Açık Radyo’dan gündeme dair okuma önerileri - 65

Editörden
-
Aa
+
a
a
a

Ülke ve dünya gündemi ve iklim krizi üzerine yazılmış makale ve analizleri takipçilerimizle paylaşıyoruz.

""

İklim ve çevre

Yeni bir araştırma, fosil yakıt şirketlerinin metan salımlarının uydu sistemlerinden görülmesinin de önüne geçecek yöntemler geliştirdiğini ortaya koyuyor.

UNRWA, sıcaklıkların 42 dereceye ulaştığı Gazze’de aşırı sıcaklardan çadırlarda yaşayan yüzbinlerce Gazzelinin cehennemi yaşadığını açıklıyor.

Columbia İklim Okulu mezunları, yayınladıkları açık bir mektupla üniversite yönetimini kampüsteki Gazze protestolarının şiddetle bastırılmasını iklim adaleti ile ilişkilendirerek eleştiriyorlar ve Filistin Dayanışma Kampları’na sahip çıkıyorlar.

British Columbia Üniversitesi İklim Adaleti Merkezi de bir açıklama yayınlayarak Gazze’deki savaş protesto eden öğrencilere destek oluyor.

İklim ve çevre konularında faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşları, 1 Mayıs İşçi Bayramı'nda iklim kriziyle mücadele ederken hem iklimi, hem de işçileri koruyacak adil bir dönüşümün mümkün olduğunu vurguluyor.

Filistin

ABD’nin birçok Yahudi örgütü, Temsilciler Meclisi’nde onaylanan ve İsrail eleştirilerini antisemitzm olarak tanımlayan antisemitizm yasasına karşı çıkıyor.

Dünyanın önde gelen holokost ve soykırım uzmanlarından Kudüs İbrani Üniversitesi akademisyenlerinden Amos Goldberg, İsrail’in Gazze saldırılarının soykırım olduğunu ilan ediyor.

Gazeteci, yazar, araştırmacı Ramzy Baroud, 'Amerikan İntifadası'nın durdurulamayacağını yazıyor

Yazar, araştırmacı ve aktivist Helen Benedict, isyancı öğrencilerin tarihin doğru yanında olduğunu yazıyor

Haaretz yazarı Shany Littman, ABD ve birçok başka ülkede savaş karşıtı öğrenci eylemlerini sıralayarak savaş karşıtı İsrail öğrencilerinin nerede olduğunu sorguluyor.

Cinsiyet çalışmalarına dair kitaplarıyla bilinen Judith Butler, Hamas'ın terörist olarak nitelendirilmesinin İsrail'in Filistinlilere karşı yürüttüğü savaşa zemin sunduğunu anlatıyor.

Dünya

Uluslararası gazetecilik ağı 'Lost in Europe'un araştırması, Avrupa'ya sığınmacı olarak gelen 50 binden fazla çocuğun kaybolduğunu açıklıyor.

Türkiye

Berrin Sönmez, 1 Mayıs mitingini, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in görüşmesini ve muhalefet-iktidar ilişkilerinin son durumunu analiz ediyor