarafından sorgu odalarında nasıl sorgulandığının akıl durdurucu hikâyesini anlatıyor.

Deneyimli gazeteci, yazar, eleştirmen Patrick Lawrence, Uluslararası Adalet Divanı’nda İsrail’i soykırımla suçlayarak dava açan Güney Afrika’nın Batı-dışı dünyanın Batı’ya karşı sesini ilk kez yükselttiğini, bununla da hem Filistinlilerin hem de dünyanın geri kalanının kazançlı çıktığını yazıyor.

Dünya

Tanınmış gazeteci, radyo yorumcusu ve yazar Thom Hartmann, liberterlerin ya da neoliberal dünya düzeni savunucularının müşterekler dünyasını mahvetmek için Arjantin’den ABD’ye müthiş bir taarruza geçmiş olduklarını son 7 bin yılın tarihine bakarak anlatıyor.

Türkiye

Bekir Ağırdır, seçmenin yerel seçimlere olan ilgisizliğini analiz ediyor.

Murat Sabuncu, 2 bin 290 gündür cezaevinde bulunan Gezi tutuklusu Osman Kavala ile ayrıntılı bir söyleşi gerçekleştiriyor