Sesimizi bir kez daha yükseltiyoruz: "İklim adaleti, şimdi!"

Editörden
-
Aa
+
a
a
a
""

Dünya gençliği sesini bir kez daha yükseltti! İklim aktivisti gençler, #İklimAdaletiŞimdi sloganıyla bir araya gelerek, ‘Biz değilse, kim? Şimdi değilse, ne zaman?’ çağrısında bulundular.

Türkiye’de de Youth For Climate Türkiye ve Genç İklim Hareketi, dünyanın dört bir yanındaki iklim adaleti protestolarında dayanışma içinde oldukları STK’lar, iklim hareketleri ve iklim aktivistleriyle birlikte 19 Nisan Cuma günü seslerini yükselttiler ve iklim krizinden zedelenen haklarını savundular.

Web sitesinden…

İklim Kuşağı Konuşuyor'da, #İklimAdaletiŞimdi demek için bir araya gelen gençlerin Küresel İklim Grevi çağrısını ilettik.

Ekonomik Politik'te, İran'ın İsrail'e yönelik gerçekleştirdiği misilleme ve Ortadoğu'daki güç birlikleri üzerine konuştuk.

Nereye Doğru’da yeniden görülecek Osman Kavala davasını, Kobanî davasının ertelenen kararını, Fransa’da yapılan Sudan konferansını, İran-İsrail arasındaki gergin bekleyişi ve Türkiye’de belediyeler için alınan yeni kararları tartıştık.

Ufuk Turu'nda Slovakya, Güney Kore ve Hırvatistan’daki seçimlerin yanı sıra Çin ile Filipinler arasındaki gerilime, Almanya'daki Filistin kongresinin yasaklanmasına ve İsrail ile Sırbistan arasındaki yakınlaşmaya göz attık.

Hüsnükabul'de, Didem Danış ile Göç Araştırmaları Derneği çatısı altında gerçekleştirilen son araştırmayı ve Türkiye'de göçmenleri etkileyen makro ve mikro politikaları masaya yatırdık.

Antroposen Sohbetler'de, düşün insanı ve yazar Gündüz Vassaf ile yazı üzerine derinlemesine bir yolculuğa çıkarak, yazmanın zorluklarını ve müstakil değerini irdeledik.

Sakat Muhabbet'te, DEM Derneği’nden Damla İşeri Sunman ile derneğin sağır toplum ve işiten toplum arasındaki köprüyü oluşturması üzere sürdürdüğü faaliyetleri konuştuk.

Kültürel Miras ve Koruma: Kim İçin? Ne İçin?'de, Kaş Çevre ve Kültür Derneği Başkanı Ahmet Akoy ile derneğin ve TMMOB Mimarlar Odası Antalya Şubesi ile TMMOB Peyzaj Mimarları Odası’nın Patara Antik Kenti'ni kapsayan “Patara Özel Çevre Koruma Bölgesi” için Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından hazırlanan 1/25.000 ölçeğindeki Koruma Planı’na karşı birlikte açtıkları davada ana itiraz başlıklarının değerlendirdik.

Spor Gündemi'nde yaklaşmakta olan Paris Olimpiyatları'nda Japon oyuncuların giyeceği çevre dostu formalara, Lokomotiv Kaliningrad'da forma giyen Ebrar Karakurt'un Rusya’daki ayrımcılık hareketlerine karşı güçlü mücadelesine, F2024 Euroleague Kadınlar Şampiyonu Fenerbahçe Alagöz Holding'e, Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 59. Edisyonuna, Türkiye kupası finaline U19 takımıyla katılan ve ikinci dakikada sahadan çekilen FB takımı yönetiminin anlamsız davranışına ve GS’nin de oynamadığı maçtan sonra hükmen kazandığı maçtaki anlamsız şampiyonluk sevinç gösterisine değindik.

Öte yandan

Açık Gazete ekibinin gündem odaklı önerdiği makale ve analizlere ulaşmak için Açık Radyo’nun internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Doğaçlama için yeni bir sahne: Show of Hands Müzik Festivali

24 - 27 Nisan'da İstanbul'da düzenlenecek Show of Hands Doğaçlama Festivali'ni Hermes Records'tan Ramin Sadighi ve A.K. Müzik'ten Kerim Selçuk ile Açık Dergi’de konuştuk.

Haftanın Kitabı

Haftanın Kitabı'nda Ceyhan Usanmaz, Elif N. Hamidi'nin yüksek lisans tezine dayanan İnsan Hakları Işığında Gazetecinin İşi adlı kitabı üzerine konuştu.

Haftanın sözü

“164 ülke ve on binlerce lokasyonda bugünlerde sıcaklık rekorları kırılıyor.” — İklim bilimci Maximiliano Herrera’nın iklim konusundaki istatistiki kayıtları aktardığı Extreme Temperatures Around the World hesabından yaptığı açıklama. (X)

Açık Radyo podcast