İklim Adaleti İçin Küresel İklim Grevi!

Editörden
-
Aa
+
a
a
a

İklim Adaleti İçin Küresel İklim Grevi: Gençlik Sesini Bir Kez Daha Yükseltiyor!

""

Dünya genelinde iklim aktivistleri, 19 Nisan Cuma günü hükümetlere seslenmek üzere bir kez daha küresel iklim grevine çıkıyor.

Türkiye'de de Youth For Climate Türkiye ve Genç İklim Hareketi, 19 Nisan Cuma günü Kadıköy İskele'de saat 18.30'da dayanışma içinde oldukları STK'lar, iklim hareketleri ve iklim aktivistleri ile bir araya gelecekler.

18 Nisan Perşembe akşamı ise 19.00’da buluşup Devridaim Enstitüsü’nde “Pankart Atölyesi” ile pankartlarını hazırlayacaklar.

İklim aktivisti gençler,  #İklimAdaletiŞimdi sloganıyla bir araya gelecekleri iklim grev için çağrıda bulundu:

Son 10 ay içinde dünya çapında yaşanan rekor sıcaklar, ülkemizde de orman yangınları ve sellere neden olan aşırı hava olayları, özellikle Akbelen başta olmak üzere şiddeti açıkça görülen birçok ekokırım suçları,  iklim adaleti talebimizin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha gösteriyor. Hükümetler ve büyük şirketler, yüksek emisyonların sorumluluğuna sahipken, küresel ısınmayı 1,5 derecenin altında tutmak ve iklim çöküşünü önlemek için gerekli olan adil küresel iklim önlemlerine daha fazla katkıda bulunmak zorundalar. Belediyeler için de stratejik planlarında iklim adaleti vurgusunu eklemeleri için bir çağrımız olacak.

İklim adaleti için toplu bir seferberliğe olan acil ihtiyaç daha önce hiç olmadığı kadar açıktır. Politik ve ekonomik sistemlerde köklü değişiklikler için baskı yapılması gerekiyor ve karar vericilere  sorumluluklarını hatırlatma görevi de biz gençlere düşüyor. Türkiye’de İklim için Gençlik (Youth For Climate Türkiye) ekibi tarafından açılmış olan iklim davasının süreci hakkında bir bilgilendirme yapacağız ve iklim krizinden zedelenen haklarımızı savunacağız. 

Bu çağrımız, gezegenimizin geleceği için tarihi bir dönüm noktası olabilir. İmkanı olan herkesin katkıda bulunması gerekmektedir. İklim krizine karşı dayanışmada bulunmak isteyen ve bu sorumluluğu kabul eden herkesi yanımızda görmek için tüm dünyada aynı gün yapılacak Küresel İklim Grevimize, bizlere katılmaya ve sesimizi duyurmaya pankartlarınızla birlikte Kadıköy’e davet ediyoruz. 

Biz değilse, kim? 
Şimdi değilse, ne zaman?

İklim Grevi Programı 19 Nisan Cuma Günü
Yer: Kadıköy Rıhtım
Saat: 18.30- 19.00 

Pankart Atölyesi Programı: 18 Nisan Perşembe Günü 
Yer: Devridaim Enstitüsü
Saat: 19.00-22.00