Akbelen için meclis toplanıyor

-
Aa
+
a
a
a

TBMM Genel Kurulu, Akbelen Ormanı için 8 Ağustos tarihinde saat 15:00’te olağanüstü toplanacak.

Gezegenin Geleceği: 07 Ağustos 2023
 

Gezegenin Geleceği: 07 Ağustos 2023

podcast servisi: iTunes / RSS

TBMM Genel Kurulu, Akbelen Ormanı için 8 Ağustos, saat 15:00’te olağanüstü toplanacak. TBMM’de muhalefet parti milletvekillerinin mutabıkıyla, TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, 8 Ağustos Salı günü saat 15:00’te Meclis’i toplantıya çağırdı. CHP Grup Başkanı Özgür Özel, Muğla Akbelen Ormanı’nda yaşanan ağaç kesimi için tüm muhalefet partileriyle birlikte TBMM’yi olağanüstü toplantıya çağırma kararı aldıklarını açıklamıştı. Özel’in Twitter hesabından duyurduğu açıklamasında, “Tüm muhalefet partilerinin mutabakatıyla ve partimiz listelerinden seçilen milletvekillerinin imzalarıyla Meclis Genel Kurulu’nu Akbelen’de yaşanan katliam ve çevre gündemiyle olağanüstü toplantıya çağırmaya karar verdik. Başvurumuzu yarın yapacağız,” ifadelerini kullanmıştı.

Türkiye, COP16 ev sahipliğinden çekildi

Türkiye, COP16 ev sahipliğinden ‘Şubat 2023’te meydana gelen üç yıkıcı depremin yarattığı zorunlu durum’ nedeniyle çekilme kararı aldığını duyurdu. Türkiye, 2024’te Türkiye’de yapılması öngörülen Birleşmiş Milletler (BM) Biyolojik Çeşitlilik Sözleşmesi 16. Taraflar Konferansı’na (COP16) ev sahipliği yapamayacağını bildirdi. Hükümet, konferans başkanlığından çekilme kararına gerekçe olarak Şubat 2023’te meydana gelen ve ülkenin birçok ilinde büyük can ve mal kaybına yol açan depremleri gösterdi. BM Biyolojik Çeşitlilik Sözleşmesi (CBD), internet sayfası üzerinden yayınladığı mektupta, Ankara’nın toplantıya başkanlık yapmaktan ‘Şubat 2023’te meydana gelen üç yıkıcı depremin yarattığı zorunlu durum’ nedeniyle çekilme kararı aldığı ve Türkiye’nin karardan dolayı ‘üzüntülerini dile getirdiği’ belirtilerek, diğer ülkelerden devreye girmeleri için teklif isteneceği kaydedildi. Konferansın 21 Ekim-1 Kasım tarihleri arasında düzenlenmesi öngörülüyordu. Sözleşmeye taraf olan 190’dan fazla ülke, geçen yıl Kanada’nın Montreal kentinde düzenlenen 15’inci konferansta tarihi bir anlaşmaya imza atmıştı. Yerküre üzerindeki karalar, okyanuslar ve canlı türlerini kirlilikten, bozulmaktan ve iklim krizinden korumak için imzalanan bu anlaşma, Paris İklim Sözleşmesi’ne benzetilmiş ve ‘doğayla bir barış paktı’ olarak nitelenmişti. Kunming-Montreal. Küresel Biyolojik Çeşitlilik Çerçevesi adını taşıyan anlaşma, gezegenin %30’unun 2030’a kadar koruma altına alınmasına yönelik taahhütler içeriyor.

