"Geceleri şehirde bir sürü şey olur"

Editörden
-
Aa
+
a
a
a

Haftanın Kitapları' nda Ceyhan Usanmaz, kara polisiye türündeki Ölü Saatler'den bahsediyor.

Polisiyeyi, özellikle de kara polisiyeyi (noir) sevenlerin beklentilerini fazlasıyla karşılayacak bir roman Ölü Saatler. Kısa ve keskin cümlelerle ilerleyen, yağmurun yağmadığı zamanlarda bile kendisini sürekli hissettirdiği, tekinsiz mekânların ev sahipliğinde, sanki günün hiç doğmadığı bir hikâyedeyiz. Şehir belki ışıl ışıl ama genelde hep uzaktan, uzak bir yerden görüyoruz o ışıkları; tam kalbine girsek bile çoğunlukla yarı karanlık köşelerinde, yüzleri tuhaf insanlarla dolu sokaklarında dolanıyoruz; şehrin yakınındayız ama ulaşamıyoruz o ışıltısına, şehir etrafımızdan akıp gidiyor... Üstelik, peşinden sürüklendiğimiz "kahraman" da bir kiralık katil. Soğukkanlı, "oyunu" kurallarına göre oynuyor. Öldürdüğü insanları tanımadığı gibi onları neden öldürdüğünü de bilmiyor, merak etmiyor hatta. Soru sormuyor, umurunda değil pek. Kendisine göre bir etik anlayış kurmuş, hiç tereddüt etmiyor o yüzden. Ama artık yaşlandığının da farkında, belki de daha farklı bir iş tercih etmeliydi; bir taksici olabilirdi örneğin, gece vardiyasının sakinliğinde bir hayat sürebilirdi... Okuduğu kitabın etkisiyle, bir polisiye roman kahramanı olabilir miyim acaba, diye sorguluyor hatta kendi kendisini; okuduğu kitaptaki bir cümle sürekli kafasının içinde dönüp duruyor: "Önemli olan bir hikâyenin ne zaman bittiğini söyleyebilmek."

Vasilis Danellis, noir atmosfer yaratmak konusunda başarılı bir yazar; Türkçede yayımlanan ilk romanı Siyah Bira'da da göstermişti bunu. (çev. M. Fortunacı, Labirent, 2016) Ölü Saatler'de daha da koyu, etkili bir atmosfer söz konusu. Okurun etrafını çok çabuk sarıyor, gecenin inmek üzere olduğunu daha ilk satırdan hissediyoruz ve biliyoruz ki, "Geceleri şehirde bir sürü şey olur."

ÖLÜ SAATLER

Vasilis Danellis

çev. Damla Demirözü

İstos Yayın, 2022, 164 s.

 

İlgilisine not: Polisiye edebiyatta, adını hak ettiği şekilde daha sık duymaya başladığımız Elçin Poyrazlar'ın da yeni bir romanı yayımlandı. Özellikle kadın karakterleri ön plana çıkardığı romanlarına Kayıp Yüz'ü  (Doğan Kitap) ekledi Poyrazlar. Kayıp Yüz’de, komiser Suat Zamir karakteriyle yeniden bir araya geliyoruz; Poyrazlar, ilk “Suat Zamir macerası” Ecel Çiçekleri romanıyla, 2021 Dünya Kitap Yılın Polisiye Kitabı ödülünü almıştı.