Açık Radyo’dan gündeme dair okuma önerileri - 66

Editörden
-
Aa
+
a
a
a

Ülke ve dünya gündemi ve iklim krizi üzerine yazılmış makale ve analizleri takipçilerimizle paylaşıyoruz.

""

İklim ve çevre
The Guardian’ın IPCC için çalışan 380 bilim insanı ile yaptığı anket, bilim insanlarının iklim değişiminin 1,5 derece ile sınırlandırılması konusunda umutsuz olduğunu gösteriyor.

İklim bilimcilerin % 77’si, 2.5 C’lik cehennem sıcaklarının yolda olduğu kanısında ve dehşet içinde.

Bilim insanları Venezuela’nın buzullarını tamamen kaybeden ilk ülke olduğunu açıklıyor.

Yeşil Gazete, bir gemi mezarlığına dönüşen Aliağa Gemi Söküm Bölgesi hakkındaki dosyada gemi söküm süreçlerinin barındırdığı çevre risklerini ele alıyor.

İstanbul kıyılarında yapılan bir araştırma, mikroplastiklerin devasa boyutunu ortaya koyuyor.

Filistin

BBC gerçekleri araştırma bölümü (BBC Verify), İsrail saldırılarının Gazze’deki su ve arıtma tesislerinin yarısını nasıl devre dışı bıraktığını ortaya çıkarıyor

Filistin’le dayanışma için öğrenci eylemleri Kuzey Avrupa ülkelerine yayılıyor.

Öğrencilerin Filistin'e destek için ABD'de başlattığı üniversite eylemleri, Avrupa geneline yayılıyor

ABD’de 750’den fazla Yahudi öğrenci, Biden’ın Filistin eylemleri nedeniyle kampüslerde antisemitizmin yükseldiği yönündeki açıklamasına karşı kaleme aldıkları mektupta bu iddiaları yalanlıyor ve eylemlerdeki Yahudi katılımının görülmemesini antisemitizm olarak yorumluyorlar.

Chris Hedges, ABD’nin dört bir yanını kapsayan öğrenci eylemlerinin medyanın neredeyse tümünde neredeyse tamamen karartmaya uğratıldığını yazıyor.

Norman Solomon, ABD’de yaygın savaş ve ölüm kültürünün genç kuşağın etik/ahlakî yaşama tutkusundan nefret ettiğini yazıyor.

Diana Buttu, Filistinli bir İsrail vatandaşı olarak İsrail toplumunda yaşanmakta olan çılgınlığı anlatıyor

Mehdi Hasan, Zeteo’nun ele geçirdiği belgede ABD’li 12 Cumhuriyetçi Parti senatörünün, Uluslararası Ceza Mahkemesi başsavcısını Netanyahu’ya yönelik bir tutuklama kararı çıkarmaması yönünde tehdit ettiği mektubu açıklıyor.

Alleen Brown, yerli halklarının direnişine desteğe gelen Filistinli gruplarla bugünkü Filistin eylemlerine katılan yerli gruplar arasındaki ilişkiyi ve her iki durumda da ABD kolluk güçlerinin nasıl baskılar uyguladığını anlatıyor

Dünya 

Ünlü ekonomist Gabriel Zucman, 2018 yılında ABD'li milyarderlerin 250 yıllık ülke tarihinde ilk kez işçi sınıfından daha düşük bir efektif vergi oranı ödediğini gösteriyor.