Yazmanın ve okumanın zevki üzerine sohbetler

Editörden
-
Aa
+
a
a
a

Haftanın Kitabı'nda Ceyhan Usanmaz, Elena Ferrante'nin yazmanın ve okumanın zevki üzerine olarak isimlendirdiği "Sayfa Sınırları İçinde" adlı kitabı hakkında konuşuyor.

""

Elimizdeki kitabın ortaya çıkışında, Bologna Üniversitesi tarafından Elena Ferrante'ye yapılan bir teklif yer alıyor. Eco Lectures kapsamında Ferrante'nin yazarlığı, poetikası, anlatı tekniği ya da kendi seçeceği bir konu hakkında –kamuya da açık– ders vermesine ilişkin bir teklif bu... Eco Lectures, Umberto Eco'nun yüzyıl başında Bologna Üniversitesi Sosyal Çalışmalar Yüksek Okulu Başkanı olduğu dönemde üniversiteye ve Bologna kentine sunmaya karar verdiği ve ulusal ve uluslararası kültür insanlarının katılmasının amaçlandığı bir geleneğin parçası. Bu kapsamda ilk olarak 2000 yılının ocak ayında Elie Wiesel, son olarak da 2014 yılının ilkbaharında Orhan Pamuk bir dizi konuşma yapmış. Elena Ferrante de daveti kabul edip üç ders kaleme alıyor; pandemi ve sonrasındaki kapanmalar sebebiyle her ne kadar arzu edilen zamanda ve şekilde gerçekleşmemiş olsa da, nihayet 2021 yılının sonlarında oyuncu Manuela Mandracchia, Ferrante'nin bu üç metnini sahneye taşıyor. Bizler de elimizde tuttuğumuz kitap sayesinde dersi kaçırmamış oluyoruz!

Bilindiği gibi Elena Ferrante, Türkçede de yayımlanan dört ciltlik 'Napoli Romanları'yla milyonların hayranlığını kazanmış ve çağdaş İtalyan edebiyatının dünyaca tanınan yazarlarından biri haline gelmişti. Özellikle de 'Napoli Romanları'nın televizyon dizisi haline getirilmesiyle... ('Dünyaca tanınan' derken, Elena Ferrante'nin, gerçek kimliğini gizleyen yazarın müstear ismi olduğunu hatırlatalım.) Dolayısıyla, artık ne yazsa okunan yazarlardan biri olarak da nitelendirebiliriz! Sayfa Sınırları İçinde'de de, alt başlığa da yansıdığı gibi yazmanın ve okumanın zevki üzerine sohbetlerine eşlik ediyoruz Elena Ferrante'nin. Kitapta ayrıca, Ferrante'nin –700. ölüm yıldönümü nedeniyle Dante yılı ilan edilen– 2021'de düzenlenen 'Dante ve Öteki Klasikler' konferansında sunduğu 'Dante'nin Kaburgası' adlı makalesi de yer alıyor.

Bu arada; Sayfa Sınırları İçinde ile neredeyse eşzamanlı olarak yayımlanan 'benzer' bir kitaba daha dikkat çekebiliriz. Yaşayan en büyük öykü yazarlarından biri olarak kabul edilen George Saunders'ın Yağmur Altında Yüzmek kitabı da DeliDolu tarafından yayımlandı. ​Yağmur Altında Yüzmek; Rus edebiyatının üstatlarından Çehov, Turgenyev, Tolstoy ve Gogol'ün klasikleşmiş öykülerine eğilerek bir yanıyla Rus edebiyatına giriş mahiyetinde bir yanıyla da yazma uğraşısında ustalık üzerine derin düşünceler üreten, ufuk açıcı bir rehber olarak nitelendiriliyor. 


Elena Ferrante
Sayfa Sınırları İçinde
çev. Eren Yücesan Cendey
Everest Yayınları, 2024, 87 s.