Zeytinlerin dantel gibi gölgeleri arasından geçerken...

Editörden
-
Aa
+
a
a
a

Haftanın Kitabı'nda Ceyhan Usanmaz, doğası ve hayvan çeşitliliği ile ön plana çıkan Gerald Durrell'in "Korfu Üçlemesi" üzerine konuşuyor.

""

Lawrence Durrell'in İskenderiye Dörtlüsü ve Avignon Beşlisi kitaplarından sonra, nihayet, kardeşi Gerald Durrell'in de Korfu Üçlemesi'ni Türkçede okuma imkânına kavuştuk!

Ailem ve Öteki Hayvanlar, Kuşlar, Hayvanlar ve Hısım Akraba ile Tanrıların Bahçesi kitaplarından oluşan Korfu Üçlemesi'nde Gerald Durrell, 1935'te annesi ve kardeşleriyle birlikte taşındıkları Korfu Adası'nda dört yıl boyunca yaşadıklarını anlatıyor. Aslında otobiyografik bir anlatı bu ama Durrell'in olayları biraz 'köpürterek' ele alması, üçlemeyi edebiyat kategorisine de dahil ediyor.

Gerald Durrell

İngiltere'den Yunanistan'ın Korfu Adası'na taşındıklarında 10 yaşında olan Gerald Durrell'in adanın onları büyük bir misafirperverlikle karşılayan rengârenk insanlarına, zeytinlerin dantel gibi gölgeleri arasından geçerken tanıklık edilen muhteşem doğasına ve en çok da hayvan çeşitliliğine hayranlığını neredeyse her cümlesinde hissetmek mümkün. Gerçekten de oldukça eğlenceli bir dille kaleme alınmış bu neşeli üçlemenin arka planında da doğayla iç içe olmanın güzelliği, daha da önemlisi, çevredeki diğer canlılarla birlikte doğanın bir parçası olduğunu hatırlayan bir insanın hissedebileceği hafiflik yer alıyor, diyebiliriz.

Korfu Adası'nda, özellikle doğa ve hayvan gözlemleriyle dolu dolu geçen dört yılın, hiç kuşkusuz Gerald Durrell'in bir doğa bilimci olmasındaki etkisi büyüktür! Ya da, sonradan kurucusu olduğu vahşi yaşam parkının temellerinin de daha o yıllarda atıldığını iddia edebiliriz rahatlıkla. Benzer bir etki, Korfu Adası açısından da geçerli. Her ne kadar Durrell ailesi 1939 yılında İngiltere'ye geri dönmüş olsa da, Korfu'yla bağlantılarını hiç kaybetmemişler. Korfu Adası'na bugünlerde gidildiğinde dahi Durrell ailesinin izlerini görmek mümkün çünkü hem Gerald Durrell'in Korfu Üçlemesi hem de bu üçlemeden uyarlanan televizyon dizisi, adanın popülerliğine popülerlik katmış. (Bu internet sitesinden de tüm ayrıntılara ulaşmak mümkün) Korfu Adası, Türkiye ile Yunanistan arasındaki anlaşma gereği bu yıl yeniden yürürlüğe giren kapıda vize uygulaması kapsamındaki adalardan biri değil; ancak, 'normal' vize alabilmiş olanlar, Korfu'nun Kalami bölgesinde yer alan The Durrell White House'da konaklayabilirler örneğin! (Bu arada abi Lawrence Durrell'in Korfu günlerine ilişkin kitabı Prospero's Cell ise halen Türkçeye çevrilmeyi bekliyor.) 


Gerald Durrell
Ailem ve Öteki Hayvanlar 
Kuşlar, Hayvanlar ve Hısım Akraba 
Tanrıların Bahçesi

çev. Ayşen Anadol
Alfa Yayınları, 2024, 344-280-232 s.