Antalya Kaş Yat Limanı’na imar değişikliği planı yeniden gündemde

Antalya Kaş Yat Limanı’na otel, ticari işletmeler, spa merkezi ve yeni yüzer iskeleler yapmak amacıyla şirketin talep ettiği imar değişikliği planı, daha önce defalarca ilçe ve il meclislerine taşınarak oybirliğiyle reddedilmesine karşın, AKP-MHP oylarıyla ilçe meclisinden ve imar komisyonundan geçti. ‘İmar planı değişikliği’ teklifi, yarın Antalya Büyükşehir Belediye Meclisi’nde görüşülmek üzere yeniden gündeme alınacak. CHP’li Kaş Belediye Meclis üyesi olan ve Kaş Çevre Kültür Derneği kurucularından Meral Çiyan Şenerdi, yapılmak istenen imar planı değişikliği ile yıllardır mücadele ettiklerini söyledi. Şenerdi, Cumhuriyet’e yaptığı değerlendirmede, imar değişikliğinin yaratacağı tehlikeleri anlattı. Projenin bir ‘rant projesi’ olduğunu belirten Şenerdi, “İmar değişikliği ile yükseltilecek olan duvarlar, kıyının ve genel olarak Kaş’ın silüetini bozacak. Deniz ile halk arasına bir duvar örerek kıyı halktan görsel ve kullanım anlamında koparılmış olacak, insanlara kıyıda yürümek için alan bırakılmayacak ve dükkanların önüne, denizin üstüne asma iskele şeklinde yürüyüş yolu yapılması gerekecek,” dedi. Şenerdi, “İmar değişikliği ile kentin kalbinin bir nevi alışveriş merkezi, otel mekânına dönüştürülmesi planlanmakta,” olduğunu ifade etti.

AntoFırtınası'nın İngiltere, Galler ve Kuzey İrlanda'da etkili olması bekleniyor

İngiltere Meteoroloji Ofisi’nin (Met Office) açıklamasına göre, AntoFırtınası'nın İngiltere, Galler ve Kuzey İrlanda'da etkili olması bekleniyor. Ülkenin bazı kesimleri yoğun yağış ve sert rüzgarların etkisi altına girecek. Çatı uçması, yolculukların aksaması, açık hava aktivitelerinin iptaliyle bazı yol ve köprülerin kapanması riskine karşı önlem alınması gerektiğini açıklayan Met Office, Londra, İngiltere'nin doğu ve güneydoğusu, ülkenin Manş Denizi ile Galler sınırındaki Doğu ve Batı Midlands bölgesi için bu risklerin düşük olduğu anlamına gelen ‘sarı uyarı’ yaptı. Risklerin yüksek olduğu İngiltere ve Galler'in güneybatısı için ‘turuncu uyarı’da bulunuldu. Bu bölgelerde rüzgarın saatte 56 ila 60 kilometre, yamaçlar ve sahillerde de 95 ila 112 kilometre hızla eseceği öngörülüyor. ‘Sarı uyarı’ yapılan bölgelerde rüzgarın saatte 55-65 kilometre, deniz kenarında da 80-85 kilometre hızla esmesi beklenmekte. Met Office’in açıklamasında uzman görüşlerine de yer verildi. Willington, güneybatı İngiltere ve Galler'de sert rüzgarlar ve yağışların kıyılarda deniz suyunun yükselmesine neden olabileceği uyarısında bulunarak, yılın bu zamanlarında yoğun yapılan açık hava etkinlikleri ve yolculukların aksama ihtimaline karşı önlem alınması tavsiyesinde bulundu. Sahil yolları ve açık arazi rotalarının fırtına geçene kadar kullanılmaması uyarısında bulunan RAC, halkı karavan ve römork taşıyan araçlarla kutu veya çanta taşıyan bisiklet ve motorlar konusunda ekstra dikkatli olmaya çağırdı. Yollara devrilebilecek ağaçlar için de araç kullananları uyaran RAC, bu hafta sonu yaklaşık dört milyon sürücünün tatil için yollarda olacağı tahmininde bulundu. ‘Turuncu uyarı’nın yapıldığı turistik Cornwall bölgesinin tanıtımını gerçekleştiren Visit Cornwall yöneticisi Malcolm Bell de kampçıları planlarının iptal olabileceği ve hava koşullarına uygun ekipmanlar bulundurmaları konusunda uyardı.